Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Vechituri, PC si jocuri


31 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 10:55

Va mai amintiti:

 

Mouse-ul cu bila?

Dischetele? Mai aveti dischete?

DOS-ul?

Jocurile: bomberman, sau Mario, sau Snakes? Primul tetris? Pac-man? Prince of Persia?

Ce jucati acum 10-15 ani?

Va mai amintiti cand a aparut primul aparat foto digital?



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 11:21

Da, imi amintesc tot ce spui. Mai am cateva dischtele, asa de amintire, ce mi-a mai ramas.

Tin minte ca intr-o vreme, ANAF-ul ramasese pe sistemul vechi cu dischete, trebuia sa le duci fisierele pe discheta, or, prin 2004-2005 ajunsese o adevarata provocare sa mai gasesti intrare pt discheta, laptopurile nu mai aveau deloc, de asemenea nici unele calculatoare... Tin minte ca ne luasem o unitate externa de citit/copiat pe dischete, care se conecta prin USB la laptop.

 

Ca jocuri, am jucat in anii aceia (1995 -  cand am avut primul calculator - 2005 sa zicem): Tetris la greu, Snakes, Lotus (masini), J-bird, Colour Buster. Si alte joculete mai mici, nu mai mai tin minte cu se chemau plus jocurile cu carti (celebrul Solitaire, FreeCells s.a)



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 11:23

Mario se joaca in continuare [:)], cred ca a 9-a versiune (daca nu ma insel...)

si pac-man se joaca :)



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 11:31

Am descoperit anul trect o cutie cu dischete. A trebuit sa luam un cititor extern de dischete sa vedem ce este pe ele.

 

Si uite asa am dat peste un filmulet cu fii-mea, cand avea 2 ani si ceva. Filmuletul ala nu are mai mult de 30 de secunde.

Mi-am amintit ca mi-a luat vreo 2 zile ca sa copiez filmuletul de pe camera sony (nu digitala, era cu caseta) pe hardul pc-ului si apoi inca niste ore zdravene sa transform fisierul ala in avi.



#5
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 13:25

Cea mai indepartata amintire a mea legata de informatica / calculatoare se intampla cu mult inainte de 89, sau poate nu cu mult, dar perceptia mea cam asta e, ca a fost in epoca de piatra. Varu-meu, ai carui parinti faceau parte ca sa zic asa din high-class-ul acelor vremuri si locuri, imi spune cu mandrie si asteptand ca eu sa pic pe spate de uimire: "Am un PC".

Bine. N-am cazut pe spate, dar nici departe n-am fost cu admiratia si invidia, dar asta nu pentru ca as fi stiut eu ce-i aia PC pe vremea aia, ci pentru ca in urechile mele asta a sunat "am un PISIC". Ceea ce era, sa recunoastem, demn de invidie, intotdeauna mi-au placut animalutele pufoase (asta pana ce a aterizat Ares in viata mea, cand mi-am reconsiderat partial sentimentele).

WOW, ai un pisic, ce tare, m-am entuziasmat pentru ca mi se parea realmente cool la varsta aceea (probabil) pre-pubera. Cum de te-au lasat ai tai?

"Pai... tata mi l-a luat."

Tata? Really? Unchiul? Ala care n-are nicio treaba cu animalele? Hm....

"Si unde-l tii?" 

"Pe birou!" 

Mda, m-am gandit, greu de stapanit mai ales cand sunt pui. "Cati ani are?"

"E ultima generatie", s-a falit varu-meu, ultima generatie insemnand pe vremea aia cartele gaurite si ecran alb-negru ce ocupa tot biroul.

Ciudat, m-am gandit, de ce ultima generatie, o fi castrat-o pe ma-sa ca era bagaboanta, mai stii...

"Si ce-i dai sa manance", am intrebat, moment in care varu-meu s-a prins, in sfarsit, ca musai sa fie o neintelegere, ca pana si toanta de vara-sa ar fi trebuit sa se prinda ca un PC nu mananca o galeata de curent pe zi. Am lamurit-o si ne-am ras, cu i din a.

Asta a fost inceputul, pisicul  [:)]  lui varu-meu mi se parea a opta minune a lumii, dar nu pricepeam in veci la ce-ar putea fi bun.

Boy have we come a long way...



#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 13:36

pisic!!! [:-)))]  [:-)))] [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  



#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 13:53

Boy have we come a long way...

 

O, da! Am văzut de curând un episod din The Americans (un film cu spioni ruși din timpul războiului rece) în care se vorbea despre ARPANET (stră-stră-străbunicul Internetului). Delicios episod! (nu puteai să-ți imaginezi pe vremea aia la ce va fi bună rețeaua asta de partajare)

 

On topic: eu am iubit jocul cu lemmingși, am avut mai multe jocuri, dar ăla mi-a plăcut cel mai tare. Calculator avem de dinainte de 89, cred că 86 când m-am înscris la un curs de calculatoare la casa pionierilor (aveam un HC). Ce vremuri!



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 14:04

Eu am avut primul calculator prin 1995, un 486 [:D], cam de ultima generatie la vremea aceea, cu Windows 95....

Iar primul contact cu calculatoarele il avusesem cu un an inainte, in 1994, cand mai veneam pe la mama la serviciu... erau niste calculatoare 286 sau 386, aveau Word 2.0, ulterior upgrade la Word 6.0, MS Dos, scriai Win si intrai in windows... nici nu mai tin minte de windows era inaine de windows 95...

Erau 2 calculatoare la un birou de vreo 5 oameni, deci faceau cu randul, cand aveau nevoie. Nu era ca acum, fiecare om cu calculatorul lui.... ehe.. Eu chiar am mai ajutat la editarea unor lucrari in word, am prins repede si incepusem sa am dexteritate... Mai prindeam si cate un joc, apoi  [:)]

De la un coleg de al mamei de atunci am avut jocurile J-bird si Color Buster, el mi le-a dat (pe o discheta, evident! [:)] ) si am inceput sa le joc si eu... Eram la concurenta cu el, comentam la ce nivel am ajuns fiecare, cum am facut (mai ales la Color Buster la care trebuia sa gandesti un pic mutarile ca sa-ti iasa)....


Editat de monicabo, 16 martie 2017 - 14:08 .


#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 14:10

O, da! Am văzut de curând un episod din The Americans (un film cu spioni ruși din timpul războiului rece) în care se vorbea despre ARPANET (stră-stră-străbunicul Internetului). Delicios episod! (nu puteai să-ți imaginezi pe vremea aia la ce va fi bună rețeaua asta de partajare)

 

On topic: eu am iubit jocul cu lemmingși, am avut mai multe jocuri, dar ăla mi-a plăcut cel mai tare. Calculator avem de dinainte de 89, cred că 86 când m-am înscris la un curs de calculatoare la casa pionierilor (aveam un HC). Ce vremuri!

A, da, un HC am avut si eu, prin 90-91 cred ca l-am primit... era legat la TV, se utiliza monitorul tv-ului, sau cel putin asa l-am utilizat eu.



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 14:12

Noi aveam monitor separat, așa îmi aduc aminte.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -