Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Pasca, Paste, pinguin


841 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 09:55

Paste fericit!



#2
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 13:28

Cristos a-nviat!



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 13:33

Adevarat a inviat!

 

==

 

 



#4
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 13:49

Cristos a inviat !



#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 13:55

Servus pinguini

 

Nu am mai ajuns aseara la manastire, asta pt ca era ft aglomerat...dar ne-am plimbat prin oras 6 ore, apoi am dormit 2 ore, iar seara am mancat la un restaurant fain...la 8pm eram in pat....Marco s-a trezit la 3 si a citit ziarele online, eu am adormit la loc si ne-am trezit la 6.

 

Acum mergem la micul dejun si apoi la statuita lui Cristos..ieri a fost vreme ciudata: soare, nori, ploaie si tot asa...dupa-masa vrem la manastire, ca sa vedem apusul si apoi orasul luminat..aici se intuneca pe la 5.30pm.

 

Am vizitat muzeul aurului si pe cel militar..nu va vine sa credeti peste cine am dat..la muzeul militar, la intrare, erau 4 statui : 3 columbieni si Alexandru Ioan Cuza  [:I] majoritatea vizitatorilor faceau poze cu Cuza...ca sa vedeti ce mica e lumea.

In Vietnam am dat peste statuia lui Eminescu, am uitat sa va spun.

 

Sa petreceti frumos, alaturi de cei dragi.

 

O zi cu soare va doresc !


Editat de Ella73, 16 aprilie 2017 - 13:56 .


#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 16:52

Ziua buna și sa petreceți mai departe așa cum doriți! 

 

Ieri am fost la prietenii noștri la masa, am mâncat un miel tare tare bine pregătit, eu nu sunt amatoare deloc. 

Azi am făcut și eu cotlet de miel cu salata de cartofi (povesteam cu mama și cu sora mea, și ele au avut ieri și azi același meniu :))), acum aștept sa fie gata pâinea in cuptor sa ies cu W. Silvia are stall azi și mâine, e acolo de la 8-18, eu mâine lucrez de după-masa. 

 

La noi e tare frig, tare frig. Azi dimineața era zăpada și înghețat, am mers tare încet cu mașina ca deja am cauciucurile de vara, ieri a fost prima za când deja ești obligat sa ai cauciucuri de vara...citeam ca este cea mai scăzută temperatura in perioada asta de când se înregistrează. Voiam sa mergem pe undeva dar ne-a tăiat vremea tot elanul. 

 

Ca atare am început un nou serial pe HBO, Taboo. Am văzut primul episod, nu e genul meu dar ii mai dau o șansa :). 

 

Ioana e varicela sau nu? Cum se simte B? 

 

Ella vacanța frumoasa mai departe! 

 



#7
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 20:12

Buna seara si de la noi.

 

B are varicela, confirmata de medic. Desi puteau sa ii dea aciclovir ca sa limiteze dezmatul virusului, nu i-au dat nimic. Este plin de bube si il mananca si ustura tare.

 

Noi ceilalti suntem ok. Am emotii cu Julia si cu mama, sa nu ia si ele, desi ne gandim acum daca nu cumva Julia a avut in martie cand a avut bubitele si atunci a luat B de la ea (au trecut insa 35 de zile, cam mare durata). In fine, nu mai conteaza de unde a luat, sper doar sa nu ne dea si noua. [:D]

 

Noi am mancat impreuna de pranz, mai pe la 2, apoi cu mama si fetele am plecat pe plaja. Am stat cam o ora juma si am mancat inghetata si vata de zahar, fetele s-au dat in masinute si au alergat prin nisip. Erau 13 grade si placut, dar apoi incepuse sa bata vantul asa ca am plecat. 



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 21:34

Hristos a inviat!

Am dat gata si noi masa de Paste si acum stam intinsi si imbuibati, rontaim fistic. Am facut doua pulpe de miel la cuptor, cu mult usturoi si rozmarin si ierburi cu cartofi fierti cu unt si verdeata,salata boeuf,ciorba de costite de miel.
Baiatul a mancat miel, ne seamana...

Vreme uratica si la noi, ploua,dar caldut,stam cu geamul deschis. Pe seara vomerge la biserica, invierea a doua e seara aici.

#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 21:44

Am fost aseara la slujba de inviere la biserica Mavrogheni. Nu doream sa ma duc acolo din cauza preotului care este departe de a fi demn de haina preotesca.

Spre bucuria si surprinderea mea au fost alti preoti. Slujba mi-a placut enorm, a fost una dintre cele mai frumoase auzite de mine in ultimii ani. De aceea am stat si mai mult decat ne propusesem.

AM trecut pe la mama sa-i lassam si ei lumina, apoi o cina tarzie stropita cu vin roze sec.

 

Azi am avut un pranz in familie noi 3.  Am ajuns la concluzia ca am gatit cam mult. 

Pe dupa amiaza am facut cei 10 km zilnici. Am fost pe Calea Victoriei, transformata in promenada si ne-am distrat cu statuile vivante si alte reprezentatii gen coruri, teatru, pictura pe fata etc.

 

M-am amuzat citind panouri cu extrase din articole interbelice:

 

calea victoriei.jpg

 

Ne-am intors, eu am baut o bere Guiness, am mancat coaste de miel (preferatele mele - n-as avea nimic impotriva daca mielul ar fi facut numai din coaste) si ridichi cu unt.

 



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 21:51

Ah, o chestie haioasa care ne-a facut sa radem in lift de se scutura cabina.

De vreo saptamana si ceva pe avizierul din scara blocului era pusa o scrisoare care nu avea si numarul apartamentului. Isi astepta frumusel destinatarul.

 

Azi era desfacuta si cineva scrisese cu pixul pe plic: "Scuze, nu m-am putut abtine"

 

Am vrut sa scriem: "Nici noi", dar nu am avut un pix la-ndemana.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -