Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 4


567 raspunsuri la acest subiect

#541
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 24 iulie 2017 - 16:07

Buna!Da Oani,ne am intors,Sarei nu i a placut in apa si nici un batic pe cap nu a vrut sa stea,a fost obositor,nici macar in piscinuta ei nu a vrut sa stea...mie una mi a facut bn iesire asta dar m am intors acasa mai obosita....chiar ieri ne sunase nasii sa plecam pe 12 august in Vatra -Dornei,nu stiu daca ma mai incumet sa ma duc.....



#542
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 04 august 2017 - 07:13

Ce liniste pe aici...ce faceti?



#543
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 05 august 2017 - 11:39

Multa multa liniste. Mi-e dor sa mai citesc despre voi, ce va mai fac puiutii?

Noi ne luptam cu pofta de mancare, acum dupa fier e oricum nesperat de bine, dar micul dejun este inca problema cea mai mare. Nu vrea nimic. Doar fructe.

De vorbit nu prea spune nimic. Doar "dush" :)))

Inca am problema cu atasamentul, e lipita toata ziua doar de mine.

Si mi-am propus sa o intarc. Deja ii dau seara lp inainte de san. Dar recupereaza noaptea cand se trezeste de 4-5 ori :(

Voi? Ce mai spuneti?

 



#544
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 06 august 2017 - 09:01

Sara a facut temperatura,plus scaune moi,i au iesit 4 maselute,de mancat mananca,doar ca aceeasi problema,nu ia in greutate...in rest e bn,vom pleca pana la urma la munte,sper sa i placa mai mult decat la mare....va pupam!



#545
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 06 august 2017 - 10:03

Si aici la noi e bine, galagie, pt ca problema cu atasamentul o am si eu. Plange dupa mine si e mereu mofturos. Un episod dragalas cu febra o zi si o noapte fara alte simptome. Dau vina pe o viroza, pt ca ne-am intors din Moldova raciti. Febra a aparut insa dupa ce i-a trecut raceala. acelasi nr de dinti - 7- si nu vad altii la panda. un nazdravan amator de san, curios si in greva foamei. abia mananca ceva. gatesc degeaba. cica laptele de baza pana la 1 an, dar vad ca la el laptele e baza si dupa 1 an. ma ingrijoreaza tare mult ca nu mananca si ma termina cu alaptatul. in rest, toate bune si frumoase :) Va pupam



#546
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 07 august 2017 - 10:41

Buna, mamici! Ma bucur ca ati mai scris. Si noi suntem bine. Am fost sapt trecuta 3 zile la munte si a fost super, asa ca mai vrem. Parca sta si a mea mai mult timp in scaunul de masina si e mai bine pe drum. Mititica mea e vioaie, super cataratoare (se urca singura pe un plan inclinat de lemn care duce la topoganul pt copii mari, plus in sens invers pe topogan). Zice "ochi, nas, cocos, tati, mami, mamica". Am ajuns si noi la 8 kg si sarbatoresc :))). De mancat, cate putin. Titi mai mult. Noaptea ori fara treziri ori una ori supt non-stop de ma trezesc chiauna. Lapte praf special nu vrea ca e oribil la gust, deci tot cu al meu deocamdata. I-am facut niste teste pe piele si a iesit alergica la ou, morcov, dovlecel, ardei gras, orez, porumb, arahide, soia, de ma ia cateodata depresia ca nu mai stiu ce sa ii ofer de mancare. A zis alergologul sa testam unt/iaurt de capra si lapte de magarita. Va pup.



#547
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 07 august 2017 - 10:55

A mai inceput vreo mamica serviciul?

 

Apropo de " laptele e baza pana la 1 an". Eu cred ca e o distorsionare a realitatii ca sa se autoincurajeze mamicile. E baza peste care trebuie pus ceva. Ca altfel nu era recomandata diversificarea de la 6 luni si nici 3 mese pe zi spre un an. Laptele e bun, dar nu face fata exclusiv la un copil de 10-12 luni, de ex. Cel putin din logica mea si din ce am citit.


Editat de MIMA2016, 07 august 2017 - 10:56 .


#548
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 07 august 2017 - 15:50

Salut mamici noi suntem la Sfantu Gheorghe la mare si nu ne mai dam dusi acasa, trebuia sa plecam sambata dar tot amanam:). Bubu a facut rubeola chiar inainte sa venim, urate bube dar chiar este pojarul celor trei zile, dupa 3 zile de bube era ca nou:). Are niste masele, nu ne lasa sa vedem ce si cum, este un dragut si un energic. Vrea sa manance singur, mai mult cu mana. Oani dar ce e rau ca mananca fructe dimineata? Eu il incurajez, de fapt ii incurajez sa faca asta, sunt si dulci si sanatoase, merg dimineata, mai ales acum cu pepenele. Suge inca si ma gandesc sa il intarc dupa ce iesim din iarna, nu ii dau insa lapte cam delic si limitat lactate. nu xice mai nimic, mama, tata, tel la catel si psi la pisica, da din cap insa cand nu vrea ceva, il intrebi si raspunde. Se joaca cu fetele, danseaza, e pofticios si cerseste, ar manca inghetata si dulciuri cu fetele cot la cot dar nu primeste.

 

Mima, si eu am inceput la sf lui aprilie si mai e o mamica.


Editat de ooka, 07 august 2017 - 15:52 .


#549
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 07 august 2017 - 16:34

Ooka, tu parca nu ai vaccinat, nu? Rubeola se aseamana mult cu roseola, e destul de usoara, bine ca ati trecut cu bine.

Nu zic ca ar fi neaparat rau sa manance fructe dar nu ii mai tine de foame. Si apoi trage de tzitzi. Iar eu vreau sa o intarc, ca am o operatie de facut si apoi niste tratamente. Speram sa vrea ceva mai consistent de acum, singurul lucru pe care il mai mananca e tartina(cu orice). In rest mananca bine, in sfarsit.

Adina, la ce greutate sunteti voi?

Ganganie, o fi de la raceala sau de la dinti lipsa poftei de mancare.

Mima, tot prost cu scaunele sta? Si noi va trebui sa facem panel de alergii daca continua sa nu ia in greutate.



#550
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 07 august 2017 - 20:22

Oani, da, tot prost. Are si unele ok, apoi unul prost. Nu stiu cum sa le reglez. Nici regim strict nu pot tine ca ar insemna sa ii dau paste, carne si cateva legume de care s-a saturat sau nu ii plac. Asa ca tin cat de cat. Iar eu m-am saturat fara lactate si acum si cu regim mai strict. Am inceput sa iu dau zilnic probiotice. Si alergoloaga ne-a dat pt o luna jumate Ketof, dar inca nu m-am hotarat sa ii dau. Sper sa se mai regleze treburile pe masura ce creste.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -