Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Post-adevar


43 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 14:57

Europa duce o lupta incredibila cu stirile false. Am urmarit dezbaterile din Pe pe tema asta. Mai ales ca anul 2017 este foarte important politic. Alegeri importante in Franta, Germania si nu numai.

 

Azi am urmarit la tv. un reportaj destul de bun despre stirile false de ce, cum apar, cine le propaga.

 

"Bine aţi venit în minunata lume nouă a post-adevărului. Avem conspiraţii şi câteva apocalipse, multă propagandă şi bombe politice care nu detonează nimic. Totul pare un joc absurd de cuvinte în care nimeni nu mai poate păzi săculeţul cu litere. Dar nu este doar un joc. Cuvintele acestea pot construi realităţi paralele. Pot schimba lumea! Cum am devenit imuni la adevăr? De unde vin ştirile false şi cum ajung mulţi români să le creadă? În România sunt câteva zeci de site-uri de propagandă şi informaţii false. Majoritatea pretind că sunt platforme de ştiri independente, însă le lipseşte transparenţa: nu prezintă detalii despre autori şi despre redacţie, nu citează surse credibile şi nu oferă informaţii ce pot fi verificate. Toate, însă, promit adevărul unic. Ca într-o distopie cu actori virtuali. Dar ştirile false nu sunt metafore. Autorii lor au chip, nume şi prenume. Reporterii Din|Interior i-au căutat şi i-au găsit pe autorii mai multor site-uri considerate mincinoase şi manipulatoare."

 

Continuarea emisiunii o puteti urmari pe site-ul digi24.ro

 

http://www.digi24.ro...-romania-685968

 

 

Este foarte, foarte interesant.



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 15:46

foarte interesant acest articol. In sfarsit cineva isi pune problema acestor stiri false si in Romania.

 

Parerea mea este ca aceste stiri pot exista atata vreme cat cei care le shauiesc mai departe chiar cred in ele.

 

Cred ca si online-ul ar trebui sa aiba un mecanism de control insa in online se pare ca este o jungla, Oricine isi poate face un blog / site/ ziar si poate debita orice tampenie fara sa il intrebe nimeni ce face. 

Intr-un fel - recunosc, este vorba despre libertatea de opinie - insa unde exista granita intre stiinta/realitate/excrocherie/manipulare?

Cred ca doar cititorii pot face aceste analize ... 



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 16:18

Bine ar fi sa fim toti educati sa ne intereseze numai stirea bruta care se poate verfica din mai multe surse si sa nu avem atata apetit pentru comentarii si interpretari personale.

 

Din reportaj am aflat numele celui care a lansat  gramada de stiri false referitoare la campania lui Trump si am cautat mai multe despre el:

 

Ce spune despre stirile false lansate de el:

 

"Potrivit Inc.com, care citeaza o analiza recenta a Buzzfeed, site-ul EndingtheFed.com s-a numarat printre cele mai prolifice surse de stiri false in campania prezidentiala americana: a fost responsabil de patru dintre cele mai distribuite 10 astfel de "stiri" in ultimele trei luni de campanie. Cele patru au generat, in retelele sociale, aproape 3 milioane de "engagements" din partea utilizatorilor (distribuiri, comentarii, reactii). Printre informatiile false distribuite: ca Papa l-ar fi sprijinit pe Trump, un text referitor la ISIS si e-mailurile lui Clinton, ca legea i-ar interzice lui Hillary sa ocupe o functie publica, un text referitor la "tradatoarea" Megyn Kelly, care ar fi fost data afara de Fox News pentru ca ar fi sprijinit-o pe Hillary.

"In octombrie 2015 am aflat de Donald Trump si mi-a placut de el. Mi-a placut faptul ca era un outsider. Si m-am gandit ca pot sa-l ajut sa castige presedintia SUA creand un site. Am creat endingthefed.com. Imi pare rau ca am publicat stiri false, le-am sters intre timp, dar la timpul publicarii, nu stiam ca sunt false", a declarat Drobota pentru publicatia inc.com, intr-un interviu acordat pe Twitter."

 

Si restul despre el aici:

http://www.hotnews.r...false-trump.htm



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 17:19

Eu pina la Trump nu am auzit de conceptul asta de "fake news". Doar de vreo luna doua la noi se vorbeste despre asa ceva.



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 17:33

Toata campania pro brexit s-a demonstrat ca s-a bazat pe fake news .Absolut totul , de altfel , farage a recunoscut a doua zi .

#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 18:19

Eu pina la Trump nu am auzit de conceptul asta de "fake news". Doar de vreo luna doua la noi se vorbeste despre asa ceva.

Hmmm...nu cred ca la Trump s-a inventat conceptul asta!!!

 

Si in Germnaia s-a practicat si s epractica,vezi primirea emigrantilor olegali cu surle si tobe de catre nemti ,cum toata Europa chiar crede lucrul asta,am discutat si aici pe forum,asta  e unul dintre exemplele ce-mi vin aucm in minte.

 

Oricum se iau masuri pentru alegerile din Germnaia,au fost vreo doua atacuri asupra retelei de internet pina aucm (ultimul chiar in Berlin aucm citeva zile),sigur nu are legatura directa cu cinceptul fake news insa tot ingrijorator este.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 18:39

Eu nu stiu de ce e nevoie de cineva sa ne spuna de strategia asta.

Mass media este incredibila...e destul sa arunci un bulgare, si formezi avalanse.

 

Se vede si pe forum la multe subiecte, unul dintre cele mai proaspete e cel cu medicul ortoped/chirurg pediatru, s/a aruncat pastila cu oasele tinute in frigider si acum daca dai un search pe google numai despre asta citesti.

Ca e mai de senzatie decat luarea de mita sau culpa medicala.

 

Stirile cu Dragusanu, saraca era de vreo 3 ani de zile insarcinata si abia recent a reusit sa nasca.

 

Stirile despre violentele azilantilor, mai exact modul in care acestea sunt prezentate samd.

 

ce era biserica inainte e mass media acum.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 19:18

Bazandu-ne pe aceleasi stiri BBC news scria saptamana trecuta ca in Germania au avut loc in 2016 peste 3500 de atacuri asupra azilantilor si refugiatilor ,peste 500 de persoane au avut de suferit , printre ei si copii.
.
Cu exact doua saptamani in urma soferul unui Mercedes a accelerat si a intrat in plin in 5 romani care lucrau la un car-wash in Londra . Stirea a fost trecuta sub tacere de ziarele gen Daily Fail care de obicei pun astfel de stiri pe prima pagina . Comentariile la articole spun tot , .Unul dintre romanii implicati in incident a murit , ceilalti sunt raniti .

De obicei presa aserveste anumite interese si exact ca in cazul Olivia Steer ii ataca pe cei slabi .

Editat de Collins20, 12 martie 2017 - 19:21 .


#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 20:43

Cu exact doua saptamani in urma soferul unui Mercedes a accelerat si a intrat in plin in 5 romani care lucrau la un car-wash in Londra . Stirea a fost trecuta sub tacere de ziarele gen Daily Fail care de obicei pun astfel de stiri pe prima pagina . Comentariile la articole spun tot , .Unul dintre romanii implicati in incident a murit , ceilalti sunt raniti .

De obicei presa aserveste anumite interese si exact ca in cazul Olivia Steer ii ataca pe cei slabi .

 

Fake news. Nu numai ca stirea a aparut in ziare ca Daily mail pe prima pagina si in alte de gen,  nu are absolut nici o conotatie nationalista, rasista sau cum vreti sa-i spuneti. Pur si simplu un tinar de 23 de ani beat la volan a intrat in acea spalatorie. Victimele pureau fi de orice natie.

 

http://www.dailymail...rive-smash.html



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 21:11

Daca citezi din dailymail nu o pot lua de buna . De ce crezi ca nu sunt acceptate comentarii la un articol daca ar fi vorba despre simplul fapt ca un sofer beat a accelerat din intamplare .

Daily Mail e un tabloid cu credibilitate 0 , cu cea mai proasta reputatie posibil . Daca spui cuiva aici ca citesti Daily mail se uita cam ciudat , e ca si cum ai recomanda ca sursa de stiri Cancan sau Libertatea.

Editat de Collins20, 12 martie 2017 - 21:16 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -