Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cel mai sigur sistem de protectie


11 raspunsuri la acest subiect

#1
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 18:23

Dupa o experienta extrem de neplacuta pe aeroportul din Milano cand am constatat ca ne lipsesc din bagajul de cala hainutele, ghetutele si biberoanele cumparate cadou pentru botezul finului nostru (si pe care dadusem o caruta de bani) am aflat de la prietenii nostri din Italia ca ei folosesc niste sigilii de bagaje. Care ne-ar fi ajutat, daca le aveam nu doar sa nu ni se umble in bagaje, dar, chiar daca s-ar fi intamplat acest lucru, sa le si demosntram vamesilor ca ni se umblase intr-adevar in bagaje. Care altfel pareau neatinse.  Atunci ne-am facut o provizie de sigilii de astea de la ei si le-am tot folosit fara sa mai avem vreo problema.

Acum am vazut intamplator pe FB ca au aparut sigilii de astea si la noi. Uitati-va la ei pe site ca va povestesc cum se folosesc, de ce nu ami sunt sigure celelalte metode de protectie si sunt si niste filmulete unde va arata si cum va desfac hotii valizele. Iar pretul e undeva la un euro sigiliul......

http://sigiliibagaje.ro/

 



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 18:33

La magazinele care au și materiale de construcții au un gen similar de sisteme, se cheamă bride / coliere pentru fixare și costă cam 10-25 de bani bucata (sunt cunoscute și sub numele de ”șoricei”). Ok, nu ai etichetă, dar îți poți atașa tu una.

 

N-aș da 1 euro pe o chestie pe care pot da cam de 20 de ori mai puțin :).


Editat de danielag, 18 aprilie 2017 - 18:35 .


#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 19:02

Eu nu inteleg.

La ce-s bune sigiliile astea?

Daca cineva doreste sa umble in bagaj o face si cu sigiliu si fara. Si daca-l rupe, cum demonstrezi tu ca nu a fost rupt anterior, ca nu s-a rupt la manipularea bagajelor sau ca ti s-a luat din bagaj ceea ce tu pretinzi?



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 19:08

Asta e o întrebare bună. Probabil faci o poză la bagaj cu sigiliul pus înainte de a da bagajul la cală. Dar poza tot nu demonstrează nimic, că puteai rupe tu sigiliul după.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 20:57

Ar trebui sa existe opțiunea când predai bagajul. Doamna aceea te întreabă : doriți să sigilam geanta? Costa 1 euro! Da, sigilați! . Și îți dă hârtiuță la mana că ai bagajul sigilat. Așa poți demonstra când îl scoți că a fost sigilat anterior, iar că nu ai umblat tu se vede pe camere dacă te suspicionează cineva. 



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 20:58

Stiti ca si bagajele de cala dupa ce sunt lasate sunt scanate si ele.

Daca se observa ceva suspect sunt desfacute si se umbla in ele. De aceea nici nu e bine sa le protejezi prea tare cu diferite inchizatori. 



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 08:23

Eu nu am auzit sa iti fure din bagajul de la cala si circul cu avionul de 17 ani. In America ne-au desfacut bagajele de fiecare data. Daca erau sigilate probabil le deschideau fortat. Daca li se pare ceva ciudat, au dreptul sa iti deschida bagajul, asa cum a spus si Viviana.

 

edit. Stiu ca le-au desfacut, caci ne-au lasat un bilet in care spuneau ca au desfacut bagajul.


Editat de Letitia1, 19 aprilie 2017 - 08:26 .


#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 08:57

Da, Letitia. Exact asa. Iti poate strica incuietoarea, deschide fortat, strica geamantul, rupe etc.

 

Pe mine asa m-a invatat barbata-miu care este "Frequent Flyer" - sa nu folosesc nici lacat nici nimic in afara de incuietorile din fabrica. Daca mi-e teama sa nu se desfaca cand le arunca de colo-colo exista un fel de benzi late care se pot pune de jur-imprejurul geamantanului si se pot taia/scoate foarte usor de catre functionarii vamali.

 

Plus ca pentru securitate exista si o uzanta  de a controla mai amanuntit al zecela bagaj, al zecelea pasager etc



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 09:31

mie imi suna putin a reclama mascata, intamplator sau nu, tot ieri, pe un alt forum, a aparut acelasi subiect in care se face reclama acestor sigilii.

si eu am folosit clasicii "soricei" pentru sigilarea bagajelor, atunci cand am calatorit cu avionul. nu a umblat nimeni nici la soricei, nici in bagaj, nici nu aveam cine stie ce valoros in bagaje.



#10
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 09:38

O singura data mi s- a intamplat sa imi lipseasca ceva din bagajul de cala, niste parfumuri. Dar, nu pot spune unde s- a intamplat, la plecare sau sosire. In anii trecuti au fost prinsi unii care manipulau bagaje si furau din ele cu complicitatea celor de la vama. Se intampla la Amsterdam. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -