Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abdomen problema


21 raspunsuri la acest subiect

#1
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 20:16

Salutari tututor - 

 

Am o (mica) problema. Nu sunt grasa deloc, 164 cm si 53 kg (34 ani) cu tonus bun cu exceptia abdomenului. Nici abdomenul nu e rau, dar nu e nici cum mi-as dori eu - deocamdata nu am copii, dar asta imi da de gandit, daca de pe acum e asa, cum o sa fie dupa copil?  [:D]

 

Cum spuneam, tonus bun - fac sport intens (cardio sau pilates / barre inclusiv exercitii pt. abdomen sau greutati) de 2X / saptamana. Mai mult nu pot ca muncesc 12-13 ore/zi. Mananc normal - nici prea-prea, nici foarte-foarte. 

 

Abdomenul meu nu arata super decat cand cantaresc intre 48-50 kg :) La 53 nu arata nici rau, dar nici minunat. 52-52kg nu imi e greu deloc sa mentin, imi vine natural dar sa am 48-50 tot timpul imi e greu la programul pe care il am si nu fac din asta scop in viata. 

 

Sunt constienta ca au oamenii probleme mai mari si sa fie clar, nu stau sa ma gandesc numai la asta dar revine asa ideea din cand in cand.  [:I]  [zirea]

 

Sotul spune, pe buna dreptate, ca arat foarte bine in ansamblu, si ca slujba mea nu e sa fiu top-model!

 

Ce sa fac - sa ma obisnuiesc ca toti avem parti mai putin minunate?! Dar am prietene cu 10kg in plus fata de cat am eu si cu un abdomen.... [fal] Ah, stiu, pueril, nu intrebare de 34 ani. 

 

Cred ca simt nevoia dar sa "vent off some steam" :) Am probat azi o rochie super stramta care evidentiaza toate imperfectiunile.

 

Voi cum faceti sa va obisnuiti cu partile mai putin perfecte?!

 

 



#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 20:45

     Eu personal scot in evidenta partile mai perfecte.Nu cred ca avem chiar o parte perfecta a corpului,dar sigur exista ceva la fiecare care se merita admirat si de pus in evidenta.



#3
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 20:52

Cam asa e Dea78! 

 

Port costum de baie intreg, dar nu din 2 piese  [biz]



#4
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 21:42

Cam asa e Dea78! 

 

Port costum de baie intreg, dar nu din 2 piese  [biz]

Serios? La 53 de kg? Tu te uiti putin in jurul tau?



#5
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 21:46

Mianda - tocmai de asta spun, cred ca e in capul meu. Intr-adevar, abdomenul nu e perfect, dar e clar vrabiuta mea! Ce sa fac sa depasesc@ [batcap]



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 21:49

Rochițele gen babydoll sunt foarte potrivite, și arată drăguț :), strâmte.... Cam greu dacă nu te simți bine în pielea ta, chiar doar o porțiune mică de piele, mai bine eviți decât să stai cu grijă că ba de vede aia, ba ailaltă, nu pot sa beau apa minerala, aoleu stau cocosata !

Eu am avut mereu abdomen ok, dar cu exerciții. Seara, în pat, deși nu tocmai corect lucratul așa, dar dacă e o saltea tare, să zicem că merge, înainte de culcare făceam minim 100, max.500, din acelea scurte, cu genunchii îndoiți și balansat doar câțiva cm când e mușchiul in tensiune. Reprize de câte 25-30, nu toate o dată, evident.

După sarcină nu am mai făcut și imediat s-a văzut abdomen ...Neîngrijit sa zic așa, dar acum sunt in plina reformă , așa că am reluat obiceiul cu abdomenele, sper sa se vadă în câteva săptămâni.

Din păcate mușchii abdominali se lucrează greu și se pierd repede, de aceea necesita un lucru des, dacă nu zilnic. 

Încearcă 2 săptămâni să faci zilnic, și dacă vezi ceva modificări o să te motivezi sa mai continui. Dacă nu, mișcarea nu strica oricum! :)



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 21:51

Eu nu stiu ce ai putea sa ai cu abdomenul din moment ce esti slaba.... :)))))

spui ca esti balonata? sau ca ai grasime?

 

Abdomenul ti-l faci frumos prin abdomene, daca ai grasime pe el, atunci fa exercitii de tip HIIT sau alearga si ai grija la ce mananci.

 

Daca esti balonata incearca s avezi din ce cauza se intampla asta si evita mancarurile respective.

 

Daca poti exeplifica cu poze de pe net, ca sunt chiar curioasa care e problema :)))



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 22:06

Mianda - tocmai de asta spun, cred ca e in capul meu. Intr-adevar, abdomenul nu e perfect, dar e clar vrabiuta mea! Ce sa fac sa depasesc@ [batcap]

Fa un copil si-ai sa uiti de vrabiute. N-ai sa ai timp sa te mai gandesti la ele.



#9
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 22:12

Multumesc

andaghe

,

Xio

- problema clar nu e mare. Rational (si irational) sunt constienta de asta. 

 

Dar daca ma compar cu ce vad in reviste (si de ce nu, in anumite cazuri si in jurul meu) --- simt ca as putea mai bine. 

 

Acum, ce-i drept, fiecare isi stie limitele de constitutie, conformatie, timp si dedicatie :). Daca asa e conformatia mea, si programul nu imi permite sa mananc numai salata si sa merg la sala de 5 X / saptamana, trebuie sa ma obisnuiesc cu asta. 

 

Daca as lucra abdomenul in fiecare zi probabil ar arata mai bine ---

andaghe

n-am vointa ta. Si de balonat, e balonat mereu rau ( dar asta e la 30 min dupa ce ma trezesc asa ca il iau in considerare decat de la 7 la 730  [:D] ), dar e si ceva grasime pe el. Dupa cum am spus sunt slaba (relativ la majoritatea femeilor) dar nu sunt Tar si nici top model. 

 

Probabil ca trebuie sa ma obisnuiesc mai ales ca pe masura ce inaintez in varsta, n-o sa progreseze in bine.....

 

Oricum, e clar, n-am alte optiuni: 1) ori lupt pt el; 2) ori ma obisnuiesc cu el asa cum e in limite normale --- nu ma mai compar cu revistele si cu fetele care merg la sala in fiecare zi! [aerob]



#10
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 22:12

Xio

 - incerc sa iti pun maine poze (ne-retusata  [:-)))] )




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -