Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A3, vaccinul, amenda si Olivia Steer


71 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 14:00

Postul de ştiri Antena 3 a fost amendat de Consiliul Naţional al Audiovizualului pentru celebra ediţie „Sinteza Zilei“ în care invitată a fost Olivia Steer, care militează împotriva vaccinurilor şi mamografiilor, promovând în schimb remediile naturiste, şi în care Mihai Gâdea nu a solicitat niciun alt punct de vedere avizat.

Citeste mai mult: adev.ro/omjxkq

 

Din 8 membri 7 au votat pentru amenda.

 

Unul a votata impotriva cu urmatorul argument:

 

Radu Călin Cristea: „Eu aş lăsa libertatea de exprimare să zburde mai mult“

Notă discordantă a făcut însă Radu Călin Cristea, care a fost de părere că Mihai Gâdea „a încercat să ţină o linie de mijloc“, dar şi că în privinţa vaccinurilor el „ar fi mai liberal şi ar lăsa libertatea de exprimare să zburde mai mult.“   Recunoscând totuşi că nu are argumente, Radu Călin Cristea a spus „doar atât“: „Ea nu vine chiar din cer, ea e soţia lui Andi Moisescu şi face parte din numeroase asociaţii vegane. Făcând parte din aceste asociaţii, probabil că are un anumit tip de documentare. Am înţeles de asemenea că a avut situaţii tensionate în familie, ceea ce ar fi determinat-o să acumuleze multe informaţii despre această poveste. E un punct de vedere.“
 

OMG!!! Daca Radu Calin Cristea care este  critic literar, scriitor, eseist  jurnalist  fost director al Muzeului Literaturii Române din București vine cu astfel de argumente, va dati seama ce influenta poate avea asupra celor mai putin inspirati?

 

 

 

 



#2
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 14:42

Nici eu nu sunt venita de pe luna, sunt sotia sotului meu si faca parte din multe asociatii ale mancatorilor de ciocolata. Daca spun ca ciocolata vindeca leucemia, ma crede si pe mine dl inteligent?



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 14:46

Nici eu nu sunt venita de pe luna, sunt sotia sotului meu si faca parte din multe asociatii ale mancatorilor de ciocolata. Daca spun ca ciocolata vindeca leucemia, ma crede si pe mine dl inteligent?

Nu ca nu indeplinesti criteriile. Nu esti persoana publica. [:D]



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 15:41

Eu nu inteleg, daca cineva promoveaza niste practici de ce trebuie sa militeze impotriva altor practici? Cu ce o deranjeaza pe ea ca unele femei fac mamografii? De ce trebuie sa militeze impotriva mamografiilor?



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 16:14

Nici eu nu sunt venita de pe luna, sunt sotia sotului meu si faca parte din multe asociatii ale mancatorilor de ciocolata. Daca spun ca ciocolata vindeca leucemia, ma crede si pe mine dl inteligent?

 

[:-)))]  [:-)))] [pk] [pk]



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 16:42

De curiozitate, am intrat pe pagina Oliviei Steer. I-a scazut numarul de aprecieri cu aproape 40%. Probabil, dupa ce s-a aflat ca antena3 a fost amendata. :D



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 16:55

posibil si de la asta, dar si de la faptul ca site-ul ei a fost inclus recent in lista celor 70 de site-uri care prezinta informatii indoielnice.

 

"Tocmai pentru ca opiniile Oliviei Steer sunt discutabile, o aplicatie lansata recent in Romania a plasat site-ul fostei prezentatoare tv pe lista "surselor indoielnice" de informare! Potrivit paginademedia.ro, pe "lista neagra" se regasesc 70 de site-uri, utilizatorul aplicatiei "De necrezut" fiind avertizat in momentul in care intra pe unul dintre ele prin afisarea mesajului "Pare de necrezut? Verifică informaţia şi din alte surse!"



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 22:24

Eu nu inteleg, daca cineva promoveaza niste practici de ce trebuie sa militeze impotriva altor practici? Cu ce o deranjeaza pe ea ca unele femei fac mamografii? De ce trebuie sa militeze impotriva mamografiilor?

 

Logic ar fi sa militeze împotriva recomandării nejustificate a mamografiilor, sau pentru informare completa. Dar așa de ajunge în final, la a duce o bătălie subiectivă și cam...Oarba.



#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 martie 2017 - 08:59

eu am fost iarasi p siteul fostei forumiste, actualmente Piersicuta.

are in fiecare articol de pe blog un titlu, de obicei ceva medical. Scrie vreo 5-8 pagini, toate copy paste unde efectiv bate campii.

arunca niste termeni medicali pomposi si gata, a convin cativa oameni.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 11 martie 2017 - 10:38

Sa le ardem pe rug . Atata timp cat libertatea de exprimare si dreptul la informatie sunt garantate e doar o problema de optiune in curtea cui te uiti .Am ajuns sa inchidem gura unora pentru ca nu gandesc la fel cu noi.
Faptul ca o popularizati e ii aduce un plus de notorietate.
De piersicuta nu am auzit , de ce m-ar interesa .

Si daca OS militeaza impotriva mamografiei e doar opinia ei , btw am citit un articol de Alice Nastase in care infiera acest procedeu si nu il recomanda niciunei femei .

Editat de Collins20, 11 martie 2017 - 10:44 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -