Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pushy parents - cum ii definim ?

dezbatere parenting

44 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 19:03

noi suntem "pushy" parents pt ca trebuie sa fim...dar nu in sensul ca treb sa fie mereu primul in orice fara sa tina cont de nimic (cum spunea Viviana).

 

suntem pushy, ca il impingem continu de la spate (academic si  spiritual) ...si cand il vedem ca nu are nici  o directie, suntem alaturi de el sa il canalizam. 

 

chiar am vorbit recent cu el despre asta...si sper ca a inteles.

 

nu e usor pt noi si nu ne face placere sa fim pushy...dar nu avem nici o alta optiune, cel putin nu o vad in situatia noastra.

 

in aceasta tara in care cerintele sunt f ridicate si unde noi nu avem relatii, rude, afaceri si averi .. va trebui sa exceleze si sa isi foloseasca potentialul la maxim...iar noi sa-l sustinem si sa il impinge de la spate cind e nevoie.

 

parerea mea e ca, sunt  putini copii sunt care invata de drag, sau care au talente deosebite si /sau stiu sa aleaga in drum bun de mici...dar cu restul copiilor, trebuie continu, supravegheati, impinsi de la spate si  canalizati intr-o directie care li se potriveste.

 

daca ar fi dupa el, ar sta numai pe jocuri pe ps/computer, juca basketball si ar invata doar cit prinde din clasa si sa nu se faca de ras printre colegi...si poate, poate cindva sa se trezeasca ca in 10 ani va trebuia sa isi cistige existenta de unul singur.

 

cum pot sa accept asa ceva, mai ales cind stiu ce potential ridicat are?

 

e plina lumea de loseri care traiesc de zi pe mine, se trezesc la 30 de ani ca nu stiu sa faca nimic, ca nici macar nu isi pot sustine o familie...iar cu o diploma de liceu nu fac nimic in viata.

 

as vrea sa spun ca notele nu ma intereseaza, dar din pacate astea sunt f importante.

 

fara note mari nu poate lua clase importante si neccesare...fara note mari la teste nu va putea fi primit la facultati bune.

 

si daca acum in clasa 7 nu ia note numai de A...cum va putea lua note de A si A+ in liceu (asa cum sutn cerintele)?

daca acum uita sa isi ia/faca temele de acasa...cum isi va putea aminti in liceu cind are de 3 x mai multe?

 

nu pot sa astept sa se trezeasca si doar sa sper ca poate , poate cindva va stii ce vrea de la viata.

 

toate se fac mai usor la timpul lor. o facultate se face mai usor la 20 de ani...cand esti sustinut de parinti si nu ai obligatii decit la 30-40 de ani.

 

sincer, viata cel putin la noi ...nu stiu cum e in Europa poate mai relaxanta...dar aici e o lupta crincena pt a avea in job bun si a duce o existenta acceptabila si onorabila.

 

nu il imping de la spate spre o cariera care nu si-o doreste, dar il imping sa se descopere pe el insusi, sa deschida ochii sa vada lumea in care traieste si sa isi foloseasca potentialul care il are si sa accepte ajutorul nostru.

 

totodata consideram ca e important si suntem pushy din punct de vedere spiritual si pt a dezvolta in el in character de personalitate deosebit, plin de dragoste, compasiune si umilinta.

 

nu il imping de la spate pt mine, nu imi "retraiesc " viata prin el...asa cum poate fac altii, nu am cerinte de la el sa faca ceva pt mine ( eu sunt ok, am realizat in viata mai mult decit visam) , nu il imping mai mult decit poate duce... vreau doar sa isi foloseasca potentialul , sa nu depinda de altii, sa fie puternic, si sa isi gaseasca placere in ceea ce face.

 

asta e parerea mea...si asta cred ca se potriveste la noi.

scuze pt mesajul lung...



#12
LenaAgard

LenaAgard
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 20:15

Pushy parents = părinți ambițioși / care te împing întotdeauna de la spate

Consider că este bine să fii un "pushy parent" atâta timp cât nu duci la extrem chestia asta și faci copilul să se simtă prea stresat. 



#13
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 21:00

Eu sunt de parere ca un copil nu "trebuie impins". Este necesar doar sa fie sustinut pentru a se dezvolta armonios fizic, intelectual si emotional.

Un copil care face lucruri doar pentru a fi pe plac parintilor si profesorilor este un viitor adult fara prea multa personalitate, care va cauta permanent sprijin in ceilalti, fara sa-si foloseasca fortele sale interioare.

 

Am remarcat in mesajul Michellei faptul ca-si creste copilul pentru a fi plin de umilinta. Dupa mine umilinta aduce compromisuri, iar compromisurile sunt cele care erodeaza cel mai mult individul.



#14
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 00:49

Pushy parents cred ca s ar traduce prin parinti exigenti, care si iming in continuu copiii de la spate si au asteptari foarte mari, deseori nerealiste, de la ei.

Cand nu aveam copil, ii luam in deradere, in sinea mea, pe asrfel de parinti.

Timpul a trecut, in toamna baiatul meu va incepe scoala si asta ma face sa ma gandesc la viitorul lui si cum pot sa l ajut. Cred ca depinde mult de copil. Eu am fost copil atipic, nu voiam ajutor. Altii vor doar mura n gura.
Am o colega cu copii la scoli particulare si vorbeste numai de examene, evaluari,concursuri...la clasele 1a si a 4a.

#15
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 14:52

La cat de multe etichete li se pun parintilor asta e chiar una draguta .

 

Intre a fi pushy si a fi dezinteresat se penduleaza prin toata gama de epitete si stari .Toti suntem convinsi ca ceea ce facem e cel mai bine si justificat pentru copil din cauza ca evaluam prin experienta proprie .

Pushy , mi se pere un termen inventat de upper class pentru plebea care indrazneste sa ofere copiilor acelasi gen de activitati si oportunitati pe care ei le au .

In jurul meu vad destui parinti care isi cumpara casa intr-o zona cu scoala mai buna , merg pe la biserici , intra in diverse grupuri , se dau de 70 de ori peste cap si fac salturi mortale numai ca progenitura sa fie mai in fata . Toti incercam sa facem asta , metodele sunt diferite . Atat!

Eu personal.  am fost acuzata (in gluma ) de tatal unei prietene a fetei mele ca o duc la Brownies vinerea seara ca sa am mai mult timp liber pentru mine !!!! 



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 14:57

Sa nu confundam pushy parents cu parintele mitocan  , sau autoritar sau cel care ii arde cateva palme copilului care urla ca nu vrea sa urce in avion . De frica . Chiar , ce am face noi in situatia asta .



#17
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 15:24

Sa nu confundam pushy parents cu parintele mitocan  , sau autoritar sau cel care ii arde cateva palme copilului care urla ca nu vrea sa urce in avion . De frica . Chiar , ce am face noi in situatia asta .

"Noi" n-am ajunge in asemenea situatie. Un copil nu stie ce e frica decat cand o invata.


Editat de mianda, 20 aprilie 2017 - 15:24 .


#18
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 15:59

La extrema opusa a parintelui care ii arde doua scurte unui copil sa intre in avion, am avut experienta unui avion intirziat 45 de minute pentru un copil de 2 ani jumate care nu vroia sa isi puna centura de siguranta si parintii au insistat sa nu fie opresat copilul...bietii flight attendants mai ca nu au stat in cap sa convinga micutul sa isi puna centura in timp ca parintii ignorau cu gratie toata situata. Nu glumesc...pur si simplu au spus ca ei nu obliga copilul la nimic ca stirbeste personalitatea. I s-au oferit carti de colorat, creioane, o tanti i-a dat in iPad, pasagerii erau deja intrati in hora...iar parintii circoteau ca asta este "bribe" si ca sa asteptam pina vrea copilul de buna voie sa isi puna centura fara presiune. Pina acum nu credeam ca asa ceva exista! Daca cineva mi-ar fi povestit, cu toata sinceritatea nu as fi crezut o iota. 



#19
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 16:05

Si eu, daca acum as avea un copil mic l-as educa exact la fel. 



#20
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 16:09

Si eu, daca acum as avea un copil mic l-as educa exact la fel. 

 

Super!





Etichetat si cu dezbatere, parenting

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -