Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Le marché du pinguiné


850 raspunsuri la acest subiect

#411
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 01:52

prietena mea zice ca diriginta nu i-a raspuns azi la telefon, dar din cate au zis copiii ca li s-a spus:

"Deschide scoala contul pt bursa. In numele lor."; "Cica il deschide scoala pe numele minorului.", si ca li s-a cerut sa trimita copii dupa certificatul de nastere al copilului si dupa cartea de identitate a parintelui.

 

mai multe nu stiu, va mai spun cand mai primeste si ea lamuriri. dar si mai ciudata i se pare (ei si altora) faza cu alocatia, asa, netam-nesam, vrand-nevrand (bine, prietena mea cica a trimis hartie ca nu, nu vrea sa-si mute alocatia la alta banca).

 

 

 



#412
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 05:51

Mianna, si eu zic ca e o chestie abuziva. Ai nostri primesc bursa cash in mana (adica Pat). Cum sa mute alocatia copilului la ce banca ar vrea ei.... ce magarie!!!!



#413
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 06:54

Viv, de curiozitate, la ce banca ii intra bursa Silviei? Nu ma intereseaza special numele bancii, ci daca au putut alege ei banca, sau le-a fost impusa una anume.

 

intreb asta deoarece tocmai a postat pe FB o prietena - e din alt oras si vorbeste de burse de merit in scoala generala, insa acolo li s-a impus o anume banca, si, in plus, li se impune ca si alocatia sa o primeasca acolo - ceea ce pare cam tras de par, mai ales ca e vorba de copii de 11 ani, si inca nu intelege cine si cum deschide contul, pe ce nume, si mai ales ce are sula cu prefectura si de cand poti impune parintelui unde sa primeasca alocatia. naiba stie ce afaceri si comisioane au mai inventat si aici (banca impusa e Piraeus).

Da e trasa de par. E un abuz asta. Probabil cineva din conducerea scolii are o ruda ceva sef de agentie pe la vreo agentie Pireus si se doreste resuscitarea ei.

 

Nu li s-a cerut studentilor decat sa aduca la secretariat contul IBAN. Silvi are cont la ING.

 

Alocatia a primit-o intotdeauna in Banca. Inca de la 1 luna banii au mers la Bancorex - a dat faliment - apoi contul a fost preluat de BCR si eu i l-am mutat in Banca Transilvania - aici l-a avut pana la 18 ani.  

 

Exista multe banci agreate de catre platitorul alocatiei (stat) care au ceea ce se numeste "cont de alocatie" "cont familial". Titularul prestatiei de stat (al banilor) este copilul, dar titularul contului este parintele.



#414
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 07:01

prietena mea zice ca diriginta nu i-a raspuns azi la telefon, dar din cate au zis copiii ca li s-a spus:

"Deschide scoala contul pt bursa. In numele lor."; "Cica il deschide scoala pe numele minorului.", si ca li s-a cerut sa trimita copii dupa certificatul de nastere al copilului si dupa cartea de identitate a parintelui.

 

mai multe nu stiu, va mai spun cand mai primeste si ea lamuriri. dar si mai ciudata i se pare (ei si altora) faza cu alocatia, asa, netam-nesam, vrand-nevrand (bine, prietena mea cica a trimis hartie ca nu, nu vrea sa-si mute alocatia la alta banca).

Ah, foarte bine a facut prietena ta.

Eu nu as face asa ceva - Cum sa deschida scoala un astfel de cont?  Asta inseamna ca scoala e de fapt titularul contului. Cand deschizi un cont dai o semnatura - pe baza semnaturii scoti bani.



#415
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 08:43

Neata pinguini

 

Viv, felicitari Silviei.

 

Si eu am luat bursa in facultate; la noi trebuia sa ai minim media 9...insa era un numar limitat de burse, asa ca depindea ce medie aveai (si cu medie peste 9 puteai sa nu prinzi bursa)...din prima bursa mi-am luat un inel din aur, pe care-l port si acum.

 

Eu am spalat-o pe Marcia pe dinti pana la 7-8 ani; acum se spala cam 10 min..cu aparatul e mai greu, asa ca merge la curatat dintii de 2 ori pe an.

 

Aseara am facut bagajul pt weekend, iar la ora 9 am tras pe dreapta..mi-a prins bine sa dorm mai mult, ieri am fost zombie..nu numai eu, mai am cativa colegi care au fost la fel ca mine [zirea]  

 

La noi inca e frig dimineata; geamurile masinilor erau inghetate..sunt cam 4-5°, iar dupa-masa 20-21°.

 

O zi cu soare sa aveti!


Editat de Ella73, 30 martie 2017 - 08:56 .


#416
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 12:03

Ioana, la mine era povestea dupa 2005, pana in 2010.

 

L noi e cald si frumos, maine o s afie 25 d egrade, eu evident ca am garda.....



#417
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 16:17

Helou-helou,

 

Cand seful nu e acasa, joaca soarecii pe masa. Am fost cam relache ieri asa ca azi am pus osul sa termin ce imi lasase de facut. 

 

La noi e cald si placut azi. Se anuna ceva ploi, dar pana atunci carpe diem!



#418
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 16:54

Helo și de la mine! 

 

Gata cursul, sunt pe tren spre casa. E vreme urâta, unde a fost așa frumos și soare dimineața! In Falun ploua, aici ninge. 

 

Azi pe scări in drum spre restaurant, in pauza de prânz, aud ca ma striga cineva din spate. Un tip, care îmi vb in romană :). A  fost o surpriza tare plăcută când a zis cine e, mai ales ca nu dădusem amănunte despre curs ci doar ca sunt in Falun :). 

 

Seara frumoasa! 



#419
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 17:18

Bună seara și de la mine.

 

Mă mir când văd că voi vă aduceți aminte cât era bursa, eu habar nu mai am :) (nu am luat toată facultatea, e drept). Cred că mă ramolesc :D.

 

Miha, deci a fost interesant la curs? Ai învățat chestii noi?

 

Am mâncat azi un kurtos kalacs aproape singură la prânz  [fri]  [fri]  [fri], asta după ce de dimineață am mâncat 2 banane. Tot zic că mă las de carbohidrați în exces dar sunt ca ultimul junkie  [:-)))] zic că mă las de mâine. Deja cred că am glicemia peste limita normală, mă duc să caut ceva sărat de mâncare  [:D] .

 

Seară frumoasă!



#420
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 17:46

Da, foarte interesant a fost. Am învățat multe lucruri noi, tipele ce îl țin (cursul se tine de doua ori pe an, de câțiva ani încoace, e organizat de o organizație a meseriei noastre) sunt teribil de bune, extraordinare. Nu numai ca și cunoștințe ci și in felul in care au organizat și prezentat cursul, in felul in care explica, a meritat din plin. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -