Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand te scot din avion ...cu forta

avion

32 raspunsuri la acest subiect

#21
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 16:04

Mda,  ieri au inceput sa apara articole cum ca respectivul doctor avusese ceva probleme cu legea acum 10-12 ani. De parca asta justifica faptul ca s-au comportat cu el in asa hal! Omul isi platise biletul, fusese imbarcat in avion, avionul se pregatea sa plece, compania trebuie sa gaseasca alte solutii sa isi transporte staff-ul la Saint Louis sau unde mergeau ei!

 

Au aparut o gramada de imagini pe FB referitoare la United Airlines si la politica lor in leg cu "voluntariatul" la renuntarea la locuri. Pentru cine urmareste The Walking Dead [:D]

 

 

UnitedAirlinesNeagan.jpg



#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 16:23

Asta cu Neegan e geniala :))))

 

Nu pot intelege ce le/a trecut prin cap alora.



#23
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 17:02

... si inca vreo cateva.

 

Star Wars

 

United Airlines Star Wars.jpg

 

 

 

Rocky

 

Rocky-united-airlines.jpg

 

 

Indiana Jones

 

 

United Airlines Indiana Jones.gif

 

(pe asta cu Indiana Jones dati un click ca e giff)

 

Hunger Games

 

United Airlines Hunger Games.jpg


Editat de DarkBendis, 13 aprilie 2017 - 17:04 .


#24
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 18:45

Cum se procedeaza in asemenea cazuri,cind compania are nevoie de locuri libere si nimeni nu se ofera voluntar?

 

Au dreptul de a decide cine sa paraseasca nava?

 

(acum sigur mi-e clar ca exista un motiv foarte bine intemeiat de a da compania ain judecata,amercianii au o adevarata istorie in privinta asta in spate,deci mi-e clar ca se ajunge la proces mai ales la un asemenea pot,)

Legea spune ca trebuie sa ofere compensatie calatorului care va fi debarcat. Companiile ofera compensatia aia, dar ceea ce nu scrie nicaieri este ca nu o ofera cash ca sa te poti folosii de ea cum iti doresti ci sub forma de vouchere care pot fi folosite tot la compania aeriana respectiva, si uneori nici macar nu pot fii folosite cumulat. Adica s-ar putea ca desi compensatia sa para corecta in realitate sa constati ca nu o poti folosii.

 

Situatia curenta nu a fost una de overbooking asa cum tot scrie presa. Compania a avut nevoie sa transporte un echipaj in Louisville si i-a bagat in avion scotand pasageii care platisera deja serviciul respectiv. Manevra asta ar trebui sa fie ilegala dupa mine.

Companiile si asa isi maximizeaza profiturile "pariind" ca un numar de pasageri nu se vor prezenta la imbarcare si vanzand biletul de doua ori.

 

Intre timp, cum noua politica americana e "less regulations" sugerez celor care merg cu avionul sa nu cumpere cel mai ieftin bilet posibil (in care de overbooking fara voluntari ghici pe cine "alege" computerul), sa mearga in familie (in general familiile nu sunt luate in considerare la bumping-ul involuntar), sau sa-si faca un frequent flying card (the more status the less chance).

Noi am fost interpelati de Delta odata daca nu dorim sa ne cedam locurile si am refuzat, la momentul ala nu mi-am imaginat ca te pot forta da uite ca se poate. 



#25
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 18:50

pai clar cica au dreptul

 

iar domnu sef CEO United tocmai ce fusese ales PR Communicator of the Year

aoleu..... :))))))

 

si acum cateva saptamani au mai facut duda, când niste fete imbracate in colanti nu au fost lasate sa se imbarce pentru ca zburau cu bilete de "staff" si acolo e un dress code.

 

In cazul fetelor eu am fost de acord cu compania. Biletele de staff au un statut aparte, discount sau unele chiar free, dar vin cu niste conditi specificate in contract. 

Daca in contract scria "dress code" si ele au ales sa ignore nu e vina companiei. 

Alte persoane au zburat cu United in leggins si nu a fost nici o problema, deci compania nu a discriminat femeile/fetele in leggins ci a respectat codul impus biletului respectiv. 



#26
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 18:59

omul e doctor si avea pacienti a doua zi. Voia sa ajunga acasa. si nu i s-a refuzat imbarcarea cum ar fi fost normal ci a fost imbarcat si apoi si-au adus aminte ca au nevoie de locuri.

Eu chiar sunt curioasa daca scrie pe undeva ca te pot da jos pe orice motiv vor ei atat timp cat tu esti calm, nu deranjezi pe nimeni si iti vezi de somnul tau. Scrie ca ti se poate refuza boardingul dar el fusese deja imbarcat.

 

Si chiar daca scrie ca te pot da jos cum au ei chef asta e clar un motiv pt care pot sa zic bravo americanilor ca sunt procesomani si cer si pe mama si pe tata in justitie. In cazul de fazta omul merita super compensatii.

 

E un pic mai complicat. Compania e foarte vinovata, dar legal vorbind te pot da jos in situatia de overbooking chiar si involuntar. Legea nu pomeneste de cazul in care incerci sa ocupi locul ramas liber prin bumping cu un angajat care nu plateste, e o portita de care ei se folosesc se pare. 

Chestia cu scosul din avion cu forta e pur si simplu o decizie manageriala extrem de proasta. Compania a sunat la "Air travel police" si a zis ca au un pasager recalcitrant, asta e ca si cum ai zice "e terorist"/"pune siguranta zborului in pericol" de la 9/11 incoace in urechile politiei de aeroport. Si aia l-au umflat, si nu si-au pus problema in nici un moment daca ce fac ei e "excessive".

 

Politia aici, fie ca e de aeroport sau ca e politia metropolitana, nu cunoaste prea multe nuante. E alb (nu la piele) adica sta ghiocel si zice "Yes sir"/"No sir" si nu are atitudine "challenging" sau e negru adica se contrazice cu politistul si "gives attitude" si atunci dai capace tata ca sigur o merita. Managerul de flight stia asta, dar nu a vrut decat sa rezolve repede treaba ca sa decoleze. Well, now it really hurts!


Editat de Madanic, 13 aprilie 2017 - 19:51 .


#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 20:04

 

Intre timp, cum noua politica americana e "less regulations" sugerez celor care merg cu avionul sa nu cumpere cel mai ieftin bilet posibil (in care de overbooking fara voluntari ghici pe cine "alege" computerul), sa mearga in familie (in general familiile nu sunt luate in considerare la bumping-ul involuntar), sau sa-si faca un frequent flying card (the more status the less chance).

Noi am fost interpelati de Delta odata daca nu dorim sa ne cedam locurile si am refuzat, la momentul ala nu mi-am imaginat ca te pot forta da uite ca se poate. 

 Cum sa nu ia in considerare familiile. In cazul asta au ejectat doua cupluri. Sau poate te referi la familiile cu copii.



#28
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 20:12

 Cum sa nu ia in considerare familiile. In cazul asta au ejectat doua cupluri. Sau poate te referi la familiile cu copii.

 

Da la familiile cu copii ma refer. 

Oricum algoritmul de bumping e mult mai "parsiv". Ti-am zis incepe cu non refundable low-fares, single adults sunt mai easy de convins si mai usor de re-book la alt zbor, apoi vin cuplurile fara copii si tot asa.

Morala: In ochii lor nici faptul ca ai platit serviciul nu te ajuta.

 

Ca acum mi-am amintit, check-in time-ul e de aur prieteni. Daca ajungi ultimul la gate, sansele sa fii bumped cresc considerabil. 


Editat de Madanic, 13 aprilie 2017 - 20:16 .


#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 22:50

Da, da ...

 

Am o amica pe care au dat-o jos din avion pentru ca facuse ultima check in-ul. E drept ca era in 2011 cand nu se facea check in online. Acum cu online, nu stiu exact care e considerat ultimul ...probabil iar batranii care nu sunt asa familiarizați cu computerul.

 

Ah, si niciodata nu acceptati voucher ...se poate sa ca dea cec, desigur nu spun si incearca cu voucher . Daca voluntariati, spuneti clar ...ma dau jos numai daca imi dati cec cu suma propusa.

 

Eu totusi nu înțeleg de ce nu protesteaza jimeni impotriva acestei practici de overbooking ? De ce e ok in aviatie sa vanda un scaun de doua ori si nu si la autobuz, la tren, la restaurant ??? 

De ce presa nu se revolta impotriva acestui obicei ?

 

Eu totusi ma mir



#30
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 18:40

[zirea] Pai sigur sigur unul pierde avionul, asta o data. Si inca un motiv - de multe ori , zborul dus intors e mai avantajos ca pret decat un dus, asa ca unii cumpara asa dar nu il folosesc . Deci , la un avion  de 150 sa zic, mari sanse ca una doua  persoane sa nu vina . Pe asta mizeaza  si de obicei vand cateva bilete in plus. Daaar, aici e aici. Cand tu ai avionul plin si dai jos aleatoriu, deja nu mai e ok, lipsa de organizare cum s- a scris. Mai ales cand viitorul zbor era dupa 24 de ore( asa am inteles) deci destul de incomod. Eu am patit- o cu Tarom, culmea zburam cu copil  , nu erau cele mai ieftine bilete. Bilete luate cu luni inainte, cu o saptamana inainte ne  suna ca daca nu vrem sa zburam cu urmatorul avion ca ei nu au loc. Poftim?! Pai , avem o alta aeronava si nu avem acelesi numar de scaune, etc. Zic, nu e problema mea, in favoarea mea:  zbor cu un copil, destinatia mea finala nu e Bucurestiul si inseamna sa ajung aproape de miezul noptii pe Otopeni. Ati incercat sa vorbiti cu persoane care zboara singure, eventual care raman in Bucuresti? Mda, raspunde , sa vedem , dar oricum sa stiti ca e posibil sa nu va puteti imbarca. Retineti, nu oferea nimic, doar ma intreba. In sfarsit, am avut grija sa fim mega devreme la aeroport, ( nu ca am obisnui altfel) am fost  primele la poarta de imbarcare si ne - am suit. Intamplarea a facut sa calatorim impreuna cu o tipa care ne- a spus ca ar fi vrut sa zboare cu urmatorul avion, asa ar fi calatorit cu o amica, dar ce sa vezi, nu o intrebase nimeni. Si era din Buc, fara nicio problema. De fapt, ei au probleme cu flota si tot fac permutari cu avioanele si pana la urma nu au lasat pe nimeni , dar e un ex de lipsa de organizare. 


Editat de jenn, 14 aprilie 2017 - 19:42 .




Etichetat si cu avion

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -