Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#191
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 19 august 2017 - 03:35

Ada, nici noi nu recoltam celule stem. Nu am facut-o nici la primul.

 

Mystic, tu cand ai morfo?

 

Aaa, mi-am amintit... colul era de 3.18 cm. Si m-am uitat si la rezultatele de la eco de 20 de sapt de la bb1 si era 3.1 deci acum e o idee mai lung. La bb1 am nascut la 37s si 4z.



#192
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 august 2017 - 18:19

Monna, avem miercuri acum, abia astept sa il vad. Felicitari pentru al doilea baietel, vei avea 2 voinici zvapaiati [pk]

Tot ce stiu despre colul meu e ca e scurt dar ft bine inchis, nu va prezenta probleme. Dar de curiozitate voi intreba si eu ce lungime are la morfo [:)]

 

Am reusit sa raman doar la 5 kg luate. Incerc sa fiu atenta la chestia asta pentru ca inainte de sarcina am avut probleme cu coloana, iar dupa RMN mi s-a spus ce sa evit, o greutate prea mare in sarcina fiind unul dintre lucruri



#193
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 22 august 2017 - 03:18

Mulțumesc, Mystic. Da, și eu încerc să am grijă cu greutatea. La primul am fost f aproape de diabet gestational și nu vreau să se mai repete. Bine, am și bagat f mult dulce atunci. 

Tin pumnii să vii cu vești bune de la eco.



#194
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 23 august 2017 - 17:33

Mulțumesc, Mystic. Da, și eu încerc să am grijă cu greutatea. La primul am fost f aproape de diabet gestational și nu vreau să se mai repete. Bine, am și bagat f mult dulce atunci. 

Tin pumnii să vii cu vești bune de la eco.

Multumesc Monna. Am facut morfo, toate ft bune si ft agitate prin burtica :))) Are 460 grame si s-a dezvoltat exact cum trebuie, i-am vazut ft clar toate partile corpului. Este 100% baietel, am reusit sa aflam pana la urma :P

Acum urmeaza analizele uzuale de final de T2, e posibil sa nu mai primesc morfologicul de T3 pentru ca totul e in regula si nu sunt probleme.

Mai avem inca 3 luni jumatate, ce repede trece timpul [bib]



#195
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 24 august 2017 - 00:01

Mystic si al meu băiețel, tot 460 grame la morfo de la 22 săpt, vinerea trecută. Mie nu mi-a dat analize și nici triplu test. Am DPN 24 Dec.

Mona, cu colul de 3,18 au stat la pat? Pe mine cam așa m-a pus să stau juma de zi in pat. Am col 3 cm. Era 4,2 până la 13 sapt. De la 15 săpt este 3 cm.



#196
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 24 august 2017 - 19:48

Hi hi ce de pitici voinici avem [:)] Sa fie sanatosi si sa avem o sarcina usoara pana la sfarsit. Marushelu referitor la col eu zic ca doctorul tau stie ce stie daca iti face recomandarea. Piate evolutia si nu marimea au determinat decizia. Oricum deja sarcina se ridica in perioada asta si elibereaza din presiunea pe col. Eu o simt pe domnisoara mult mai sus , imediat sub buric. Abia la sfarsitul lui septembrie mai am eco, mai e o vesnicie....



#197
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 25 august 2017 - 03:10

Marushelu, nu mi-a zis nimic de stat la pat. Si nici la primul bebe nu mi-a zis nimic. Oricum, cred ca depinde si de evoluție. 

Mystic, felicitări pt băiețel și pt veștile bune!

 

 

Miercurea viitoare am follow up la morfo și sper să fie totul ok și să poată măsura tot ce trebuie și ce n-a măsurat atunci.

Eu pe bebe îl simt jos. S-a mai ridicat puțin față de cum era la început dar tot e jos.


Editat de monna3, 25 august 2017 - 03:15 .


#198
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 26 august 2017 - 20:42

Lili da, din cauză că fusese colul 4,2 și apoi 3 cm.

Și la mine cred că s- a mai ridicat un pic sarcina, aveam așa o presiune jos că nu puteam nici să urinez decât dacă stăteam foarte pe spate. E mai bine deja, reușesc să fac normal doar că tot greu. De simțit îl simt și sus acum, se mișcă toată burta cateodata.

Dar mă deranjează când se mișcă jos, s- a întâmplat aseară, ieșisem la plimbare când a început să se miște f jos și f înăuntru, îmi împingea toate organele de jos.  Nu știam dacă să fug acasă la toaleta, erau niște forte și pe vezica și pe cred că și pe colon, intestine. Pur și simplu m-am oprit din mers de câteva ori, nu știam ce de întâmplă. :))) 

E bine de știut că se mai ridica sarcina. 

Mona, merci. Cred că de evoluție depinde, faptul că s- a scurtat. Daca era 3 de la început poate era altceva. Tu ai un istoric cu prima sarcina și a fost mai relaxat medicul tau.

La mine e foarte precaut medicul, am obținut sarcina la a 7- a fertilizare in vitro. E și prima sarcina. Am și 40 de ani. Nu arăt de 40, dar organismul sigur știe că am vârsta asta , așa că stau cumințica, fara plecări la munți, mări. Desi am un chef de ducă...

Și eu îl simt mai ales jos. Acolo ii place sa de miste. Se mai mișca și pe lângă ombilic dar mai puțin.:)))



#199
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 26 august 2017 - 20:43

Voi ce vârste aveți? 


Editat de Marushelu37, 26 august 2017 - 20:43 .


#200
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 27 august 2017 - 09:05

Marushelu depinde mult de pozitie. Si gaza mea s-a sucit putin si parca mi-a luat tendonul drept intre degete si se joaca cu el. Eu am 34 de ani. La 31 l-am avut pe baietelul meu si acum asteptam fetita . Am avut noroc si am ramas usor de fiecare data. Te admir pt curajul si forta de a trece prin 7 FIV uri , sunt sigura ca nu a fost usor. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -