Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendar evaluare nationala 2017 clasa a 2-a


92 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:15

pepco, fara suparare, ar trebui sa te gandesti foarte serios sa-ti muti copilul in alta clasa din scoala respectiva, sau la o alta scoala, sa aiba o invatatoare mai normala.

asta pe care o are acum pare ahtiata dupa rezultate si performante, ceea ce n-ar fi un lucru rau in sine, daca nu ar depasi anumite limite. probabil lucreaza in clasa doar cu varfurile, iar pe ceilalti ii cam lasa in plata domnului, after-school sau ajutorul dat de parinti/bunici/bone in efectuarea lectiilor.



#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:17

Restul din clasa cum se descurca ?
Invatatoarea asta face si after-school ?



#13
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:34

poate-ti pui problema in felul urmator: ce se poate intampla daca nu ia un calificativ de 100 la aceasta mare evaluare? il lasa repetent? ii scade vreo medie? absolut nimic. nu se trec in catalog, nu au decat o valoare statistica.



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:39

CorinaDani, nu ma grabesc sa trag concluzii pripite, astept sa vad ce se va intampla, cu adevarat, invatatoarea mi-a facut o impresie buna pana sa apara munca asta suplimentara. In plus, copilul nu doreste sa se mute nicaieri. Daca nu va face fata, o sa-l las in pace.

 

Clasa este amestecata, sunt si copii mai buni, si copii mai slabi. Unii au nevoie de ajutor acasa, altii nu. 



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:42

poate-ti pui problema in felul urmator: ce se poate intampla daca nu ia un calificativ de 100 la aceasta mare evaluare? il lasa repetent? ii scade vreo medie? absolut nimic. nu se trec in catalog, nu au decat o valoare statistica.

 

Din partea mea, sa le scoata din schema, nivelul copilului meu tot ala e, cu sau fara evaluarea-minune. Nu cu rezultatul evaluarii am treaba.



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:46

ba eu cred ca nu are niciun rost sa fie scoase din schema. poate abordarea colectiva - parinti si invatatori - ar trebui sa se schimbe in anumite cazuri.



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 15:55

hm, pai si cu comperul, nu tot asa, v-a luat invatatoarea prin surprindere ?

mie mi se pare ca este absenta sau deficitara si comunicarea dintre voi, parintii, si invatatoare.

invatatoarea noastra ne tine mereu la curent, pe mail, prin sms, prin comunicari verbale transmise prin intermediul copiilor. asta pe langa sedintele cu parintii, organizate la inceput de an scolar, inainte de vacanta de iarna, la inceputul sem II si spre final de an scolar.

despre evaluare am discutat inca de la sedinta de la inceputul clasei a II-a, s-au lucrat la clasa testele din anii anteriori cu ceva timp inainte de evaluare.



#18
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 17:13

Am testarea din anul precedent scoasa la imprimanta. Alex are niste lacune, niste goluri pe care tot incerc sa i le umplu. Voiam sa ma folosesc de vacanta de Paste pentru a face acea testare si pentru a-i oferi explicatiile suplimentare de care are nevoie. Nu intotdeauna apuc sa i le dau pe toate cand avem teme. In manualul de matematica si in culegerea din care lucreaza in clasa sunt probleme care ii depasesc nivelul de pricepere actual. Mi s-a intamplat sa spuna ca nu a inteles nimic din ce au lucrat in clasa in ziua X si atunci am reluat eu acasa, cu reformulari si exemple similare. Mi-e ca va veni foarte obosit de la scoala si ca lacunele si golurile se vor adanci, strict din lipsa de timp pentru aprofundare.

 

Evaluarea din clasa a II-a este simpla, cel mult la nivel mediu. Nu trebuie sa te stresezi nici tu, nici copilul. Nu este nimic de invatat special pentru asta. Cunostintele generale pe care le are un elev de clasa a II-a sunt suficiente.

 

Mi-a atras atentia ceea ce am subliniat mai sus, cu bold. Nu cumva te transpui tu prea mult in locul lui si nu ii lasi liberatatea si independenta minima de care are nevoie pentru a fi cat de cat responsabil? Cum adica, avem teme? Nu, copilul are teme, nu voi doi, impreuna. El este actorul principal, tu esti un spijin la nevoie, un ajutor ocazional. Poate ca el nici nu-si mai bate capul sa priceapa ceva in clasa, "lasa ca-mi explica mama", e mult mai comod asa, nu?

 

Ofera-i independenta si responsabilitate, altfel va astepta tot timpul ajutor de la tine. Si daca ai sti cat se complica lucrurile mai tarziu... Daca crezi ca ai puterea sa-i duci in spate toata viata scolara pana la bacalaureat, continua asa. Acum sunt mici si draguti, chiar iti face placere sa-i ajuti la teme, sa lucrezi cu ei. Gandeste-te la un adolescent de 1,70 care te cheama "mamaaaa, nu am inteles nimic la chimieeeee, vinoooo sa ma ajuti..."

 

Nu, nu e o gluma, am vazut exemple concrete in viata reala. Acum copilul respectiv e intr-a 8-a si asteapta totul de la mama, de la profesorii cu care face pregatire, pe el nu-l intereseaza, nu are nici o responsabilitate... Un eventual esec va fi aruncat tot in spinarea adultilor din jurul lui, bineinteles...

 

Numai bine,

Ioana



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 17:21

pepco, la ce ora iese de la scoala copilul tau, cand se apuca de lectii si cat dureaza in medie efectuarea lectiilor ? de ce spui ca vine obosit de la scoala, chiar asa il seaca de energie cele 4 ore petrecute acolo ? sau trezitul de dimineata/culcatul tarziu seara au si ele un rol ?

sambata si duminica nu poti lucra cu el macar o ora, in prima parte a zilei, cand e odihnit ?

in plus ar trebui sa ii spui lui alex ca este perfect normal sa-i spuna invatatoarei daca nu a inteles ceva din ce s-a predat/lucrat in clasa.

si tu la randul tau ar trebui sa ai o intrevedere intre 4 ochi cu invatatoarea, asa-numitele consultatii, in care parintele afla care este nivelul copilului, implicarea la clasa, la ce anume mai trebuie lucrat, samd.

din clasa 0 pana acum cate astfel de consultatii ai avut cu invatatoarea ?



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 20:22

Stiu care este nivelul copilului, stiu care este implicarea lui in clasa, stiu unde mai trebuie lucrat. Deocamdata, are nevoie de mine langa el aproape in permanenta. O parte este alintatatura, sunt constienta de acest lucru, cealalta parte, cea mai mare, este ajutorul real. Lectiile le efectuam de la 5-6 incolo. Medie nu am, cel putin 1 ora, doar scrisul. Sambata si duminica avem altele de facut. Cu invatatoarea am vorbit de cate ori a fost nevoie.


Editat de Pepco, 14 martie 2017 - 20:22 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -