Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Fiv la Sibiu(56)


671 raspunsuri la acest subiect

#81
Anaxorroxana

Anaxorroxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:08

Ana89, atât de mult costa FIV -UL ? 17.500? Nu am sanse sa strang suma aceasta prea curand? În ce an ai facut Fiv -ul ?



#82
Anaxorroxana

Anaxorroxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:09

Mai sunt fete cu ovare polichistice care au reușit sa rămână gravide?



#83
Anaxorroxana

Anaxorroxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:13

Eu la prima sarcina am ramas în prima luna de încercări doar cu medicamente pentru stimularea ovulatiei, dar din pacate s-a oprit din evolutie la 8 saptamani. 

Acum nu înțeleg de ce nu rămân, deoarece fac de 3 luni injectii cu Gonal-f pentru stimulare, mi-a spus doctorul Ispasoiu ca mai am 2 luni maxim de încercări natural, daca nu reusesc atunci va urma FIV... :(



#84
Anaxorroxana

Anaxorroxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:19

Miha86 mulțumesc pentru raspuns.  O întrebare am ce tratament de stimulare ai luat, ce doze? 

Fetelor care este cea mai de succes FIV ? Cea cu ISCI?

îmi cer scuze dacă deranjează întrebările mele, dar sunt noua și abia acum încep sa ma documentez...



#85
Dea18

Dea18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:24

Fetelor, imi pare nespus de rau... sa gasiti puterea sa treceti peste.



#86
Camyu26

Camyu26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:31

Imi pare foarte rău, Arsalius :((( ... am ramas fara cuvinte ...iti simt durerea si sper din tot sufletul ca timpul sa te ajute sa te vindeci si Dumnezeu sa iti dea multa putere. Te îmbrățișez 



#87
kyty_83

kyty_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 493 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 18:14

Offf Arsalius imi pare tare rau.Sa fii puternica si sa depasesti aceasta mare suparare.Da totusi de la ce sa oprit?Ti-a spus ceva dr?

Ma rog la D-zeu fetelor sa va dea multa putere sa treceti peste aceste mari suparari.

Aveti grija de voi.Va poop



#88
Lor3lay

Lor3lay

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 10:52

Buna fetelor, imi pare nespus de rau sa citesc vestile acestea. Arsaluis trebuie sa fi tare si sa ai speranta ca data viitoare va fi bine mai ales ca nu ai esec de implantare. Denisa si tu la fel trebuie sa fi optimista si sa continui lupta. Ana89 ma bucur ca ai baietel si mai ales ca sarcina ta avanseaza bine iar dupa ce va misca si greturile scad in intensitate iar apoi dispar incet. Kyty lasa ca ai timp sa creasca burtica si sa te bucuri de ea. important e ca bebele e bine la tine acolo. Miha nu pot crede ca timpul a zburat chiar asa repede si puii tai au 7 luni. Eu am ramas cu bebelina mea cum ziceam si la dublu test. Deja ma uit doar dupa culoarea roz :))) Velvet in ce pozitie te afli cu acel test? haide ca vin berzele in tara si trebuie sa fi pregatita. Va pup pe toate



#89
Camyu26

Camyu26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 11:08

Anaxoroxana, din păcate cam

la 18000 lei am ajuns si noi cu tot cu analize si tratament si am făcut si analize genetice care costa destul de mult.

 

Noi am făcut ICSI si transfer embrionar in ziua 5, dar daca faci doar FIV e ceva mai ieftin si daca faci transfer in ziua 3 e mai ieftin un pic. 

Eu din câte stiu FIV ul se face in condițiile in care soțul are spermatozoizii de calitate, sănătoși, cu motilitate rapida, iar ICSI daca sunt probleme si de o parte si de alta. In general am observat ca se merge mult pe ICSI pt ca e mai sigur. 

 

Tratamentul diferă foarte mult de la persoana la persoana. Eu am început cu anticoncepționale Desorelle, apoi tratamentul de stimulare Gonal F câte 200 u.i. pe zi si la un moment dat si Orgalutran si pe final Ovitrelle pt maturarea foliculilor. Dupa punctie am luat progesteron, Aspenter, iar dupa transfer am înlocuit aspenterul cu clexane si in continuare progesteron. Aspenterul si clexane le-am luat pt ca am avut la analizele genetice pt trombofilie doua rezultate pozitive din 9 câte sunt. 

 

La următorul FIV o sa fac cu totul alt tratament si sunt curioasa si eu cum va fi. 

 

In concluzie, totul e costisitor, dar cel mai important e sa ne pregătim fizic sa fim cât mai sănătoase si psihic la fel si multa răbdare. 

 

Mult succes, Anaxorroxana! Doamne da sa rămâi însărcinată lunile astea fara FIV si fara ICSI!   [flo2]

 

 



#90
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 11:55

Anaxoroxana, pretul unui fiv clasic e 9000 si ceva de lei, iar pretul unui fiv cu icsi e 10.750 lei, dar trebuie sa iei in calcul ca la astea se adaugă analizele, tratamentul, iar daca nu esti din Sibiu, se mai adaugă drumuri, mancare si eventual cazare daca nu ai posibilitatea sa faci naveta noi am facut naveta, ne-am cazat o singură data in noaptea dinaintea punctiei pt ca atunci e foarte important sa fii acolo la ora stabilita si nu am vrut sa riscam nimic). Eu ti-am scris de 17.500 lei pt ca atat am cheltuit in total cu fiv-ul. Noi am făcut fiv-ul in aprilie 2016, si s-a folosit icsi pt ca problema era la sot, daca sotul tau are spermograma ok, nu este necesar icsi.

Ca si tratament eu am folosit 2 penuri de gonal 900 (175 ui/zi), 3 orgalutran si 1 ovitrelle, toate au costat aproximativ 3500 lei. Baftă!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -