Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ameteala in spatii inchise...?


33 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 07:32

Căscatul și transpirația le cunosc și eu, în apropierea stărilor de leșin. Nu îmi ajunge sânge suficient la cap sau unde trebuie, din cauza tensiunii.mici, probabil hematii mai puține, nu știu exact cauza care determina oxigenare deficitara, dar am simtit mereu nevoia să fac mișcare, probabil așa cere corpul pentru o circulație buna. În sarcina am descoperit o trombofilie genetica. Nu știu cum se corelează toate astea, dar știu sigur că se merita sa iau suplimente, să fac mișcare, să evit sărat. Adica am observat îmbunătățiri clare cu acestea.



#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 10:21

Eu am niste ameteli atunci cand ma ridic, dupa ce am stat o vreme jos - in special in pozitia "pe vine", ghemuit... Habar nu am ce este si de la ce vine, am demult chestia asta, tot timpul analizele mi-au iesit bune... 

 

Cu glicemia... m-am trezit in timpul sarcinii cu valoare la limita de jos de tot 61, la un interval normal de 60-120, dupa ce zile la rand nu am mancat dulciuri  mai deloc (nu mi-a fost pofta)... 

De regula o am pe la 70 si ceva, pana in 80... 

Evit dulciurile, din diverse motive: ma gandesc ca nu-s prea sanatoase, nu-s bune nici pt dantura, sa nu iau proportii brusc dupa 40 de ani (nu ca nu as avea unde, dar totusi sa nu depasesc, ca pe urma nu o sa mai am haine [:-)))] ), insa am momente cand chiar simt nevoia rapida de ceva dulce... 

 

Cu lumanarile aprinde nu am nici o problema... insa in aglomeratii, e normal sa simt ca n-ai aer si sa vrei sa iesi... nici mie nu imi plac locurile aglomerate (fara sa imi fie rau, sa lesin, dar nici bine nu-mi e, e clar ca e un aer inchis si nu cred ca place nimanui, stai de nevoie, daca e nevoie....)

 

Sanatate multa  [flo2]



#13
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 07:20

Copilul are nevoie de vitamine, minerale si hrana consistenta : carne, iaurt, oua, branza, salate.

 

Du-l la medic sa ii faca analizele si, in functie de ce va reiesi, o sa i se dea tratamentul corespunzator.

 

Sanatate, baiatului.



#14
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 15:51

Da, si miscarea ar trebui sa ajute, in special la traseele lungi in masina (10-12 ore, cam cat ne ia uneori in vacanta. Ne oprim pe drum din doua in doua ore. Ajuta. Am sa-i amintesc sa alerge prin parcare (parcul parcarii :)), cum facea cand era mic.

 

Monica, asta patesti?:

 

 http://adevarul.ro/s...ccc3/index.html

 

Si mie mi se intampla astfel in adolescenta.

 

Tu ai dreptate Alizee, doar ca ... "copilul" nu se inghesuie la... mancare. Deserturile si crackersii, pizza, pe astea le ravneste. Si le mananca in acelasi ritm dupa masa.



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 17:26

Tot carentele din organism sunt de vina pt lipsa poftei lui de mancare, preferand doar ce poate rontai.

 

Carentele pot fi cauzate de paraziti intestinali sau de cresterea prea rapida fata de cum se hraneste...  Cearcanele m-ar alarma. 



#16
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 21:32

Cearcanele ca indiciu de paraziti? Eu asa stiam. Greu de convins un pediatru pe aici ca ar putea avea (ar trebui sa-l fotografiez cum sta bot in bot cu cateii...). Da, cred ca sunt prezenti; totodata, creste si nu tine pasul cu mancarea, precum spui.

 

Parca daca ai paraziti nu ai pofta de mancare, nu? Ceea ce nu se potriveste cu el.

 

Mananca zdravan, DAR are "cravings" (ce se potriveste mai bine ca traducere, caci "pofta" pare a fi prea putin ca descriere?...) pentru ce am enumerat inainte. La 3 cand ajunge acasa inhata punga cu crackersi si aproape o termina. La 5-6 mancam masa de seara (2 feluri si adesea salata) si o ia de la inceput, plus desert (mananca dimineata acasa - ou sau lapte, la pranz la scoala sandwich, fruct, crackersi si desert :)) .

 

Si eu aveam pofte din astea aiurea in copilarie si cred ca inca le am. Mancam sarat si apoi dulce dupa care imi venea sa o iau de la capat. Si, la fel, mancarea in sine nu ma interesa cat desertul (mai exact ciocolata!).

 

Bajbai.... sa vedem cum vor iesi analizele...

 

Revenind la ameteala, rau de masina... am dat peste cateva explicatii in articolul de aici:

 

http://www.entnet.or...motion-sickness

 

Este complicat si oarecum interesant. Cauze ale ametelii:

 

- circulatia, boli neurologice, anxietate, vertigo, Meniere, migrena, infectii, lovituri, alergii.

"Circulatia" mi-a atras atentia, nu cred sa se incadreze la celelalte. El (eu la fel) are maini si picioare reci. Ciudat ca fata le are si mai reci. Sunt ingrozitor de reci, cel putin degetele de la maini... DAR ea are mai mereu obrajii rosii si niciodata nu i-a fost rau in masina ("hot headed" cum spun pe aici, inclusiv ca personalitate). Mai ameteste uneori la ciclu. Se prea poate sa fie simple coincidente. 



#17
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 21:45

Exista analize / teste pt depistarea problemelor de circulatia sangelui. Tu stii ca ai probleme circulatorii ? 

 

In ceea ce priveste pofta de mancare, depinde de felul parazitilor si de organism.

 

Un medic va sti sa iti spuna mai multe si sa-i dea analize pt ceea ce banuieste ca ar putea avea. 



#18
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 21:45

Cearcane si mincat aiurea este destul de normal la adolescenta. Daca "overall" este un copil sanatos, vazut in mod regulat de un pediatru eu zic ca cel mai bine urmaresti exact momentele/situatiile/locatia cind se provoaca ameteala. 

Face sport? Este activ ziua? 



#19
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 22:33

Eh, cum spuneam, in general este cam fara vlaga, doarme prost, cu toane, clingy, cu Ipodul in mana, pe canapea.

Cand ii dau energizantul acela pe baza de urzica se schimba. Iese afara, face tumbe, alearga, este independent, vorbaret si bine dispus, un copil placut, alt copil parca... Nu i-l dau mereu. Mi se pare ciudat efectul. Daca din intamplare ai citit cartea Mariei Treben... mentioneaza acolo ceva asemanator... cazul unui copil care incepuse sa nu mai faca fata la scoala... o sfatuieste pe mama sa-i da ceai de urzica... parca era si altceva, nu mai tin minte. Oricum, urzica "spala" ficatul. 



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 22:44

Pai atunci da -i mai des. El simte diferența sau nu își dă seama că e mai energic?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -