Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala si gradinita Romano-Finlandeza


22 raspunsuri la acest subiect

#11
dnitulescu

dnitulescu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 15:01

Sunt copiii pentru care parintii semneaza pe propria raspundere ca pot pleca singuri acasa... Al meu cel mare merge singur din clasa a 4-a... poate inainte de a judeca scoala, incercam sa aflam realitatea?

 

 

Si ca sa vezi minune, asa mare scandal a fost, ca in afara de voi nu a aflat nimeni...

Eu nu stiu cine esti si ce urmaresti, mai ales de ce esti atat de agresiva; forumurile sunt create ca sa ne scriem opiniile in mod politicos, chiar daca plac sau nu, chiar daca deranjeaza suporterii sau reprezentantii organizatiilor respective.

Da, mi se pare ciudat sa iasa copiii dintr-o incinta in timpul programului scolar, in contextul in care am avut situatii in care un copil din clasa fiicei mele a fost lovit de o masina in parcare (fiind ajuns acolo nesupravegheat si fara acordul scris al parintilor) sau chiar fiica mea a fost in parcare neffind insotita de profesoara de la optional inapoi la clasa, conform acordului cu scoala. Nu stiu de copilul aflat la nu stiu ce distanta, dar e plauzibil sa se fi intamplat. Asa ca judec scoala avand aceste exemple de care stiu in minte. Daca ti se pare ok si asta, nu prea avem ce sa ne spunem, sincer.

 

Referitor la remarca ta ca e un furnizor privat si poate fi schimbat - un parinte nu gandeste asa, ca doar nu schimbam tricoul unui copil. E vorba de scoala, profesori, colegi si prieteni, de un context la care copilul s-a acomodat, nu se face oricum si nu de pe o zi pe alta. 



#12
MihaiPetcu

MihaiPetcu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 15:05

MihaiPetcu, in afara de a te inregistra pe forumuri pentru a discredita mai ai si alta activitate? Nu de alta, dar mi se pare ca sunt si "dubiosi nefaimosi" in scoala, care cauta faima cu orice pret... Serios acum,. la cat de "jalnic" si "periculos" prezinti situatia, de ce mai ai copilul acolo? Pana la urma este vorba de un furnizor PRIVAT de servicii si daca nu iti convin serviciile, nu platesti. Zau, nu e cu forta... nu te tine nimeni in scoala. La revedere!

 

 

 

Nu inteleg ce legatura are faima cu postarea asta.Si de ce, daca as avea sau nu ceva de facut, mi-ar permite sau interzice sa-mi spun parerea despre orice, fie ea si o scoala "PRIVATA".Te crezi cumva in Afganistan? 

   De ce tin copilul acolo?Stai linistita, ca nu il mai tin mult.Eu si cu alti cateva zeci de parinti de la diverse clase.Sa vezi atunci cum va trebui sa intri tu pe toate forumurile  sa interzici si sa combati parerile si nemultumirile.Si poate nu numai pe forumuri! 

 Daca esti parinte, sunt convins ca ai auzit sau ai vazut tot ce am spus eu mai sus. Daca nu ai auzit si nu ai vazut, atunci nu poti fi decat o singura persoana.

 Indiferent daca faci parte din "fanclub-ul" srf sau il conduci, nu poti ascunde mizeria sub pres.Nu poti acoperi o situatie jenanta, ce o vad toti,  aruncand in derizoriu parerea cuiva care vede lucrurile asa cum sunt de fapt.

 Nu e normal sa fim vazuti ca o turma, buna cand e vorba de adulat si de donat, dispensabila cand e vb de reclamatii sau nemultumiri!

 P.S

"Poti sa pleci daca nu iti convine" spune doar cine nu stie sa gestioneze o afacere.

Nu inteleg ce legatura are faima cu postarea asta.Si de ce, daca as avea sau nu ceva de facut, mi-ar permite sau interzice sa-mi spun parerea despre orice, fie ea si o scoala "PRIVATA".Te crezi cumva in Afganistan? 

   De ce tin copilul acolo?Stai linistita, ca nu il mai tin mult.Eu si cu alti cateva zeci de parinti de la diverse clase.Sa vezi atunci cum va trebui sa intri tu pe toate forumurile  sa interzici si sa combati parerile si nemultumirile.Si poate nu numai pe forumuri! 

 Daca esti parinte, sunt convins ca ai auzit sau ai vazut tot ce am spus eu mai sus. Daca nu ai auzit si nu ai vazut, atunci nu poti fi decat o singura persoana.

 Indiferent daca faci parte din "fanclub-ul" srf sau il conduci, nu poti ascunde mizeria sub pres.Nu poti acoperi o situatie jenanta, ce o vad toti,  aruncand in derizoriu parerea cuiva care vede lucrurile asa cum sunt de fapt.

 Nu e normal sa fim vazuti ca o turma, buna cand e vorba de adulat si de donat, dispensabila cand e vb de reclamatii sau nemultumiri!

 P.S

"Poti sa pleci daca nu iti convine" spune doar cine nu stie sa gestioneze o afacere.



#13
MihaiPetcu

MihaiPetcu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 19:11

@busymummy

 

Nu inteleg ce legatura are faima cu postarea asta.Si de ce, daca as avea sau nu ceva de facut, mi-ar permite sau interzice sa-mi spun parerea despre orice, fie ea si o scoala "PRIVATA".Te crezi cumva in Afganistan? 

   De ce tin copilul acolo?Stai linistita, ca nu il mai tin mult.Eu si cu alti cateva zeci de parinti de la diverse clase.Sa vezi atunci cum va trebui sa intri tu pe toate forumurile  sa interzici si sa combati parerile si nemultumirile.Si poate nu numai pe forumuri! 

 Daca esti parinte, sunt convins ca ai auzit sau ai vazut tot ce am spus eu mai sus. Daca nu ai auzit si nu ai vazut, atunci nu poti fi decat o singura persoana.

 Indiferent daca faci parte din "fanclub-ul" srf sau il conduci, nu poti ascunde mizeria sub pres.Nu poti acoperi o situatie jenanta, ce o vad toti,  aruncand in derizoriu parerea cuiva care vede lucrurile asa cum sunt de fapt.

 Nu e normal sa fim vazuti ca o turma, buna cand e vorba de adulat si de donat, dispensabila cand e vb de reclamatii sau nemultumiri!

 P.S

"Poti sa pleci daca nu iti convine" spune doar cine nu stie sa gestioneze o afacere.

Nu inteleg ce legatura are faima cu postarea asta.Si de ce, daca as avea sau nu ceva de facut, mi-ar permite sau interzice sa-mi spun parerea despre orice, fie ea si o scoala "PRIVATA".Te crezi cumva in Afganistan? 

   De ce tin copilul acolo?Stai linistita, ca nu il mai tin mult.Eu si cu alti cateva zeci de parinti de la diverse clase.Sa vezi atunci cum va trebui sa intri tu pe toate forumurile sa interzici si sa combati parerile si nemultumirile.Si poate nu numai pe forumuri! 

 Daca esti parinte, sunt convins ca ai auzit sau ai vazut tot ce am spus eu mai sus. Daca nu ai auzit si nu ai vazut, atunci nu poti fi decat o singura persoana.

 Indiferent daca faci parte din "fanclub-ul" srf sau il conduci, nu poti ascunde mizeria sub pres.Nu poti acoperi o situatie jenanta, ce o vad toti, aruncand in derizoriu parerea cuiva care vede lucrurile asa cum sunt de fapt.

 Nu e normal sa fim vazuti ca o turma, buna cand e vorba de adulat si de donat, dispensabila cand e vb de reclamatii sau nemultumiri!

 P.S

"Poti sa pleci daca nu iti convine" spune doar cine nu stie sa gestioneze o afacere



#14
busymummy

busymummy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 07 aprilie 2017 - 20:33

@dnitulescu, @MihaiPetcu:

Sunt parinte de 2 copii, daca stiti sa folositi forumul si nu urmaresc altceva decat corectitudinea informatiilor.

Sunt "agresiva" nu pentru ca sunt un fan, ci pentru ca aruncati cu noroi aiurea.

Eu cand am avut un context periculos pentru copil, am schimbat scoala. Prieteni isi face si in alta parte.

Cat despre situatia cu masinile din parcare, vinovati sunt parintii neatenti cand conduc (si acest subiect a fost discutat indelung) si rezolvarea e data de educatia de acasa. Al meu cel mic e la pregatitoare si merge singur la bunica lui traversand 3 strazi... nu mai zic ca nu il insoteste nimeni la optionale, cu acordul meu, pentru ca stie sa se asigure si sa circule corect. Prefer sa invete in scoala sa fie responsabil, nu sa fie tinut de mana pana la liceu.

Da, am vazut tot ce sustineti ca e negativ, doar ca nu am fost obligata sa donez nimic, sa platesc nimic ce nu am dorit, copiii mei simtindu-se foarte ok cu toate activitatile gratuite (semnificativ mai multe decat cele cu plata).

Aici au invatat despre valori umane, incluziune, acceptare, generozitate... si multe altele.

Din punct de vedere al unui parinte, le va fi mult mai bine copiilor mei intr-un mediu fara parinti scandalagii doar de dragul de a atrage atentia. Nu de alta, dar o astfel de educatie data acasa duce la intimidare si bullying la copii.

Si sa stiti ca ma descurc sa citesc un mesaj din prima, nu trebuie repetat de 3 ori, ca nu reactionez la intimidare. Din 480 de copii cateva zeci de nemultumiti zic eu ca da un esantion reprezentativ de parinti multumiti. Multumesc pentru confirmare :)



#15
dnitulescu

dnitulescu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 10 aprilie 2017 - 09:49

@busymommy

Mă bucur ca ți-ai găsit școala ideală pentru copiii tăi, felicitări! Asta dacă nu ești vreun om plătit să facă ceea ce noi în comunicare numim seeding, ca să reducă din efectul negativ al comentariilor părinților nemulțumiți. Pentru cine nu știe, așa se face, cum procedezi tu acum; sunt scoși de la naftalină susținători reali sau falși care merg până în pânzele albe desființând criticile aduse de oameni reali, nemulțumiți. Iar școala se pricepe la PR și are tot interesul să își salveze reputația deoarece e o afacere care din asta face profit, din oamenii care vin valuri așteptând o educație cu influențe finlandeze.

Ca să fim înțeleși, eu nu spun că tot ce se întâmplă în școală e prost, nici vorbă. Sunt multe lucruri bune; ce susțin este că realitatea e departe de imaginea creată în presă si departe de standardele unui învățământ privat. Cu siguranță nu e nimic de sorginte finlandeză, sunt practici de sancționare a copiilor care sunt contrare filosofiei pedagogice finlandeze (am vorbit cu experți după ce m-au oripilat niște lucruri). Nici nu am jignit școala sau vreun reprezentant al școlii, așa că te rog să ai un discurs civilizat.

Eu nu am fost niciodata fanul legat la ochi al niciunei trupe, al niciunei mărci sau al vreunei organizații și am spirit critic. Când am ales școala am acordat prezumpția de nevinovăție, am acordat încredere maximă și mi-am dorit să funcționeze pentru copilul meu. Din păcate, nu pot să nu văd și să nu observ lucruri. Și mi-aș fi dorit ca să fi știut despre astfel de nereguli înainte să includ școala printre opțiuni; să fi scris sau vorbit alți părinți, nu să prezinte totul roz, cum faci tu acum. 

Eu nu sunt de acord să îmi las copilul nesupravegheat la 6 ani, darmite să umble prin parcări sau pe stradă. Nici nu este legal, să știi! Dar fiecare părinte face propriile alegeri, cum îi dictează inima și rațiunea. Și nu ține de educația pe care o dăm copilului (cum insinuezi tu jignindu-ne că suntem niște părinți idioți care nu își învață copiii regulile căci îi protejează prea mult). Eu mi-am învățaț copilul să nu accepte să fie nerespectat sau când cineva încearcă să îi încalce drepturile, de aceea s-a revoltat când supraveghetoarea de la after a avut inițiativa de a glumi (vorba vine) punând bandă adezivă unui copil la gură (persoana a fost dată afară după ce am făcut scandal). Sau poate și asta o fi firesc sau s-o fi întâmplat din vina noastră, a părinților? Sunt și lucruri bune în școală, însă sunt multe nereguli. Că tot ai cel puțin un copil la SRF - știi că încalcă regulile de siguranță privind siturile in construcție? Îți place să vezi plase de Buzău și resturi feroase lăsate neasigurate în calea copiilor? Sau că noua clădire în construcție nu este îngrădită deloc astfel încât să nu se întâmple accidente? Dacă un copil se joacă și împinge în glumă un alt copil în zona plaselor de Buzău se pot întâmpla accidente și nimic nu va putea ajuta sau compensa un copil rănit. Eu am semnalat aceste nereguli și la ședințe, și în discuții private și prin reprezentanții părinților.

Acum creșterea costurilor a scos la suprafață nemulțumirile acumulate deoarece sunt părinți care nu vor să plătească mai mult în condițiile în care nu primim serviciile pentru care plătim la standardul la care ne-au fost promise. Că sunt și părinți mulțumiți, de-asta există diversitate! Dar nu suntem noi problema, poate sunteți voi, mulțumiții sau cei care consideră că poate merge și așa, care aveți așteptări scăzute. Eu nu. Mă aștept să primesc ce mi se cuvine și mi se promite prin contract. Vreau să îmi știu copilul și fericit, dar și în siguranță. 

Din mesaj transpare că ești pusă ca să balansezi mesajele critice despre școală. Altminteri nu ai scoate în evidență că sunt mai multe activități incluse în taxă decât cele opționale. Eu nu le-m adunat niciodată ca să le compar. Acum, căutând alternative pentru anul viitor, am descoperit școli foarte bune care oferă mai mult la costuri mai mici și cu referințe bune.

Și mai ușor cu jignirile - faptul că ne exprimăm nemulțumirea nu înseamnă că suntem agresivi și ne influențăm copiii de devină bătăuși sau agresivi (a propos, avem termen neaoș pentru bully). Cel puțin eu nu cred că am avut vreun mesaj agresiv, așa că nu mă băga în oală cu altcineva. Dimpotrivă, atitudinea și tonalitatea a tot ce ai scris denotă că tu ești extrem de agresivă, vrei să intimidezi și esti intolerantă cu părerile celorlalți, când nu îți convin. Este un forum liber, unde toată lumea își poate expune părerea, dar civilizat și respectuos față de ceilalți. Altminteri ne întoarcem în comunism unde eram toți la fel și creșteau copiii cu cheia de gât, că, deh, erau responsabili de la 5 ani. Numai bine!



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 aprilie 2017 - 07:39

Dnitulescu, e util să nu abandonezi subiectul când veți începe la alta școală, mulți părinți "începători" caută cu disperare i formații pentru a se hotari intr-o direcție sau alta, și oricum, un părinte responsabil înțelege din astfel de subiecte să fie atent la anumite aspecte, cele care sunt prioritare pentru el, nu sa ia decizia doar bazat strict pe mesajele altor părinți. 

Dar eu , de de exemplu, trag concluzia că trebuie să vizitez de câteva ori și să întreb despre tot ce mi se pare util, în afara prezentării , de cele mai multe ori subiective, pe care o face o institutie pentru ea însăși.

Bafta la noua școală!



#17
busymummy

busymummy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 11 aprilie 2017 - 07:41

@busymommy - Banuiesc ca ai vrut sa imi scrii mie...

Mă bucur ca ți-ai găsit școala ideală pentru copiii tăi, felicitări! Asta dacă nu ești vreun om plătit să facă ceea ce noi în comunicare numim seeding, ca să reducă din efectul negativ al comentariilor părinților nemulțumiți. Pentru cine nu știe, așa se face, cum procedezi tu acum; sunt scoși de la naftalină susținători reali sau falși care merg până în pânzele albe desființând criticile aduse de oameni reali, nemulțumiți. Iar școala se pricepe la PR și are tot interesul să își salveze reputația deoarece e o afacere care din asta face profit, din oamenii care vin valuri așteptând o educație cu influențe finlandeze. - Multumim pentru lectia gratuita de PR (nu unul foarte performant). Sper sa nu ma intersectez vreodata cu o agentie care sa imi propuna sa fac asa ceva :(. Prefer integritatea si autenticitatea.

Ca să fim înțeleși, eu nu spun că tot ce se întâmplă în școală e prost, nici vorbă. Sunt multe lucruri bune; ce susțin este că realitatea e departe de imaginea creată în presă si departe de standardele unui învățământ privat. Cu siguranță nu e nimic de sorginte finlandeză, sunt practici de sancționare a copiilor care sunt contrare filosofiei pedagogice finlandeze (am vorbit cu experți după ce m-au oripilat niște lucruri). Nici nu am jignit școala sau vreun reprezentant al școlii, așa că te rog să ai un discurs civilizat.

Eu nu am fost niciodata fanul legat la ochi al niciunei trupe, al niciunei mărci sau al vreunei organizații și am spirit critic. Când am ales școala am acordat prezumpția (si spui ca lucrezi in PR si ma corectezi pe limba romana neaosa? [:-/] ) de nevinovăție, am acordat încredere maximă și mi-am dorit să funcționeze pentru copilul meu. Din păcate, nu pot să nu văd și să nu observ lucruri. Și mi-aș fi dorit ca să fi știut despre astfel de nereguli înainte să includ școala printre opțiuni; să fi scris sau vorbit alți părinți, nu să prezinte totul roz, cum faci tu acum. 

Eu nu sunt de acord să îmi las copilul nesupravegheat la 6 ani, darmite să umble prin parcări sau pe stradă. Nici nu este legal, să știi! - Ba este, daca eu ca parinte imi asum raspunderea... Dar fiecare părinte face propriile alegeri, cum îi dictează inima și rațiunea. Și nu ține de educația pe care o dăm copilului (cum insinuezi tu jignindu-ne că suntem niște părinți idioți care nu își învață copiii regulile căci îi protejează prea mult). Eu mi-am învățaț copilul să nu accepte să fie nerespectat sau când cineva încearcă să îi încalce drepturile, de aceea s-a revoltat când supraveghetoarea de la after a avut inițiativa de a glumi (vorba vine) punând bandă adezivă unui copil la gură (persoana a fost dată afară după ce am făcut scandal - fara scandal nu reuseai?). Sau poate și asta o fi firesc sau s-o fi întâmplat din vina noastră, a părinților? Sunt și lucruri bune în școală, însă sunt multe nereguli. Că tot ai cel puțin un copil la SRF - știi că încalcă regulile de siguranță privind siturile in construcție? Îți place să vezi plase de Buzău și resturi feroase lăsate neasigurate în calea copiilor? Sau că noua clădire în construcție nu este îngrădită deloc astfel încât să nu se întâmple accidente? Dacă un copil se joacă și împinge în glumă un alt copil în zona plaselor de Buzău se pot întâmpla accidente și nimic nu va putea ajuta sau compensa un copil rănit. Eu am semnalat aceste nereguli și la ședințe, și în discuții private și prin reprezentanții părinților. In primul rand, nu exista impins in gluma; impinsul poate duce la accidentari si fara plase de Buzau in zona. In al doilea rand, tocmai pentru ca am doi copii acolo, unul la gimnaziu, interesul meu este sa finalizeze cladirea, sa dea drumul si la liceu. Si ca in multe alte situatii in viata, pentru a-ti atinge obiectivul trebuie uneori sa faci compromisuri. (ar fi trebuit sa stii asta si din PR)

Acum creșterea costurilor a scos la suprafață nemulțumirile acumulate deoarece sunt părinți care nu vor să plătească mai mult în condițiile în care nu primim serviciile pentru care plătim la standardul la care ne-au fost promise. Că sunt și părinți mulțumiți, de-asta există diversitate! Dar nu suntem noi problema, poate sunteți voi, mulțumiții sau cei care consideră că poate merge și așa, care aveți așteptări scăzute. Avem asteptari mai mari ca voi, doar ca stim sa ne punem obiective si pe termen lung si sa luam in calcul riscurile si compromisurile necesare pentru a ni le atinge. Eu nu. Mă aștept să primesc ce mi se cuvine și mi se promite prin contract. Vreau să îmi știu copilul și fericit, dar și în siguranță. 

Din mesaj transpare că ești pusă ca să balansezi mesajele critice despre școală. Scoala nici nu stie cine sunt. Nu am nici un interes sa afle. Altminteri nu ai scoate în evidență că sunt mai multe activități incluse în taxă decât cele opționale. Eu nu le-m adunat niciodată ca să le compar. Nici eu, doar ca le-am observat lejer, atat de mare e diferenta... Daca o data pe luna/la doua luni mai e ceva cu plata (in afara de optionalele unde am ales sa platesc), copiii mei au saptamanal cate o activitate/proiect gratuit... Deci proportia e usor de vazut. Acum, căutând alternative pentru anul viitor, am descoperit școli foarte bune care oferă mai mult la costuri mai mici și cu referințe bune. Bafta! Parca ziceai ca nici aici nu ai gasit referinte proaste cand ai venit... [:-/]

Și mai ușor cu jignirile - faptul că ne exprimăm nemulțumirea nu înseamnă că suntem agresivi și ne influențăm copiii de devină bătăuși sau agresivi (a propos, avem termen neaoș pentru bully). Cel puțin eu nu cred că am avut vreun mesaj agresiv, așa că nu mă băga în oală cu altcineva. Dimpotrivă, atitudinea și tonalitatea a tot ce ai scris denotă că tu ești extrem de agresivă, vrei să intimidezi și esti intolerantă cu părerile celorlalți, când nu îți convin. Sunt intoleranta cu cei care denigreaza alti oameni, care fac scandal fara fond. Dac iti muti copilul, la ce iti foloseste aceasta tirada impotriva scolii? Te ajuta cu ceva? Esti mai fericita daca le periclitezi viitorul altor copii? Lasa capra vecinului in pace! Este un forum liber, unde toată lumea își poate expune părerea, dar civilizat și respectuos față de ceilalți. Daca prin a-mi spune parerea am fost necivilizata... Mie mi se pare o lipsa mai mare de civilizatie spalatul rufelor in public. Dar, in fine... Altminteri ne întoarcem în comunism unde eram toți la fel și creșteau copiii cu cheia de gât, că, deh, erau responsabili de la 5 ani. Of, si ce bine era sa fim toti copii la fel, sa ne jucam in fata blocului, sa nu stam cu mobilul sau tableta in nas si da, sa invatam de mici si cum se merge cu autobuzul la scoala si cum sa stam "cu cheia de gat". Eu nu condamn prin generalizare. Nu tot ce s-a intamplat atunci a fost tragic. Mai tragic este ce se intampla acum si la ce au acces copiii nostri. Numai bine!

 

Cred ca am spus mai sus tot ce am avut de spus. Ma retrag din aceasta conversatie cu speranta ca cei care o vor citi vor sti ca nu este reala situatia prezentata de cei doi parinti nemultumiti si ca Scoala Romano-Finlandeza are multe parti bune.

 

[pace]


Editat de busymummy, 11 aprilie 2017 - 07:44 .


#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 aprilie 2017 - 17:47

cu speranta ca cei care o vor citi vor sti ca nu este reala situatia prezentata de cei doi parinti nemultumiti

 

Si de ce ar fi adevarat punctul tau de vedere?



#19
dnitulescu

dnitulescu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 aprilie 2017 - 18:16

Dnitulescu, e util să nu abandonezi subiectul când veți începe la alta școală, mulți părinți "începători" caută cu disperare i formații pentru a se hotari intr-o direcție sau alta, și oricum, un părinte responsabil înțelege din astfel de subiecte să fie atent la anumite aspecte, cele care sunt prioritare pentru el, nu sa ia decizia doar bazat strict pe mesajele altor părinți. 

Dar eu , de de exemplu, trag concluzia că trebuie să vizitez de câteva ori și să întreb despre tot ce mi se pare util, în afara prezentării , de cele mai multe ori subiective, pe care o face o institutie pentru ea însăși.

Bafta la noua școală!

bună, de aceea am și scris; nu cred că SRF nu e o școală ok, căci aș fi mutat copila în secunda 2. Însă nu este ceea ce trebuie și cum pretinde lumea că este (sau la standardele de înățământ finlandez, nici pe departe). Sunt și plusuri, și minusuri. Spre deosebire de alți părinți, nu închid ochii  în speranța că va fi mai bine sau că vor deschide clădirea nouă (până atunci se pot decide că nu e un business profitabil și să îl închidă). Pe mine mă interesează ce este în prezent, ce se poate schimba, ce nu se poate schimba. Și am încercat să schimb. Unele lucruri s-au îmbunătățit, altele nu și nici nu se vor schimba. Ideea este că trebuie să ne interesăm, să verificăm din mai multe surse, să ne cerem drepturile, respectuos, dar să ni le susținem orice ar fi. Doar așa ne va fi mai bine tuturor. Apreciez că am găsit deschidere din partea managementului să răspundă la mesaje, să ne întâlnim. Dar dacă nu se materializează, degeaba.  Intențiile sunt bune, însă e ca mult ealte lucruri românești - un proiect negândit până la capăt. altmineri e mai bine decât la unele școli de stat.

Mulțumesc pentru gândurile bune. Să vedem cum este școala pe care ne gândim să o alegem; ducem copila să verifice și să ne spună, mai ne documentăm. Deși am dat deja niște bile albe apreciat directoarei care nu a pretins că are avioane și a spus direct ce nu e acoperit, ce urmează să îmbunătățească.  Vom vedea acum.

Ce am învățat din experiență - să nu mă mai bazez strict pe părerile unor părinți deoarece nu gândim la fel, nu avem aceleași așteptări, aceleași standarde. ȘI la pomul lăudat să nu te duci cu sacul... Poate noi am avut ghinion căci școala a crescut într-un ritm mult prea alert pentru a face față schimbărilor și a putea să integreze în mod fericit noii profesori, noii copii. Poate suntem noi prea pretențioși (deși înțelegem și de ce dau cadrele didactice chix - nu prea ai optiuni când angajezi oamenii, nu ai cum să îi testezi decât aruncați în mijlocul copiilor și mulți dau greș - a, noi suntem deja la al 5lea supraveghetor la afterschool din septembrie încoace, a propos de continuitate). Oricum ar fi, putea fi mai rău:)


Editat de dnitulescu, 12 aprilie 2017 - 18:27 .


#20
busymummy

busymummy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 12 aprilie 2017 - 18:48

Si de ce ar fi adevarat punctul tau de vedere?

 

Nu am afirmat ca detin adevarul absolut, dar atat timp cat am alt punct de vedere si nu sunt singura, e important ca cei care cauta informatii sa le afle pe toate.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -