Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rezistenta Materialelor

casa romania

48 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 14:21

Materia de Rezistenta Materialelor este o materie care da de furca oricarui viitor inginer in facultate.

Despre grinzi, forte, contra forte, betoane, rezistenta ....(ah ce greu a fost examenul)

 

Dar desi este o materie de facultate eu cred ca si la finalul clasei a 12-a trebuie sa ai niste notiuni despre mecanica ...si sa iti dai seama ca asa ceva nu se poate ...

 

de asta mi s-a zburlit parul pe mana - de spaima cand am vazut aceste conceptii 'ingineresti' din frumosul oras dunarean Galati.

 

Ma intreb ce fel de notiuni de rezistenta materialelor au aceste demiurgi ...

Sau altfel spus ... oare ei inteleg la ce pericol isi expun familia?

 

galati1.jpg

 

galati2.jpg

 

mai multe poze aici.



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 14:33

Oameni gospodari!  [:)]

 

 

Nici nu trebuie sa aiba notiuni ingineresti. Este necesar doar bun simt. 

Asta pana cand cade un balcon din ala peste un trecator si-o sa se intrebe toata lumea cum a fost posibila o semenea tragedie.

 

Vina este a edililor orasului ca permit existenta acestor monstruozitazi. 



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 14:48

acele blocuri sunt de fapt un fel de ghetou, locuite de conationali cu tenul mai inchis la culoare.

nu demult a fost un reportaj la tv fix despre aceste balcoane.

http://www.stirileka...endate-16859187

 

asadar, nu putem vorbi despre notiuni ingineresti in cazul acestor locatari.

din articolul de mai sus inteleg ca s-au trimis somatii catre locatari, ca in termen de 30 de zile sa-si demoleze balcoanele ilegale.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 14:57

corina - pai spuneam ca nu trebuie sa fii inginer ca sa intelegi niste notiuni elementare de echilibru si forte. [clo]



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 15:27

din ce am vazut in acel reportaj, unele balcoane sunt montate pe console metalice, precum unitatile exterioare de aer conditionat. din cate imi mai amintesc eu de la rezistenta materialelor, e relativ ok, important este sa fie consolele suficient de lungi si dese, iar greutatea balconului sa nu fie foarte mare, pentru a rezista intr-un echilibru relativ.

altele sunt construite pe picioare metalice infipte in pamant (etajele 1-2).

evident ca stiu si ei ca aceste cotete sunt periculoase, dar nici ca le pasa, ei sunt multumiti ca si-au dublat suprafata garsonierei. spunea un barbat ca el are 5 copii si unde era sa-i culce in garsoniera cat o cutie de chibrituri...

altul chiar isi montase si aer conditionat la balconul-colivie :-). sa aiba tot confortul.

a fost suficient sa-si faca 1-2-3 asa ceva, ca restul s-au luat dupa ei. fara autorizatii, cu improvizatii, "las-o mai ca merge si asa". autoritatile nu se baga, nu vad, nu aud, pana nu pica o cosmelie din asta. abia atunci s-ar putea lua masuri...



#6
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 15:48

[fri] Oau, ce tiganie! Aia sunt niste iresponsabili, clar, dar autoritatile ce fac, dorm? Ca alea nu -s construite ieri! 



#7
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 00:08

He, he modificarile astea se vad si au fost ignorate. Autoritatile nu dau doi bani pe siguranta, respectarea legii planuri arhitecturale, planuri urbanistice si tot asa. Ce intereseaza? Spaga si atat. Ai bagat cascavalul unde trebuie sa fii sanatos, de aia pe care ii pui in pericol ii vom ignora si dupa ce vor fii morti.

 

Problema nu sunt doar cosmeliile astea care dupa cum am spus sunt vizibile, ci si toate proiectele de redecorare a apartementelor care nu sunt vizibile, dar nu sunt deloc mai putin periculoase. Cati vecini nu stiti care si-au dat jos un perete ca sa faca living-ul mai mare, sau sa combine doua camere? Cati dintre ei au consultat un arhiitect pentru asta? sau au obtinut o autorizatie? 0,0000% .

 

 

Am apartament in Bucuresti, constructie nou finalizata in 2009. Cand am cumparat m-am bucurat cand am vazut ca in contract scrie ca nu ai voie sa inchizi balconul sau modifici fatada imobilului. Am considerat ca daca cineva semneaza un astfel de contract, o face pentru ca doreste ca fatada imobilului sa ramana cea originala.

La nici un an dupa finalizare si predarea apartamentului doua familii au inchis balcoanele, si penthouse-ul din imobil si-a adus pamant pe terasa si-a montat doua pergole de lemn si a incercat inchiderea unei terase cu scuza ca e prea tare vantul in varful blocului. Nu au avut autorizatii, nu au avut acceptul asociatiei de proprietari, nu au avut nici o certificare cum ca sunt sigure constructiile. rezultatul a fost ca una din pergole a fost suflata de vant si a cazut in gol (fara victime din fericire). 

Diferenta a fost ca asociatia de proprietari a mers la tribunal si a castigat in instanta demolarea constructiilor.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 07:45

Madanic, de ce crezi ca Asociatia de proprietari a mers in instanta si a castigat?

Pentru ca ii permite legea.

 

Exista o lege din 2007 care nu permite astfel de modificari fara autorizatie. Chiar daca le faci fara autorizatie nu poti vinde fara ea - nu se face cadastrul.

Eu am modificari in apartament si probabil fac parte din aia 0,000000%.

==

In fine pentru improvizatiile alea din Galati s-au trimis niste somatii prin care se cere demolarea constructiilor in timp de 30 de zile. sper sa se rezolve problema si aia chiar sa le demoleze.

 

Corina, nu ai dreptate. Indiferent cat de lungi sunt consolele in cazul asta nu conteaza - dimpotriva as zice eu, cu cat e mai lunga consola cu atat mai periculos balconul. Pentru ca balcoanele alea improvizate sunt grele - sustin persoane sau poate cine stie mobila de balcon. Am facut rezistenta materialelor in liceu, dar nu mai tin minte nimic. Doar bunul simt imi spune ca atunci cand vor pleca balcoanele alea e posibil sa o faca cu fatada cu tot. 



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 08:40

Da, sunt groaznice improvizatiile alea si estetic si mai ales dpdv al sigurentei oamenilor.

Nu stiu de ce se cacaie atata, de ce au inchis ochii atatia ani.. dupa aia se mira ca se intampla nenoriciri. Doamne fereste sa cada o cosmelie din aia in capul cuiva... sau chiar locuitorii apartamentului sa cada...

 Cu cat sunt balcoanele mai mari, mai late, cu atat sunt mai periculoase, caci si sustin o greutate mare. Pai zicea careva din reportaj ca acolo are toata bucatarie, cu aragaz, frigider, mobila cate incape... plus greutatea persoanei/persoanelor care sunt in bucatarie la un moment dat.

 

----

 

Am o intrebare, putin off topic: Blocurile astea din reportajul de la Galati ce fel de blocuri sunt? Seamana f bine ca si contructie (4 etaje, camere mici, fara balcoane din constructie) cu blocurile din Ferentari, alea nasoale de tot, unde s-au acuiat tigani care traiesc fara forme legale, si blocuri lasate in paragina, ca vai de mama lor. Alea ale cui sunt, ce statut au avut in trecut? 

Cand au fost construite? Pe vremea lui Ceausescu, evident, dar ce erau atunci? Tot asa mizerie era si pe vremea aia, sau s-au degradat (atat dpdv material cat si dpdv uman) dupa 1990? Auzisem ca erau blocuri de nefamilisti.... dar asa conditii nasoale iti ofereau daa nu erai casatorit? Ca alte apartamente, care se repartizau pe vremuri erau foarte ok, practic sunt cele in care locuim acum, multi dintre noi. 



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 08:55


 

----

 

Am o intrebare, putin off topic: Blocurile astea din reportajul de la Galati ce fel de blocuri sunt? Seamana f bine ca si contructie (4 etaje, camere mici, fara balcoane din constructie) cu blocurile din Ferentari, alea nasoale de tot, unde s-au acuiat tigani care traiesc fara forme legale, si blocuri lasate in paragina, ca vai de mama lor. Alea ale cui sunt, ce statut au avut in trecut? 

Cand au fost construite? Pe vremea lui Ceausescu, evident, dar ce erau atunci? Tot asa mizerie era si pe vremea aia, sau s-au degradat (atat dpdv material cat si dpdv uman) dupa 1990? Auzisem ca erau blocuri de nefamilisti.... dar asa conditii nasoale iti ofereau daa nu erai casatorit? Ca alte apartamente, care se repartizau pe vremuri erau foarte ok, practic sunt cele in care locuim acum, multi dintre noi. 

Nu am urmarit reportajul,insa din imagini cred ca e virba de zona micro 40,zona in care preponderent locuiesc cetateni de etnie rroma,de fapt imaginile cu fatada blocurilor sunt graitoare.

 

Nu ca da patriotismul afara din mine,ins anu doar la Galati sunt asemenea constructii "ajutatoare"(parca tot redactor a mai deshis odata un subiect pe la birfe parca),da...de vina sunt autoritatile locale,care au permis asa ceva.

 

Rezinez cu madanic si autorizatiile de constructii,nu doar la nivel de bloc ci si de apartament propriu.





Etichetat si cu casa, romania

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -