Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala si gradinita Romano-Finlandeza


22 raspunsuri la acest subiect

#1
MihaiPetcu

MihaiPetcu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 23 martie 2017 - 23:37

Buna ziua tuturor!

 

Am copilul la Scoala Romano-Finlandeza, din sectorul 6.E aici de la gradinita iar acum este clasa a 2-a.

 Am decis sa-mi fac cont si sa povestesc tuturor celor interesati experienta noastra, exasperati de problemele tot mai mari ce le-am intampinat aici.

 Am inceput acum 4 ani, la gradinita.Totul a fost minunat, oameni ok, atitudine pozitiva, copilului ii placea foarte mult.Am avansat la scoala, in clasa 0 si anul a decurs fara probleme, totul era asa cum ar fi trebuit sa fie, cu mici exceptii, desigur.De la clasa I au inceput problemele.Scoala a capatat un renume pozitiv, generat in special de noi, de parinti, si lucrurile s-au schimbat in rau.Au inceput sa construiasca un corp nou de cladire, datorita cererilor de inscriere tot mai mari, si au inceput sa ne bombardeze cu cereri de donatii(la un moment dat au pus invatatoarele sa stea in hol, dimineata, cu cereri, ca sa determine parintii sa doneze catre scoala cei 2% din impozit) si cu mariri de taxe.In 2 ani s-a majorat taxa principala cu 40%.Atitudinea pozitiva s-a schimbat in atitudine agresiva si indiferenta, contractele se impun si nu se discuta, iar clasele, de la 13 copii, cum ni s-a promis initial ca va ramane, au ajuns sa aiba si 20!Au introdus o gramada de taxe noi si le-au majorat pe cele vechi, astfel incat s-a ajuns sa ne ceara taxa pt o platforma online de comunicare si sa interzica invatoarelor sa ofere informatii despre copil inafara ei!Ne trimite invatatoarea sms-uri celor ce am refuzat sa platim acea taxa, pt ca este controlata daca trimite mail-uri!Respectiva platforma, culmea, este facuta GRATUIT de catre un parinte de la gradinita!! Mai mult, echipa de teatru a scolii, formata din elevi, a dat un spectacol in scoala la care parintii si elevii ce au vrut sa participe au trebuit sa plateasca taxa de intrare!!!Bani ce nu au revenit copiilor din trupa de teatru!De 8 martie au pus copiii din toate clasele sa faca martisoare, apoi au organizat un fel de targ in scoala unde a trebuit sa achizitionam aceste martisoare.La fel, banii NU au revenit copiilor sau claselor ci scolii!

 Trebuie sa va spun ca scoala Romano-Finlandeza este pastorita (in toatte sensurile) de familia Ceuta.Dl Ceuta este un pastor protestant ce are in aceeasi curte cu scoala si o biserica.Actuala cladire si Biserica sunt construite pe baza donatiilor cersite in America, in ideea ca ofera mancare si scolarizare gratuit.Si ofera mancare unor oameni si scolarizeaza gratuit niste elevi, pentru care insa plateste primaria sectorului 6!!!Culmea e ca din aceeasi bani ofera si masa copiilor de la Finlandeza!Masa ce se serveste cu copiii de la social, copii ce apartin mai multor tipuri de categorii sociale, etnii, etc.

 Invatatoarele aduse in ultimii 2-3 ani sunt pocaite din biserica lor(nu ma intelegeti gresit, nu am o problema cu convingerile lor religioase) si NU AU nici o pregatire profesionala! Majoritatea staff-ului sunt oameni din biserica.Asistentele medicale NU au pregatirea necesara(am avut anul acesta 4 reprize de paduchi la toate clasele, epidemii peste epidemii, nedescoperite la timp, ce s-au propagat exponential).

 In decursul anilor ni s-a impus sa donam bani pt dotarea laboratorului de muzica cu instrumente, pt dotarea bibliotecii cu carti, etc etc.Cu alte cuvinte,desi pare incredibil, ei s-au obisnuit ca parintii sa le doneze bani pt ca ei sa ramana cu o afacere!

 Cladirea noua costa 5-6 milioane de euro, bani ce vor sa ii obtina din donatii sau din mariri de taxe inopinant, fara un anunt in prealabil!Si ma uitam la fructele servite copiilor la gustare, erau, cred, calitatea a 10-a!!!

 Acum ni s-au pus in fata contractele noi, pt anul 2017-2018, cu termen limita de semnare pana pe 14 aprilie.La protestele mai multor parinti, reactia Alinei Ceuta(directoarea, fata dl.-ului Ceuta, ce a capatat de ceva timp niste aere de star rock) ne-a comunicat sec ca cererile de inscriere depasesc de 10 ori locurile disponibile.

 E frustrant.E urat.E neprofesional.E josnic.Suntem o gramada de parinti pusi in situatia sa mutam copiii la alte scoli, in conditiile in care copiii s-au obisnuit cu colegii lor si le va fi extrem de greu.E oarecum un santaj emotional ce fac ei, mizand tocmai pe acest lucru.

 Scoal Romano-Finladeza (apropo, nu are nici o treaba cu Finlanda si cu sistemul finlandez, inafara unor vizite rare a ambasadoarei Finlandei) a fost o idee stralucita, un lucru bun, ce s-a transformat intr-un esec (ca mai toate lucrurile romanesti, de altfel).Sunt multe de spus, adunate in cativa ani buni de scoala Finladeza..lucruri ce nu au simtit niciodata nevoia sa le impartasesc si altora, pana acum.

 Sper ca acest text sa ajute parintii ce cauta informatii despre aceasta scoala.Ii vad cum se inghesuie la vizionari si, sincer, ii privesc cu compasiune, pt ca nu stiu in ce fel de "mizerie" ambalata frumos intra.

 

  



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 08:05

Pai atunci renunțați la serviciile scolii. O plângere oficială, poate la protecția consumatorului, fiind privat nu știu dacă inspectoratul școlar are responsabilitatea controlului. Dovezi de nerespectarea contractelor și promisiunilor, și articole despre asta. Ar trebui stopați , nu e normal să își bată joc de copii și părinți. Cel mai îngrijorător este faptul că personalul didactic nu are experiență si că efectivul claselor de mărește. Ajungeți în situația pe care ați vrut sa o evitați la stat. Succes in continuare!



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 09:50

chiar daca dati scoala in judecata sau faceti reclamatii, mare lucru nu se va schimba si ma refer aici in mod special la calificarea si competentele cadrelor didactice.

dar neregulile si ilegalitatile trebuie reclamate si sanctionate corespunzator, de catre institutiile care au aceste drepturi.

e tarziu acum sa transferi copilul la o scoala de stat, insa ia in calcul aceasta mutare la inceputul clasei a III-a. intereseaza-te de ce scoala de stat apartii cu domiciliul, cum stau lucrurile la clasa a II-a - invatatoare, cati copii sunt in colectivul fiecarei clase, ce conditii sunt in scoala respectiva.

va fi putin dificil pentru copil sa se acomodeze cu schimbarea colegilor, a scolii si a invatatoarei, dar se va adapta. scolile de stat sunt acceptabile in marea lor majoritate. ca nu se ofera aceleasi conditii, ca sunt multi copii in clasa, ca mai sunt cadre didactice incompetente sau cu metode invechite, este realitatea sistemului de invatamant de stat de la noi.



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 10:53

Hotie pe fata



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 11:21

La ora asta, "scoala" nu ar mai trebui sa existe.

 

Reclamatie, televiziuni, tot ce se impune.



#6
dnitulescu

dnitulescu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 16:50

Sunt multe nereguli in scoala, a si crescut foarte mult si da, e urat prin ce trecem acum noi, parintii, cu schimbarea contractului; unele lucruri povestite de parintele care a deschis subiectul nu imi sunt familiare (nu am vazut cum arata fructele, insa se dau biscuiti cu crema din comert si unele prajituri facute de ei care incalca regulile nutritionale fiind extrem de dulci - nu stiu daca stiti dar exista un HG care reglementeaza aportul de nutrienti in scoli ca sa evitam obezitatea si malnutritia copiilor). Intr-adevar, sunt multe nereguli si la afterschool, speram sa le rezolvam in interesul copiilor. Am vazut copii nesupravegheati in pauze si unii care au iesit pe poarta.


Editat de dnitulescu, 29 martie 2017 - 07:41 .


#7
MihaiPetcu

MihaiPetcu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 31 martie 2017 - 16:55

Eu stiu un caz al unui copil care a fost pierdut si apoi gasit la 1 km distanta.Culmea e ca nu au spus nimic parintilor, au aflat ei de la copil.A fost scandal mare..

  Cat despre reclamatii...pot sa va spun doar ca fostul ministru de interne, Cristian David, este in permanenta in scoala.Se tot perinda tot felul de dubiosi faimosi pe acolo.Asa ca nu stiu cat efect ar avea o reclamatie..



#8
busymummy

busymummy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 08:50

MihaiPetcu, in afara de a te inregistra pe forumuri pentru a discredita mai ai si alta activitate? Nu de alta, dar mi se pare ca sunt si "dubiosi nefaimosi" in scoala, care cauta faima cu orice pret... Serios acum,. la cat de "jalnic" si "periculos" prezinti situatia, de ce mai ai copilul acolo?

Pana la urma este vorba de un furnizor PRIVAT de servicii si daca nu iti convin serviciile, nu platesti. Zau, nu e cu forta... nu te tine nimeni in scoala.

La revedere!



#9
busymummy

busymummy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 08:55

Am vazut copii nesupravegheati in pauze si unii care au iesit pe poarta.

 

Sunt copiii pentru care parintii semneaza pe propria raspundere ca pot pleca singuri acasa... Al meu cel mare merge singur din clasa a 4-a... poate inainte de a judeca scoala, incercam sa aflam realitatea?

 

Eu stiu un caz al unui copil care a fost pierdut si apoi gasit la 1 km distanta.Culmea e ca nu au spus nimic parintilor, au aflat ei de la copil.A fost scandal mare..

 

 

Si ca sa vezi minune, asa mare scandal a fost, ca in afara de voi nu a aflat nimeni...



#10
MihaiPetcu

MihaiPetcu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 13:16

MihaiPetcu, in afara de a te inregistra pe forumuri pentru a discredita mai ai si alta activitate? Nu de alta, dar mi se pare ca sunt si "dubiosi nefaimosi" in scoala, care cauta faima cu orice pret... Serios acum,. la cat de "jalnic" si "periculos" prezinti situatia, de ce mai ai copilul acolo? Pana la urma este vorba de un furnizor PRIVAT de servicii si daca nu iti convin serviciile, nu platesti. Zau, nu e cu forta... nu te tine nimeni in scoala. La revedere!

 

Nu inteleg ce legatura are faima cu postarea asta.Si de ce, daca as avea sau nu ceva de facut, mi-ar permite sau interzice sa-mi spun parerea despre orice, fie ea si o scoala "PRIVATA".Te crezi cumva in Afganistan?

   De ce tin copilul acolo?Stai linistita, ca nu il mai tin mult.Eu si cu alte cateva zeci de parinti de la diverse clase.Sa vezi atunci cum va trebui sa intri tu pe toate forumurile  sa interzici si sa combati parerile si nemultumirile.Si poate nu numai pe forumuri! 

 Daca esti parinte, sunt convins ca ai auzit sau ai vazut tot ce am spus eu mai sus. Daca nu ai auzit si nu ai vazut, atunci nu poti fi decat o singura persoana.

 Indiferent daca faci parte din "fanclub-ul" srf sau il conduci, nu poti ascunde mizeria sub pres.Nu poti acoperi o situatie jenanta, ce o vad toti,  aruncand in derizoriu parerea cuiva care vede lucrurile asa cum sunt de fapt, care nu vede "hainele cele noi ale imparatului".

 Nu e normal sa fim vazuti ca o turma, buna cand e vorba de adulat si de donat, dispensabila cand e vb de reclamatii sau nemultumiri!(Am trimis zeci de mail-uri catre conducere in care sesizam diverse probleme, mail-uri ce au fost tratate cu indiferenta si aroganta.)

 P.S

"Poti sa pleci daca nu iti convine" spune doar cine nu stie sa gestioneze o afacere.

La revedere!

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -