Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum v-ați simțit în ultima lună de sarcină?


32 raspunsuri la acest subiect

#21
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 06 aprilie 2017 - 08:38

Azi sunt fresh,ma simt bine.Nu mi-a prescris magneziu,am observat ca dr mea e impotriva medicamentelor. Eu iau doar femibion si fier am luat la insistentele mele ca iesise un pic scazute unele analize dar ea zicea ca nu e nevoie de fier ca rezultatele sunt normale pt trim 3 de sarcina.



#22
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 06 aprilie 2017 - 16:30

Eu sunt trista azi și vremea asta nu mă ajuta deloc. Toata sarcina parca a fost doar frig, vant, ploaie, apoi iarna si nah, o luna soare si cat de cat m-ajuta la starea generala.

 

Abia astept să scap de burtica. Ma mai gandesc oare ce-o sa simt cand o sa-l vad pe bebe, cum osa fie

 

Am mai descoperit ceva -n-am fost niciodata o pofticioasa dar acum de cand au aparut capsuni mi-am cumparat zi de zi :) N-am avut pofte nici in trim 1, mananc orice dar acum bag la capsuni de zici ca s adusi pe ratie



#23
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 06 aprilie 2017 - 16:34

Eu vreau crudități acre gen zarzăre,prune crude, corcodușe...Dar mai am de așteptat. Eu am rupt clementinele​ apoi portocalele. Acum nu prea am ce fructe sa mănânc.



#24
AndreeaStroe

AndreeaStroe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 18:09

Profită cât pot de timpul liber pentru că după ce vine bebe in primele luni îți cam iei adio de la tot ce făceai înainte de naștere.

Eu înainte să nasc nu pot zice că m-am simțit foarte rău, am avut din săptămâna 33 hipertensiune arterială, de la 19 săptămâni am intrat în concediu de risc pentru că am trombofilie, o formă mai agresivă, am făcut sute de injecții până acum și continui cu ele cât timp alăptez. Mai greu a fost după naștere, imediat după operație am făcut preeclampsie, recuperarea a fost puțin mai grea și a durat destul de mult până am ajuns să îmi strâng puiul în brațe. Acum nu aș schimba nimic din tot ce s-a întâmplat pentru că mă uit la el și sunt împlinită, nu există sentiment mai frumos decât aceasta



#25
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 17:24

In ultima luna m-am simtit mare. Ca un balon fericit. Am avut o prima sarcina usoara si linistita. Acum sunt la a doua sarcina, si e cu ceva sperieturi. Mi-e dor de serenitatea primei sarcini.

M-au chinuit rau:

  • arsurile - si tampitii (scuzati) care imi ziceau in continuu "iese cu parul mare". Ok, si ce daca? Crezi ca trece daca repeti asta?
  • faptul ca aveam stomacul undeva in gat, ncapeau numai 2 linguri de orice, a treia ma trezeam ca imi iese inapoi pe gat. Si imi era foame :(
  • dormitul nu mai mergea in nici un fel. Cand dormeam pe spate ma trezea sotul sa ma intoarca, ca citise el undeva de nu stiu ce vena care se apasa, si se temea sa nu mor. Cand incercam pe o parte, ma impungea burta in partea ailalta sau se reactiva refluxul. pe burta evident nu reuseam nicicum. Am ajuns in ultima luna sa dorm ca faraonul in racla, cu 5 perne sub spate. 
  • dificultatile de a-mi zari si toaleta diverse parti din mine.


#26
AnabelaTrandafir

AnabelaTrandafir
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 mai 2017 - 13:35

Eu am nascut de 10luni jumate si pot sa spun si acum ca bebelina mea nu iesea...aveam41saptamani si nici o durere,nu contractii nimica,decat pipi lla fiecare stranut,vanturi dadeam intro veselie peste tot pt ca nu a puteambtine :-) asta e...dabea ma taram pt ca de la 52ajunsesem la 78  si eu am 1,60m .nu as vrea sa dau timpul inapoi,doar multumesc lui Dumnezeu ca am fetita sanatoasa si ca eu am trecut cu bine de operatia de cezariana



#27
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 11 mai 2017 - 17:43

Mâine împlinesc 39 de săptămâni de sarcină! Yuhuuu. Am avut stări nașpa,candida m-a terorizat câteva zile, fără nici un avertisment m-am trezit că-mi iese hemoroizi și am stat vreo 2 zile fără nici un unguent,doar cu spălături,m- rupt de durere și usturime dar a trecut imediat ce am folosit crema primită cadou in gentuța bebelușului. Burta simțeam că-mi intra-n gură,nu puteam să respir bn nici să mănânc,nasul înfundat non-stop daaaaaar acum parcă au trecut toate. Burta parcă s-a lăsat,pot respira și manca mai bn,am energie multa dar tot atâta lene;)) ,mă simt bine acum. Aștept cu nerăbdare să nasc și în același timp mor de frică. 



#28
Blume1977

Blume1977
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 iulie 2017 - 14:21

Am citit un comenatriu legat de faptul ca cel mai rau ar fi sa fii gravida in ultima luna pe 35 de grade sau sa ai gemeni. Eu le am pe amandoua. Si multe altele am 40 de ani , este a doua sarcina , fiul meu are 17 ani sa vezi ce dragut este sa ai in burtica miscari si un adolescent incarcat de hormoni. Si totusi e de bine asa. 

Ma simt imensa in ultima luna . Am o burta enorma, abia pot sa ma ridic din pat, am dureri de spate , leucoree, incontinenta urinara la tuse , asa ca port un proteje slip micut si subtirel si nu mai simt ca o batranica , ma dor articulatiile, ma trezesc dimineata uneori cu mainile umflate si dureroase. Am 82 kg de la 63 kg . Nu ma pot incalta singura , folosesc sandale cu arici si ma incalta sotul sau niste papucei cu fundite . 



#29
osuparata

osuparata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 14 august 2017 - 15:17

Felicitari pentru sarcina gemelara! Chiar ti-am citit povestea vietii si e impresionanta!  Poate ar fi fost bine daca ai fost extrem de sincera cu privirea la obtinerea sarcinii, ai spus ca ai ramas natural, aproape din prima,fara interventii medicale, in conditiile in care o prietena a nascut tripleti, deci erai informata! Nu de alta, dar n-am vrea sa credem ca unele dintre noi sunt incapabile sa se reproduca, inclusiv prin metode asistate, iar altele raman natural , la 40 ani, cu gemeni, iubitul  avand 45!  E foarte frumos ca ati reusit, fie si cum spui, dar nu induce parerea ca unele sunt inapte in procreere!



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 14 august 2017 - 15:42

Blume, felicitari si sa fie totul bine pana la termen! Stii  ca esti deja mamica,neplacerile astea se uita repede.

 

De fapt am intervenit pentru ca sunt contrariata de postarea de Mai sus.

Eu nu am citit povestea lui Blume, dar daca ea a declarat ca a obtinut sarcina natural, ce treaba avem noi sa ii punem la indoiala spusele si sa ne dam cu presupusul.

Mi se pare neelegant daca nu jignitor de a dreptul.

Si de ce ar fi greu de crezut ca unele femei concep natural la 40 cu partner de 45?

U ele femei concep natural, altele incearca asistate medical, procentul de reusita nefiind din pacate 100%, sunt fapte ale vietii, de ce sa le negam?

Eu am conceput copilul natural la 42 cu partener de 44, sarcina neplanificata.

Nu e correct nici sa inducem ideea ca la 40+




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -