Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce se intampla daca...


35 raspunsuri la acest subiect

#21
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 16:15

acum ma scuzati ca nu aloc mai mult timp sa dau search pe internet pt a vedea ce aparatura e in cabinetele din Romania si care e diferenta dintre ele. :))))

Denumirile zonelor corpului din acel link sunt *majoritatea* extrem de usor de inteles pt noi ca romani, cine e interesat poate sa scrie rapid pe google translate cuvantul pe care nu il intelege.

 

Pe forum sunt mai multi vorbitori de limba germana si nu e prima data cand apare pe DC un link in alta limba.


Editat de XIO, 17 martie 2017 - 16:16 .


#22
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 19:36

ca sa nu mai zic de faptul ca multe echipamente de radiografie, de la noi din romania, sunt de generatie mai veche, echipamente noi au putine clinici sau cabinete stomatologice mai luxoase.

pacientul roman din clasa medie si cea saraca se duce sa-si faca radiografie acolo unde e mai ieftin, iar informatii privind doza de radiatii pentru fiecare tip de radiografie nu-mi amintesc sa fi vazut afisate la vedere, in zona de asteptare a pacientilor. 

si unde e mai ieftin ? acolo unde sunt acele echipamente mai vechi.

 

 CorinaDani, eu cred ca o asemenea generalizare nu e tocmai ok. Nu stiu cum e prin alte parti, dar in Bucuresti radiografiile dentare de orice tip sunt recomandate, in functie de nevoie, de stomatolog/ortodont/implantolog, iti scrie o trimitere ce anume doresti si UNDE sa mergi. Fiecare trimite in functie de preferinte, de ce deal-uri au, etc., eu de ex. merg de ceva ani doar la YTS Dental View, mi se par ok si ca echipamente si ca pret, habar nu am daca sunt mai ieftini, daca doctorul cu care lucrez ii prefera ma conformez.

 P.S. port sort, ca asa recomanda ei, si oricum inainte sa intru semnez pe propria raspunde ca NU sunt insarcinata, daca nu sunt la momentul respectiv.


Editat de moon16, 18 martie 2017 - 19:38 .


#23
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 20:56

 Fiecare trimite in functie de preferinte, de ce deal-uri au, etc., eu de ex. merg de ceva ani doar la YTS Dental View, mi se par ok si ca echipamente si ca pret, habar nu am daca sunt mai ieftini, daca doctorul cu care lucrez ii prefera ma conformez.

 

 

Sunt semnificativ mai scumpi decat ce am platit eu. :)



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 23:23

Eu am facut in urma cu doua saptamani un scan dentar OPG , care se plimba in jurul fetei si fotografiaza ,este un scan extern . Detista si asistenta au parasit camera dar eu nu am purtat nici un sort. .Si la noi X-ray se fac in cabinetul dentistului .



#25
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 23:33

  Pepco , de ce nu bei apa ? nu ti-e sete sau consumi alimente care contin apa , adica multe fructe , legume , sucuri , supe . In acest caz , aportul de apa adus organismului poate fi suficient . Nu toti avem nevoie de aceeasi cantitate de apa . Daca organismul nu-ti cere si totusi functioneaza norma , nu trebuie sa te fortezi . 

Dar , repet , doar daca mananci fructe si legume din belsug .



#26
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 martie 2017 - 09:20

In Bucuresti clinicile particulare mai mari, cu mai multi medici au toate aparate ca lumea si fac radiografie pe loc.

Cabinetele mici cu cate un medic nu dispun de asa ceva, drept pentru care pe strada mea exista 2 locuri care fac numai radiografii dentare. Au aparatura OK.

 

La clinica unde merg eu o radografie mica pe film este 25 lei si una panoramica digitala 60 lei.

Iar cea pe care o face cu un aparat portabil, dupa o obturatie de canal, in scaun, si asta cu sort, nu costa nimic.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 15:46

Exceptand lunile toride, nu mi-e sete de apa aproape niciodata.



#28
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 15:47

Dar , repet , doar daca mananci fructe si legume din belsug .

 

Nu fac asta.



#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 16:17

pepco, dar de transpirat transpiri normal ? nu ai probleme cu tranzitul intestinal ?

 

ceva nu este tocmai ok cu organismul tau. nu e firesc sa nu ai senzatie de sete, sa nu ai nevoie sa bei apa.



#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 16:19

Nici eu nu am senzatie de sete, decat daca rontai prostii sau dulciuri. In rest, beau de musai ... 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -