Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme cu un copil


45 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 12:31

Si daca aude sau nu aude comportamentul este anormal hai sa nu ne mai sucim dupa deget,

La rece este o familie a caror parinti refuza sa duca copilul/copiii la medic.

Ce este de facut in acest caz?



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 15:02

Pai daca depistează că are o cauză organica, nu aude, comportamentul e mult mai ușor de controlat apoi, se poate folosi de proteză auditivă. Ar fi păcat să fie așa o problema cu soluție posibila și să lase copilul fără ajutor. 

Dar, dacă nu ascultă de nimeni, nu prea vad cum îi poți face să înțeleagă că trebuie să se ocupe mai bine de copil/copii. Dacă mergea la grădiniță putea învăța de acolo destul de multe, inclusiv să comunice. Măcar dacă poți să îi convingi sa îi ducă la Gradi câteva ore pe zi.

Oricum îmi pare că nu îi poate convinge nimic din jur sau din purtările copilului că e o problema undeva. Posibil chiar stilul lor de educație să fie pobl mă și atunci ei trebuie să schimbe, ceea ce e foaaarte dificil. 

Chiar ma gândesc și mă tot gândesc ce as face eu în situația ta, eu una le-aș spune în fața că mi se pare că ar putea face mai multe pentru copil și că nu înțeleg de ce se codesc. Adică de forma că ei au control asupra viitorului și sănătății copilului și că stă în puterea lor sa îi ajute să audă mai bine (as merge pe varianta ORL)



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 15:04

Iar dacă ei aleg să mă ocolească in viitor, e treaba lor, dar as prefera sa le spun și că ușa e in continuare deschisa, doar că vreau sa știe cum gândesc eu.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 15:11

Mai exista varianta sa vorbesti la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din sectorul vostru si sa vezi ce se poate face legal si cum pot fi ajutati.



#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 15:19

Poate întreba, dar proasta educație nu intra sub incidenta legii, nu poate fi obligat părintele să îl ducă la vreo formă de terapie/dezvoltare/învățare, în afara de clasele obligatorii. Dacă e bine îngrijit, hrănit, spatiu suficient, dotări corespunzătoare, asistentul social poate doar sa recomande niște măsuri de intervenție, dar nu îi poate obliga, și nu par genul să înțeleagă despre ce e vorba, și că nu are cineva ceva cu copilul sau cu ei.... 



#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 16:01

Anda, nu e chiar asa. Odata intrata pe fir protectia copilului, asistentii sociali viziteaza familia pe neanuntate pt a vedea care sunt conditiile de trai si, daca observa ceva in neregula, le pun in vedere ce schimbari trebuie sa faca, altfel, le enumera consecintele legale.


Editat de Alizee, 12 martie 2017 - 16:08 .


#17
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 16:57

Modi,

 

- tu ai copii? daca da cel mai usor ti-ar fi sa il chemi la joaca la voi. fara parinti si sa iti faci o idee: daca aude etc etc..

 

- apoi poate ca parintii nu vor sa constientieze ca taman ei ar avea un copil cu probleme dupa modelul " baga capul in nisip ca strutul"

 

- si nu in ultimul rand, eu personal am un copil asa mai turbulent.  (EDIT: al meu are deficit de concentratie)

 

Cand ii aud pe unii ( neamuri in special, ca vecinii mei nu isi dau cu parerea ) ca ii zic" vai ce copil rau esti!" imi vine sa le sparg capul si mersi nu am nevoie de absolut nici un sfat de-al lor.

 

pt ca oricat de cognitiv as fi, nu pot ramane subiectiva cand e vorba de propriul copil.

 

pe mine m-a ajutat o pretena care l-a tinut la ea si cateva zile (avea 7 ani e drept) si mi-a punctat cateva chestiuni care le aveam poate in subcosntient, dar nu le aduceam la suprafata. faptul ca ea imi e pretena, am acceptat mult mai usor discutia, nu mi-a reprosat nimic, nu s-a crizat ...si m-a ajutat fantastic.

 

 

timpul le rezolva pe toate, copii astia problematici vor deveni, cu putin ajutor, adulti responsabili, rabdare si tutun ai nevoie.


Editat de DidiAlex, 12 martie 2017 - 16:59 .


#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 19:43

Ce egoisti mi se par parintii astia. In simplitatea si ignoranta lor, sunt foarte egoisti. Pericliteaza copilul propriu si alti copii, in viitor.

 

Ce gradinita, daca se comporta asa la gradinita si vreun obiect zbura in capul vreunui copil, pe unde mai scoteau camasa parintii.

 

Nici medicul de familie nu stie nimic? Daca e asa de agitat, cum reusesc sa ii faca vaccinurile? Sau nu i le-au facut? In plus, medicul de familie face acea examinare de bilant, unde noteaza varsta, greutatea, inaltimea, achizitiile. Chiar nu a observat ca nu vorbeste deloc, la 4 ani?

 

Timpul nu rezolva nimic de unul singur, stam cu mainile in san si asteptam. Daca de gradinita scapa, de scoala sigur nu.


Editat de Pepco, 12 martie 2017 - 19:44 .


#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 19:46

Anda, nu e chiar asa. Odata intrata pe fir protectia copilului, asistentii sociali viziteaza familia pe neanuntate pt a vedea care sunt conditiile de trai si, daca observa ceva in neregula, le pun in vedere ce schimbari trebuie sa faca, altfel, le enumera consecintele legale.

E posibil, dar așa nu mai am încredere în serviciile astea sociale..... 

Modi, măcar merita incercat, poate găsești un răspuns pozitiv!



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2017 - 11:04

modi, bunele tale intentii vor fi privite cu reticenta de catre parintii acestor copii.

in primul rand nici macar nu esti o prietena de familie sau ruda.

in al doilea rand nu ai copil/copii, asa ca ai tendinta sa judeci altfel niste situatii/intamplari.

in al treilea rand, nici nivelul lor de educatie si cunostinte medicale nu le permite sa realizeze adevarata dimensiune a problemelor copilului de 4 ani.

 

pune-te pentru o clipa in locul lor, tu cum te-ai simti daca o persoana cu care schimbi 3 vorbe pe an incepe dintr-odata sa-ti spuna sau sugereze faptul ca ai un copil cu probleme de dezvoltare / comportament ? nu-i asa ca ai avea tendinta de a nega, de a respinge aceste idei, de a pune distanta intre tine si persoana care ti se baga cu de-a sila in viata personala ?

 

singurul lucru pe care il poti face este sa-i incurajezi pe parinti sa-si dea copilul la gradinita, in primul rand pentru ca acest lucru a devenit obligatoriu prin lege, sa inceapa gradinita la varsta de 3 ani. apoi, prin intrarea in colectivitate, prin interactiunile cu educatoarea, cu copiii din grupa, cu logopedul gradintei (ar trebui sa existe unul), s-ar putea ca acest copil sa aiba achizitii mai multe intr-o scurta perioada de timp, sau cel putin, problemele pe care se presupune ca le are, vor fi monitorizate, observate si aduse la cunostinta parintilor de catre educatoare sau logoped, care sunt mult mai calificati sa-si dea seama daca cel mic are probleme reale, care necesita diagnostic si tratament de specialitate.

 

scuza-ma ca iti spun, vrei sa le faci acestor oameni un bine cu forta si s-ar putea ca acest lucru sa se intoarca impotriva ta.

nu spun sa le intorci spatele si sa nu te intereseze problemele lor, insa nici cum pui tu problema nu poti realiza mare lucru. trebuie gasita o cale de mijloc, parintii sa fie convinsi sa primeasca ajutor, sa fie indrumati, nu sa fie aratati cu degetul.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -