Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A3, vaccinul, amenda si Olivia Steer


71 raspunsuri la acest subiect

#21
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 08:49

Collins draga, Internetul este atat de ieftin in Romania, incat il poate accesa oricine, de la ala de la coada vacii, cu 4 clase, la ala cu masterate si doctorate. Intre astea doua repere exista o gramada de persoane care nu au capacitatea de a filtra informatia si care ajung sa creada in ce spune una ca Olivia Steer.

 

Olivia Steer militeaza impotriva vaccinarii, dar copiii ei sunt vaccinati. Daca Doamne fereste unui credul i-ar muri copilul in brate din cauza increderii in Steer, ce ar face, ar da-o apoi in judecata? Probabil ca in State este posibil, dar in Romania, nu sunt sigura.

 

Olivia Steer & co. au libertate de exprimare, dar au si discernamant?


Editat de Pepco, 15 martie 2017 - 08:50 .


#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 09:36

Da, legal are discernamant. E o opinie a ei, dreptul la libera exprimare functioneaza.

Bineinteles ca asta vine si cu anumite responsabilitati.

 

Dar nu exista dovezi ca este vinovata cu ceva. Vinovat e cel care pune botul la asa ceva. 

Vinovat a fost postul A3 pentru ca nu a adus in atentia publicului si pareri medicale. 



#23
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 20:22

sa imi fie cu iertare eu stiu ca mortile au legatura cu sistemul imunitar nu cu lipsa vaccinului.   

 

ce face olivia e treaba ei , ce cred ceilalti e treaba lor. 

 

E vorba de responsabilitate. Daca influentezi pe cineva sa ia o decizie proasta, se numeste ca esti indirect vinovat de consecinte. In materie de sanatate cele mai bune sfaturi ti le poate de un medic care are studii in domeniu si capacitatea de a intelege ceea ce iti recomanda. Sa vii sa recomanzi bolnavilor remedii "new age", meditatie, acceptare e cel putin inconstienta. Un om bolnav se agata de orice solutie in disperarea lui, nu poti sa-l condamni ca in cel mai negru moment a ales sa incerce si un tratament naturist, o terapie alternativa orice. Dar pot sa condamn o persoana care vine si declara ca terapiile conventionale si metodele de detectare moderne sunt "prostii" si ca trebuie sa "accepti" boala ca sa te faci bine. Persoana aia e ori "rau intentionata" ori are o afectiune psihiatrica. 


Editat de Madanic, 15 martie 2017 - 20:23 .


#24
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 20:28

Apropo auzisem de curand de cazul unui bosniac care s-a lasat convins de un vindecator "new age" sa nu trateze cancerul sotiei cu metode traditionale. Cred ca afirmatia vindecatorului fusese "chemotherapy is for losers". 

Asa ca Olivia Steer ar trebui sa se teama de repercursiuni, odata si odata cineva tot o sa aiba ideea ca ea e vinovata. 

 

Uite cazul

http://www.nydailyne...ticle-1.2995129



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 09:14

Apropo auzisem de curand de cazul unui bosniac care s-a lasat convins de un vindecator "new age" sa nu trateze cancerul sotiei cu metode traditionale. Cred ca afirmatia vindecatorului fusese "chemotherapy is for losers". 

Asa ca Olivia Steer ar trebui sa se teama de repercursiuni, odata si odata cineva tot o sa aiba ideea ca ea e vinovata. 

 

Uite cazul

http://www.nydailyne...ticle-1.2995129

De la a avea ideea ca e vinovata pana la a si demonstra ca e vinovata e mult drum de parcurs.

Ea are niste opinii pe care are libertatea sa le exprime.

Ea nu indeamna pe nimeni sa nu-si vaccineze copiii. Aici e spilul.

 

Deci nu ai cum sa intervii legal. 



#26
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 17:51

De la a avea ideea ca e vinovata pana la a si demonstra ca e vinovata e mult drum de parcurs.

Ea are niste opinii pe care are libertatea sa le exprime.

Ea nu indeamna pe nimeni sa nu-si vaccineze copiii. Aici e spilul.

 

Deci nu ai cum sa intervii legal. 

 

Viviana, eu nu ma refeream la vina aia demonstrabila in justitie, ma refeream la cea morala. Pentru mine moral ea este vinovata.

Nu e vorba doar de vaccinuri, acolo riscul e pe termen lung nu ceva iminent, ci de restul de aberatii (sub forma opiniei personale) precum aia cu mamografia si lasatul tumorilor in pace. Pot sa spun ca odata diagnosticati cu cancer oamenii devin foarte vulnerabili la sugestiile oferite de ceilalti. Am vazut oameni care au fost sa plateasca vrajitoare sa-i scape de boala, si au incercat cele mai bizare metode de terapie doar doar ar avea o sansa. Nu e vina lor, odata primita sentinta la moarte realizezi ca de fapt viata iti e mai draga de cat credeai. Dar e vina celor care se joaca cu viata altora, lansand, sau credibilizand astfel de teorii, cand ei nu au nici cea mai mica idee care e mecanismul bolii aleia, cum poate fi prevenita sau vindecata.

 

Edit ca vad ca n-am scris in mesajul anterior ce vroiam sa zic de fapt. Bosniacul l-a omorat pe "vindecator", dupa ce nevasta lui a murit de cancer. Nu legea l-a pedepsit, procesul deschis de familie impotriva lui cred ca s-a terminat acum ca "vindecatorul" e mort, ci sotul moartei. 

Despre asta vorbeam cand ziceam ca ar fi bine sa se gandeasca inainte de a arunca cu teorii de astea in stanga si in dreapta. Nu stii niciodata cand vre-un om afectat de chestia asta decide sa ia dreptatea in propriile maini. 


Editat de Madanic, 16 martie 2017 - 17:55 .


#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 12:12

Pacienta de care am povestit aici avea un var cu care s eintelegea foarte bine.

In moemntul in care a ajuns la spital si i s/a spus ca e cancer in stadiu avansat, si nu doar o buba care va trece, cum i/a spus 'vindecatorul' care opereaza in Germania (la el  in vis), varul ei s/a dus la acest om acasa, din pacate nu a putut s ail bata sau sa il arunce peste balustrada, ca era politist.

Nu stiu de ce nu au facut plangere, dar ma rog.

 

 

sa convingi un om ca tumora trebuie lasata in pace, atunci cand medicul ii spune ca trebuie operata, inseamna sa il omori.

Pt ca medicul nu trage de pacient si nu il forteaza sa fie de acord cu operatia.

Poate doar sa ii spune diagnosticul, ce se recomanda,, ce s epoate intampla daca se opereaza si ce se poate intampla daca nu s eopereaza, la fel si cu tratamentul oncologic.

oamenii astia gen Steer si Piersica, se dau cu fundul de pamant si spun bolnavului ca daca nu fac asa cum spune ele, va muri.

 

Asta e problema.



#28
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 19:27

"Cu 17 decese si peste 3000 de bolnavi, tara noastra reprezinta un focar de rujeola care a depasit granitele. Doua tari ne acuza ca am exportat virusul.

Belgia a fost prima care a inregistrat 70 de cazuri la scurt timp dupa ce o persoana bolnava s-a intors din Romania. A urmat Ungaria care a raportat si ea zeci de imbolnaviri la un spital aflat aproape de frontiera cu noi."

http://stirileprotv....at-virusul.html



#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 23:21

E vorba de responsabilitate. Daca influentezi pe cineva sa ia o decizie proasta, se numeste ca esti indirect vinovat de consecinte. In materie de sanatate cele mai bune sfaturi ti le poate de un medic care are studii in domeniu si capacitatea de a intelege ceea ce iti recomanda. Sa vii sa recomanzi bolnavilor remedii "new age", meditatie, acceptare e cel putin inconstienta. Un om bolnav se agata de orice solutie in disperarea lui, nu poti sa-l condamni ca in cel mai negru moment a ales sa incerce si un tratament naturist, o terapie alternativa orice. Dar pot sa condamn o persoana care vine si declara ca terapiile conventionale si metodele de detectare moderne sunt "prostii" si ca trebuie sa "accepti" boala ca sa te faci bine. Persoana aia e ori "rau intentionata" ori are o afectiune psihiatrica. 

imi dai sa te contrazic? fiecare se agata de ceva ce ii lipseste in momentul cand realizeaza ca e bolnav.

 

o moneda are doua fete pentru ca altfel nu poate exista material .

 

asa e si omul.      



#30
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 23:32

Problema este ca un om intr-o situatie sensibila are un psihic mai usor de manipulat sau convins. O Steer nu se simte vinovata cu nimic, dupa ea tot ce a spus e o opinie. Problema e ca atunci cand incepi sa popularizezi opinia aia public, pe blog, in interviuri la TV nu mai e o opinie, e prozelitism, cauti sa aduci pe cat mai multi la modul tau de gandire. 

Cum se face ca nimeni nu a venit la a_alinta sau la madanic ii ia un interviu cu privire la opiniia ei despre metodele medicale moderne? Pentru ca eu sau tu nu avem opinie?

Nu. Nu au venit pentru ca parerea noastra nu are nici o baza. La O Steer de ce s-au dus? Pentru ca e o vedeta mondena care a decis sa vorbeasca despre subiectul asta. Ce o califica? NIMIC. Accepta argumente in contra a ce spune ea? NU, discutiile sunt one sided. Ea vorbeste, restul lumii asculta.

Si ca sa inchei pe acelasi argument, e opinia mea ca O Steer e vinovata pentru ca propaga o astfel de informatie.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -