Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce se intampla daca...


35 raspunsuri la acest subiect

#31
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 17:16

hm, ce ciudat. eu beau apa cu placere, de cand ma stiu. nu am diabet sau alte probleme de sanatate. in schimb nu consum supa/ciorba decat extrem de rar.

 

beau cafea zilnic (500 ml, dar foarte slaba si cu mult lapte), lapte (250 ml, dar nu in fiecare zi) si in completare apa, cu siguranta beau 1,5 l apa pe zi.

uite, chiar acum am dat pe gat ultima inghititura de apa din paharul de pe birou :-). are 250 ml capacitate si a fost al treilea pahar cu apa baut astazi.

pana diseara cu siguranta mai beau inca o cana cu apa.

nu beau deloc apa minerala, sucuri carbogazoase, rar de tot un pahar de bere cu aroma de lamaie si vreun nectar de fructe.

apa e de baza la mine, si fii-mea vad ca la fel este. in afara de apa plata si lapte nu bea altceva (ma rog, papa zilnic si ciorba/supa).



#32
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 17:24

Eu imi impun sa beau din cazua dietelor, asa ca in fiecare dimineata imi pregatesc 1,5 l ceai, asa sunt obligata sa-l beau, apoi umplu un recipient de 1 l din care beau toata ziua, tot asa, de musai, nu ca as simti nevoia.

As bea cu placere orice porcarie dulce (sirop cu apa minerala, sucuri, freshuri, orice), insa imi permit doar cate un pahar de Pepsi light rrrece :-) 

Laptele il consider aliment, deci nu se pune (asa beau si eu cafeaua, cu mult lapte).



#33
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 17:35

eu am observat ca mi s-a diminuat foarte mult pofta de dulce in momentul in care am renuntat la indulcitorul folosit la cafea.

si tot de atunci, lejer, fara prea multe sacrificii alimentare, ci doar un pic de ambit', am reusit sa slabesc 8 kg in aprox 4-5 luni. cu siguranta renuntarea la dulciuri a contribuit la scaderea in greutate. rar mi se intampla acum sa am pofta de dulce si parca ma ingretoseaza dulcele gen ciocolata, prefer un fruct (sau mai multe).

 

si daca uneori mai scap la un fast-food sau pun ketchup pe pizza, am o sete nebuna si mi se usuca gura/buzele la aprox 30 min-1 ora dupa ce pap asa ceva. clar e ceva in compozitia acestor produse care determina o sete exagerata, care pe unii ii face sa consume si mai multe bauturi dulci /acidulate.



#34
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 17:43

Si mie imi place apa, sa zic asa. Beau cu placere apa plata, cea carbogazoasa nu imi place. In copilarie mi se zicea" nu mai bea atata apa, ca o sa faci broaste in burta"  [:)] Eu cred ca e f necesara corpului. Am in familie pe cineva care bea f putina si are pielea uscata mereu. 



#35
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 20:31

pepco, dar de transpirat transpiri normal ? nu ai probleme cu tranzitul intestinal ?

 

ceva nu este tocmai ok cu organismul tau. nu e firesc sa nu ai senzatie de sete, sa nu ai nevoie sa bei apa.

 

 

nu are absolut nimic daca nu ai senzatie de sete :)

A trecut vremea cand se spunea ca trebuie sa bem 2 l de apa pe zi.

Depinde de organism, unii beau 5 l fara sa fie bolnavi, altii 500 de ml.

Nici mie nu imi este sete, azi cred ca am baut 500 ml de apa pana la ora 19. Dimineata 2 cafele, si atat. De cafea am tot timpul pofta.

 

Rinichii nu sunt prea incantati cand bei prea putin, adica 500 ar trebui totusi sa intre, fara sa pui la socoteala supe si alte mancaruri.

Nu e problema acum, se poate sa fie pe termen lung. La batranete daa te obisnuiesti asa, vei avea probleme cu scunul, adica se ajunge la constipatie.



#36
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 18:26

Transpir normal, tare-as vrea sa nu mai transpir deloc. :) Tranzit intestinal normal.

 

Cafea nu beau deloc, in schimb beau intre 400 ml si 1 litru de lapte/zi. As bea si vreo 2 litri de limonada cu frunze de menta/zi, dar sa mi-o faca altcineva, ca mie mi-e lene. :) Pentru ca mi-e lene, beau foarte rar.


Editat de Pepco, 25 martie 2017 - 18:29 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -