Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#21
TeooS

TeooS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 07:42

Buna Maya1712, Arual1985, va multumesc frumos pentru cuvintele de incurajare [pup] [flo2] 

Am incercat sa nu mai imi fac ganduri negre si sa nu mai citesc pe internet toate complicatiile ca nu rezolv nimic asa, Doamne Doamne a trimis minunea si o sa aiba grija sa fie totul bine.

 

@Maya- Nici eu nu m-am confruntat cu raul de dimineata pana astazi, acum cand m-am ridicat din pat am avut o usoara senzatie de greata, in rest doar sanii durerosi care parca si-au dublat deja dimensiunile(cel putin asa mi se pare mie), oboseala foarte accentuata(ieri la munca am avut de manevrat mai multe colete si am resimtit imediat efortul- am avut palpitatii si senzatie de lesin- asa ca mi-am anuntat seful ca nu mai pot sa mai ridic greutati- i-am zis doar de chist nu si de bebe deocamdata) si pofta de mancare iesita din comun- aveam 48kg, iar de doua saptamani deja am luat in greutate 1,5kg.

 

@Arual1985- poate ai avut ovulatia putin mai tarziu si este mai micuta sarcina? Incearca sa nu iti faci griji, daca betahcg si-a dublat valorile nu are cum sa nu fie bine [pup]

 

@Elelyv - la fel si pentru tine, cred ca este inca prea micuta sarcina, va fi totul bine la urmatoarea eco [pup]

 

Va multumesc inca o data pentru mesaje fetelor si va pup, o zi frumoasa va doresc!

 

 



#22
eea119

eea119
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 13:57

Buna,

 

Eu sunt o viitoare mamica cu 2 vizite la medic la activ si asta doar pentru ca prima vizita mi s-a parut prea expeditiva si eu prea exaltata sa intreb tot ce ma interesa. In mod normal avem 6 sapt si o zi, dar dupa masuratorile de la ultima ecografie avem exact 5 sapatamani si 4 zile. Impreuna cu domnul doctor am reusit sa stabilim data conceptiei si dpn-ul care este 11-12.12. Suntem bine si in crestere, se vede sacul Yolk cu embrion, dar bataile inimii le asteptam abia peste 2 sapatamani cand avem urmatoarea programare. Intre timp am facut analizele de rigoare si am ales medicul care va monitoriza sarcina. Incepand de data viitoare deja am inteles ca vom programa testele importante pentru trimestrul 1. Nu am greturi sau alte neplaceri, doar sanii mariti in volum, o usoara senzatie de disconfort ca inainte mentsruatiei din cauza adaptarii uterului la sarcina pentru care mi s-a prescris NoSpa si stare de somnolenta destul de accentuata. Pofta de mancare a fost mai mare ca de obicei in primele 2-3 saptamani dupa care m-am obisnuit sa mananc sanatos, putin si mai des astfel incat sa ii asigur substantele nutritive dar sa nu mananc pentru 2 inutil. 

Pana la urmatorul consult sper sa fie la fel si sa am noroc sa nu am greturi sau alte probleme.

 

Pentru cele carora inca nu li se vede embrionul nu e o problema el sta putin ascuns si ca sa iasa la iveala ecografia trebuie facuta cu bazinul ridicat si abdomenul apasat cu mana in zona uterului. Si atunci se vede chiar binisor.

 

Va urez tuturor viitoarelor mamici sarcina usoara si la termen!



#23
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 14:17

Buna, sunt Cristina, ieri mi-am facut testul de sarcina, si timid, timid a iesit pozitiv, ieri trebuia sa imi vina menstruația, Dpn-ul e 21 Decembrie, eu am o fetița (Alessia)de aproape 2 ani( acum in 22 Aprilie face 2 anișori) dupa care suntem foarte topiți  [pup] . Înainte de a avea fetița am pierdut 2 sarcini, pe la 6 săptămâni, deci pana trec de 6 săptămâni voi sta ca pe ace :-) sper ca de data asta fie bine si sa am o sarcina ușoară, in sarcina cu fetița am stat la pat pana la 36 de săptămâni pentru ca aveam colul deschis, apoi nu a mai vrut fiica mea sa vina, :-))) am așteptat-o pana la 41 de săptămâni. O sarcina ușoară tuturor va doresc si sa auzim numai de bine



#24
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 14:21

Buna seara burtici, eu am fost astazi la eco, bebe este bine, am vazut cum bate inimioara, 118batai/minut. Insa am si un chist hemoragic 6,52/4,71cm, ovarul stang nici nu se vede din cauza chistului si sincer sunt putin panicata(putin mai mult, de fapt) pentru ca domnul doctor parea destul de ingrijorat. M-a chemat vinerea viitoare din nou la eco, sa vada cum evolueaza chistul si sa vedem ce este de facut in continuare. Fiind un chist hemoragic exista riscul de rupere si in acest caz trebuie operatie de urgenta. Nu mi-a dat de facut analizele inca, a zis ca vrea sa astepte pana merg la urmatorul control si vedem exact care este situatia cu chistul. [fri] Cred ca urmatoarea saptamana o sa fie foarte grea...:( Imi cer scuze pentru postarea lunga, sper ca voi sunteti bine [flor] O seara frumoasa va doresc! P.S: voi cand mergeti la eco?
.                                          Sora mea este insarcinata, si la primul ECO (care a fost pe la 6 săptămâni) i-a zis ca are un chist mai mare ca si fătul si ca sacul gestațional, i-au zis ca nu prea are șanse sarcina, dar sa aștepte, si la următorul ECO i-a spus ca s-a micșorat, dar foarte puțin, la al 3 le-a ECO, nu se mai vedea nimic, nici măcar urma de chist, ai încredere, o sa fie bine :-)

#25
Elelyv

Elelyv
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 19:42

Buna seara mamici. Sunt super fericita ! Mogaldeata mea e acolo ..e mica mica! Problema e ca nu prea mai inteleg. Cm a fost pe 28 februarie iar dr imi spune saptamana trecuta ca am aproape 5 sapt si deaceea nu se vede si dpn e pe 8 dec iar azi imi spune k am 4sapt si 6zile si dpn 15dec. Iar daca ar fi sa ma iau dupa cm as avea 7sapt. Oricum nu mai conteaza bn k e acolo si k nu e extraut. Sunt asa de fericita de zici k e primul copil si am si 20 de ani  [:)] .. apropo am 37ani  un baiat de 14 ani si o fetita fe 11 ani. Iar pe bebe il asteptam de vreo 4ani.. ne-a ajutat bunul dzeu si ne-a mai dat un sufletel. va puppp pe toate si va multumesc k existati k sunteti aici. Si va doresc bebei sanatosi frumosi si cuminti!!!! [flo2]



#26
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 00:26

Buna ziua.

 

Are cineva disponibil in Bucuresti niste Femibion 1 fara iod ?

 

Multumesc.



#27
Elelyv

Elelyv
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 15 aprilie 2017 - 09:40

Mamici va doresc Paste fericit si Doamne ajuta sa fim sanatoase cu sarcini usoare si bebei sanatosi! Va pup!!



#28
Arual1985

Arual1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 16 aprilie 2017 - 06:05

Paște fericit!



#29
Elelyv

Elelyv
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 18 aprilie 2017 - 20:04

Hristos a inviat! Mamici ce mai faceti? Cum mai sunteti? Ce simptome mai aveti?  Eu am niste stari de nervi....mersul des la toaleta si sanii care mai au putin si explodeaza si cam atat. Oricum eu nici la celelalte 2 sarcini nu am avut greturi ameteli...si nu ma mir ca nu am nici acum. Pup



#30
Alexys91

Alexys91
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 07:59

Buna dimineata! Numele meu este Alexandra. Tocmai am aflat minunata (dar si socanta in acelasi timp) veste ca voi fi mamica. Mai exact ieri dimineata am aflat. Dupa calculele mele, de la data ultimului CM, ar trebui sa am in jur de 5 saptamani. Vineri urmeaza sa merg sa imi fac prima programare. Momentan nu am nici o stare de rau. Singurele semne ca voi fi mamica, sunt: lipsa CM si sanii mariti. Sper sa o tin tot asa. Si ultima chestie, nu stiu sigur daca este din cauza sarcinii, este faptul ca luat in greutate 2kg.  [:D]





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -