Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Detartrajul - cat de des?

detartraj

51 raspunsuri la acest subiect

#11
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 23 martie 2017 - 12:31

Da... si mie. Imi amintesc in anii 90 cand aparuse o pasta de dinti antitartru  f buna, cam asa imi lasa dintii, f curati. 



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 martie 2017 - 14:11

O singura data in 39 de ani. :) A implicat si chiuretaj subgingival. Dureros si neplacut, cu toata anestezia. Este dificil de facut, in cazul meu. S-a intamplat acum vreo 3-4 ani si nu mi-a mai recomandat nimeni de atunci, desi am umblat din stomatolog in stomatolog.

 

Copilul niciodata pana acum (8 ani). Nu are nevoie.

 

Sunteti sigure ca aveti chiar nevoie de detartraj la fiecare 6 luni?


Editat de Pepco, 23 martie 2017 - 14:15 .


#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 23 martie 2017 - 14:58

Eu chiar tre' sa merg saptamana viitoare.

 

si nu imi place. am niste dinti cu defect in smalt, nu suficient de puternic incat dentista sa considere ca tre' sa lucreze la ei, dar suficient de puternic incat sa faca detartrajul dureros ... I hate it

 

si urasc apa aia reeeeeece.... pa cand termina ma simt ca la polul nord

 

dar imi place dupa:)


Editat de Aqai, 23 martie 2017 - 16:11 .


#14
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 23 martie 2017 - 15:03

Pepco, pai cum sa nu? Se depune mereu in aceleasi locuri si daca nu il cureti arata rau! Dar nu e doar estetica de luat in calcul cat problemele pe care le da. E factor favorizant pt paradontoza, carii, halena, etc. 



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 11:17

Pepco, pai cum sa nu? Se depune mereu in aceleasi locuri si daca nu il cureti arata rau! Dar nu e doar estetica de luat in calcul cat problemele pe care le da. E factor favorizant pt paradontoza, carii, halena, etc. 

 

Am trecut prin mainile a 10+ stomatologi si nici unul n-a mentionat detartraj la 6 luni, de asta intrebam. Nici nu se cunosc intre ei, ca sa zic ca e un trend local, sa nu recomande detartrajul.

 

Parca periajul corect era menit sa previna depunerea tartrului, acu' vad ca vi se spune ca oricum se depune.



#16
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 11:24

Pai una e la 6 luni si alta e o data  39 de ani, nu crezi? Da , tartrul  se depune  oricum, nu ai ce face.  Macar la un an si tot e necesar. Plus ca odata cu detartrajul se face si control, mi se pare necesar. Asa cum se fac verificari periodice autoturismelor sau centralei termice, de ce nu am face la fel cu dintii? Sau cu ochii. Tratamentele stomatologice atunci cand sunt probleme serioase costa mult, de ce sa nu prevenim daca se poate. 



#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 11:30

Pai dupa ce am facut ala unul, acu' vreo 4 ani, nu mi-a mai recomandat nimeni niciodata, si de atunci am vizitat ceva stomatologi (vreo 5-6). Controale am muuulte.



#18
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 11:40

Mda. Nu stiu, eu nu concep sa nu merg la detartraj regulat, nu am probleme cu dantura. Asta e rutina mea, de multi ani. Prefer sa stau 10 minute la 6 luni, decat 20 plus durere la un interval mai mare. E un disconfort totusi, nu o sa zic ca e placut , dar depinde si de cel/ cea care face curatarea. 



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 12:57

Pai una e la 6 luni si alta e o data  39 de ani, nu crezi? Da , tartrul  se depune  oricum, nu ai ce face.  Macar la un an si tot e necesar. Plus ca odata cu detartrajul se face si control, mi se pare necesar. Asa cum se fac verificari periodice autoturismelor sau centralei termice, de ce nu am face la fel cu dintii? Sau cu ochii. Tratamentele stomatologice atunci cand sunt probleme serioase costa mult, de ce sa nu prevenim daca se poate. 

[:-)))]  [:-)))] Da, e o mica, mare diferenta!

 

 

La unii calcarul se depune mai mult, la altii mai putin, dar macar o data pe an ar trebui facut. 

 

Ce nu imi place aici e ca detartrarea se face pina sub gingii, cica sa previna paradentoza, insa e atit de dureros si curge asa mult singe, de zici ca am avortat in chiuvetica aia mica in care scuipi (scuzati informatiile grafice). Ma ia cu lesin numai cind ma gindesc si da, ati ghicit, ar trebui sa ma duc, ca-s vreo 8 luni de cind m-am dus ultima data. [batcap] Si la dentistul meu nu se face nici un anestezic, te da cu o alifie pe gingii, dar are mai mult efect pshiologic...

 

Mi-am facut in Romania, doar pina la gingii, nu a curs singe, a fost super, dar cica metoda asta nu te protejeaza de parandentoza!



#20
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:11

[:-)))]  [:-)))] Da, e o mica, mare diferenta!

 

 

La unii calcarul se depune mai mult, la altii mai putin, dar macar o data pe an ar trebui facut. 

 

Ce nu imi place aici e ca detartrarea se face pina sub gingii, cica sa previna paradentoza, insa e atit de dureros si curge asa mult singe, de zici ca am avortat in chiuvetica aia mica in care scuipi (scuzati informatiile grafice). Ma ia cu lesin numai cind ma gindesc si da, ati ghicit, ar trebui sa ma duc, ca-s vreo 8 luni de cind m-am dus ultima data. [batcap] Si la dentistul meu nu se face nici un anestezic, te da cu o alifie pe gingii, dar are mai mult efect pshiologic...

 

Mi-am facut in Romania, doar pina la gingii, nu a curs singe, a fost super, dar cica metoda asta nu te protejeaza de parandentoza!

 

Letitia la cabinetul unde merg eu, cand nu imi fac anestezie cu injectii, imi dau cu un spray cu lidocaina si tine efectul 10 - 15 minute. Poate poti cere.

 

 Pepco, am si eu o curiozitate: de ce mergi la atatia dentisti diferiti? nu esti multumita? ca mie nu mi se pare chiar ok, unde merg eu imi au tot istoricul, radiografii, mulaje de tot felul, ortodontul vorbeste cu implantologul si dentistul, se mai consulta. Nu imi imaginez cum as merge in alta parte, cum as putea explica toata povestea. Intreb.


Editat de moon16, 24 martie 2017 - 13:29 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -