Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#41
Arual1985

Arual1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 05:37

Bună!ce mai fac burticile?eu trebuia sa am programare la medic pe 25 dar când am sunat ....mi s-a spus ca nu mai sunt locuri și sa ma duc pe 2 mai.voi încerca mâine sa o găsesc pe doctorița la spital ca este de garda.

Cum va simțiți?aveți dureri de burta (pe mine ma doare din când în când-suportabil)



#42
Arual1985

Arual1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 05:43

Teo,cum a fost la medic?sunteți ok?



#43
TeooS

TeooS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 09:32

Buna fetelor, am fost la doctor ieri, chistul s-a mai micsorat  [pk]  Sunt mult mai linistita acum. 

M-am programat la primele analize marti- dupa rezultate merg iar la control.

Pentru dublu test FMF am recoltarea pe 2 mai(sapt 9) si eco morfologie+calcul de risc pe 26 mai(sapt 12), din pacate nu am gasit loc la doctorul meu si o sa merg la dl dr Marinescu Bogdan.

Ce mai pot sa zic, sunt fericita tare acum :)

 

@Arual- si eu am avut ceva dureri de burtica saptamanile trecute, acum nu prea mai sunt, doar cand fac cate o miscare mai brusca, in schimb ma cam doare spatele.

 

Voi cum mai sunteti burticilor?

 

Va pup si va doresc o zi minunata!  [pup]



#44
Alexys91

Alexys91
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 14:27

Bună, fetelor. Am şi eu o nelămurire. Putem consuma în sarcină, mai ales acum la început, iaurt de băut gen Actimel? Mulțumesc.



#45
LenaAgard

LenaAgard
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 16:18

Eu merg pe 16 Mai la primul control (o să am 8 săptămâni și 1 zi). De ieri am început să iau și vitaminele prenatale. Am o greața moderată dimineața, un simț al mirosului foarte puternic, am nevoie des la baie, crampe din când în când și oboseală. Voi ce simptome aveți acum?



#46
Alexys91

Alexys91
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 16:23

Momentan doar drumurile dese la baie, sânii stau să explodeze şi simțul mirosului parcă a devenit mai ascuțit.



#47
Ciuli

Ciuli
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 10:22

Eu ma confrunt cu o stare continua de greata, cu crampe abdominale si cu scaune f moi [fri]  [ups]



#48
DanielaVB

DanielaVB
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 19:54

Buna burtici! Eu sunt Dana, am 32 de ani si sunt la prima sarcina mult dorita. Simptome, in saptamana 3-4 de sarcina, pana sa fac testul, le-am avut pe toate, stare de voma, sani mariti si durerosi, miros dezvoltat, greata, ameteala, somnolenta, toate... apoi, dupa primul consult la dr au disparut, am ramas doar cu somnolenta. Inca de la implantare am avut sangerari zilnice, de cateva zile vad ca s-au mai rarit. La medic merg la dl dr Dumitrascu, la Municipal, mi l-a recomamdat rezidenta lui si amandoi par foarte deschisi si stau si iti explica orice. Imi place ca nu este genul care sa recomande pastile. A spus ca din punctul lui de vedere progesteronul nu ajuta neaparat in sarcina ci mai degraba natura isi face treaba (am si citit apoi ca ar avea reactii si asupra mamei si asupra fatului, in special daca e fetita) iar in ceea ce priveste vitaminele a spus ca din moment ce am totul in valori normale si mananc sanatos nu am de ce sa iau pastile. In acest moment iau doar 1 aspenter pe zi pt trombocitoza si 1 acid folic. 

Am ajuns la 6 saptamani si 3 zile. Din cate am citit in perioada asta s-ar forma dopul gelatinos. Asa cum v-am spus eu am tot sangerat zilnic, ba mai deschis ba mai inchis la culoare. Doar ca ieri am sangerat prima data in ultimele 3 zile, foarte putin, iar azi am avut o scurgere pastoasa maronie dimineata destul de mult, cam o lingura ca si cantitate, iar dupa amiaza a curs ceva alb-galbui dar dens, gen ca un dop de ceara. 

Cand am fost sa imi fac recoltarea de secretie, saptamana trecuta mi-au spus ca am un "mare polip in canalul cervical" si trebuie sa iau urgent legatura cu medicul. Insa cand am vb cu rezidenta dumnealui a spus ca nu este cazul sa imi fac griji si sa vin peste o saptamana abia la control cand am toate rezultatele gata. 

Am vazut ca sunt aici si mamici la a 2a sarcina, voi ati avut astfel de simptome?

Imi cer iertare pentru postatea lunga, ma bucur tare ca v-am descoperit!



#49
Arual1985

Arual1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 05:08

La mine simptomele ar fi...sânii măriți,din când în când dureri abdominale ,greata uneori (rar),pofta de mâncare fantastica și somnolenta (seara la 20-20.30 dormmmmm



#50
Elelyv

Elelyv
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 11:29

Buna mamici! Eu pe langa toate starile posibile specifice sarcinii(greata, oboseala,sani durerosi, urinat des,crize de nervi,ameteli) am si niste dureri de cap ingrozitoare. Voi aveti? Daca da ,ce luati ? Eu nu am luat nimic, doar nospa dar nu imi trece. Vineri am si eu prog la medic pt inimioara si am sa intreb ce sa iau pt cap.aa si inca cv :uneori am niste palpitatii la inima imi bate atat de repede de ma sperie maxim. Voi aveti asa cv? La celelalte 2sarcini nu am avut nimic,nici o stare nici un simptom de sarcina. Toate astea sunt noi pt mn. Bn am si o varsta...nu mai sunt k la 20....  [:)]  [:)]  [:)] .va puppp





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -