Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pushy parents - cum ii definim ?

dezbatere parenting

44 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 aprilie 2017 - 10:29

dragilor, haideti sa definim aceste termen de "pushy parent"

Cum am putea denimi acest termen in limba romana?

 

Si, cum sunt acesti parint? Esti un astfel de parinte? 

 

va invit la aceasta dezbatere DC.  [flo2]



#2
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 14:29

Eu i-as spune "parintele presant", din lipsa unei traduceri mai adecvate. In general, cred ca termenul e asociat parintelui care il impinge din spate pe copil, cu toate mijloacele posibile (si as include aici bani, timp, energie, sfaturi insistente, tinte ridicate sus, dar si relatii, mijlociri, neteziri de drum). Totul pentru ca succesul copilului sa fie asigurat. Iar succes inseamna orice activitate a copilului, de la 10 pe linie si premiul intai anual la concursuri sportive sau scolare, activitati extra, orice in ce se implica copilul. Il vad pe parintele acesta presant ca fiind obsedat de performanta, un parinte pentru care exista locul intai sau nimic. Il mai vad ca pe un ins care vrea sa-si implineasca prin copil unele frustrari din propria copilarie. Nu mai indoiesc ca intentiile sale sunt dintre cele mai bune - cine nu vrea ca fiul sau sa fie cel mai bun? Dar il vad, in acelasi timp, comitand multe greseli in relatia personala cu cel mic.

Nu, nu sunt un parinte presant. De fapt, provocarea mea cea mai mare este sa gasesc linia aceea sanatoasa de mijloc intre doua extreme - cea a parintelui presant si a celui indulgent spre dezinteresat. 


Editat de Nana01, 18 aprilie 2017 - 14:30 .


#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 16:13

parintele-performanta.

parintele ambitios.

nu sunt un astfel de parinte si nu cunosc pe nimeni care sa fie asa.

nu spun ca nu exista, ci doar ca nu se gasesc in micul meu cerc de rude, prieteni, colegi sau cunostinte.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 16:31

Mie mi se pare că ar fi părintele insistent. El are mereu dreptate, el știe cel mai bine, el face , el drege..  Adică totul se învârte în jurul lui și copilul trebuie să execute ordinele /sugestiile, fără a avea dreptul la alegerea propriului drum. La 10, 20 sau 30 de ani ai copilului, relația lor este mereu aceeași, de subordonare.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 16:32

Nu în sensul de autoritar , rigid, că în armata, ci de doritor de a avea mereu dreptate, convingând copilul prin orice mijloace



#6
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 19:29

Mie mi se pare ca astia sunt parintii care isi imping copilul catre orice li se pare lor ca ar fi mai profitabil pentru viitorul copilului lor si pentru orgoliul lor personal. Si il preseaza si ii cer copilului perfectiune si rezultate fara sa se intrebe daca acel copil chiar isi doreste lucrul respectiv sau daca au inclniatii reale catre acesta...



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 07:35

Da, sunt. Ii stau copilului in ceafa  [:D]  Nu are note doar de 10, nu are performante uluitoare, pur si simplu mentinem ritmul.



#8
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 09:21

Nu cred  ca esti pushy, curcubico. Mai degraba un parinte prezent in viata copilului. Stim cu totii cum e sistemul de invatamant in Ro. La subiect, nu sunt pushy, dar am intalnit acest gen de parinti si m- a uimit sa vad ca  habar nu aveau cat rau fac. Gen , faci activitati extra ca pe vremea mea nu erau, sau da bine sa ma laud ca ai mei copii fac asta si asta. Desi bietii copii nu au nici in clin nici in maneca cu acele chestii.  [ups]



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 09:30

  Nu are note doar de 10, nu are performante uluitoare, pur si simplu mentinem ritmul.

Pai nu stiu daca esti un parinte pushy in cazul asta.

Majoritatea parintilor stau in ceafa copilului si-l urmaresc,indruma,asta nu inseamna parinte pushy.

 

Nu,nu am fost un parinte pushy,nu rezonez cu conceptul asta,desi ei cred ca aplicind acest concept,fac totul pentru copil,de fpat e vorba d eorgoliile lor ca parinti in joc.Ei vor sa aiba cel mai bun copil,cel mai implicat copil,cel mai popular copil.

 

Si mai cred ca relatia cu copilul,viitorul adult este complet distrusa,ma indoiesc de o frumoasa relatie de familie dintre copilul de azi(cu parinte pushy)si adultul de miine.De fapt cred ca de indata de parintele nu va mai ave amulte se spus,se creeaza o asa prapastie(am auzit d ecazuri in care tinarul pur si simplu a abandonat cariera inceputa sub presiunea parntlor)care nu va mai pute fi trecuta.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 09:58

Pushy parents = parinti care pun presiune prea mare pe copiii lor. Parintii presanti cum zice Nana. Parinti care isi invata copiii de mici ca totul li se cuvine, ca trebuie sa obtina cat mai mult chiar daca ii lovesc pe cei din jur.  Parinti care acorda o importanta exacerbata  notelor, activitatilor extracuriculare, il imping sa fie primul in societate, sa fie vizibil - sa ia fata celorlalti cum s-ar spune fara a sadi in el celelate valori - compasiune, bunatate, amabilitate.

 

Nu, nu am fost un astfel de parinte. I-am suflat in ceafa, am impins-o de la spate, nu ca sa fie prima ci ca sa aiba rezultate de care ea sa fie multumita. I-am oferit multe, foarte multe pentru a avea optiuni atunci cand va veni vremea sa aleaga. Dar niciodata nu i-am impus ceva, doar am invatat-o sa fie ea insasi.

 

I-am dat cat am putut si cat am considerat eu ca este bine, dar cum va folosi ea ce a primit e treaba ei.  

 

In fond poate ca ce credem noi  ca e bine pentru ei, lor nu li se potriveste.





Etichetat si cu dezbatere, parenting

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -