Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piatra de alaun

alaun deodorant

16 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 09:18

Dar cine a folosit alaun și e multumita, avea anterior transpirație abundentă și mirositoare? Că să știu dacă are efect și la mine. Eu am pielea mai închisă la culoare (mă rog, nu spuma laptelui adică), nu știu dacă are legătură neapărat , dar totuși am observat ca cei cu pielea mai albă nu prea se plâng de miros așa puternic. La mine e jale, folosesc momentan deodorant bărbătesc, e singurul care face față, adică cu care ies eu cu fața curată.... Deci, că m-am întins cam mult, alaunul e bun și la mine?

 

din propria experienta, iti pot spune ca nu reduce cantitatea de transpiratie, ci doar elimina mirosul neplacut al acesteia.

pana la urma poti sa incerci si piatra de alaun, in magazinul DM gasesti asa ceva la 10 lei.

nu stiu daca are legatura culoarea pielii cu cantitatea si mirosul transpiratiei. si sotul meu are tenul mai inchis la culoare, dar nici nu transpira abundent, nici transpiratia nu-i miroase sa-ti mute nasul.



#12
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 09:32

Andaghe , sunt deodorante speciale pt hiperhidroza. Parca am vazut de la Rexona de ex, e mai scump decat cel obisnuit. ( cel putin aici) Exista si niste paduri speciale pt axile si la nevoie se poate face si Botox  . 



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 09:37

A, nu știu dacă e în regulă să sufoc așa pielea, că e cantitate mare m-am obișnuit oarecum, mirosul e cel care trebuie înlăturat. Beau multa apa, presupun că trebuie să iasă pe undeva  :)

Am auzit de transpibloc , pai daca nu transpira pielea deloc, ce se întâmplă totuși, cum eliminam lichidele in exces? Eu ajung la baie de 4 ori pe zi, sunt mereu pe drumuri și nu prea opresc. 



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 13:53

pielea nu transpira numai prin regiunea axilara :)



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 14:10

pai da, dar ce se intampla cu glandele sudoripare de la axila, care sunt "astupate" cu transpiblock ? isi inceteaza/diminueaza activitatea, sau incepi sa transpiri mai puternic in alte zone ale corpului ?



#16
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 14:18

A, nu știu dacă e în regulă să sufoc așa pielea, că e cantitate mare m-am obișnuit oarecum, mirosul e cel care trebuie înlăturat. Beau multa apa, presupun că trebuie să iasă pe undeva  :)

Am auzit de transpibloc , pai daca nu transpira pielea deloc, ce se întâmplă totuși, cum eliminam lichidele in exces? Eu ajung la baie de 4 ori pe zi, sunt mereu pe drumuri și nu prea opresc. 

Sotul meu a folosit Transpiblock, nu l-a ajutat. Eu am luat piatra de alaun pentru fiica-mea si am incercat si eu, la pranz deja aveam nevoie de reimprospatare (eu sunt bruneta, imi trebuie deodorante si parfumuri puternice).



#17
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 14:34

Pe mine nu ma ajuta alaun, dar ma ajuta sucul de lamaie aplicat pe pielea curata si uscata. De cativa ani folosesc doar asta.

 

Atentie insa, poate sa irite pielea de pe marginea zonei cu par a axilei pt ca e mai uscata, se mai freaca de bluze etc. Eu ma dau dupa dus cu crema pe toata zona adiacenta, las fara crema doar zona asa-zis paroasa (ca ma epilez/rad, evident). Apoi aplic sucul de lamaie cu o discheta demachiata.

 

Si nu merge data imediat dupa epilat sau ras, ca ustura tare. 





Etichetat si cu alaun, deodorant

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -