Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scarlatina - ce masuri se pot lua?


29 raspunsuri la acest subiect

#21
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 10:57

Completare, la gradinita iti ia copilul cu Antibioticl dupa Tine. cel putin La scarlatina se spune ca nu Mai e contagios copilul dupa a doua doza de antibiotic. Si Eu i- am trimis cu antibiotic dupa ei, cu mucii in brau.

Antibiotic i-a dat dupa ureche, fara exsudat? Si ne mai miram de rezistenta la antibiotice.



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:02

cum dumnezeu sa sterilizezi clasa cu lampa UV???? nu e putin exagerat? clasa de curatenie se mentine cu greu in spatii ermetic inchise si cu regim strict de intrare-iesire, ce ai rezolva intr-o clasa de scoala???

 

pentru ca noi parintii chiar am luat-o razna cand la scurt timp dupa scarlatina, a aparut si hepatita in clasa.

e mizerie in scoala, e mizerie la grupurile sanitare, elevii mari sunt lasati de capul lor si se urca pe banci si scaune incaltati.

conducerea scolii e total dezinteresata de aceste aspecte, nu se iau masuri. cica nu sunt bani suficienti pentru produse de curatenie.

ce era sa facem, sa venim noi parintii, sa dezinfectam zilnic clasa ? sa urmarim si sa mustram elevii de dupa-amiaza, sa vedem care se urca incaltati pe banci ?



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:03

Antibiotic i-a dat dupa ureche, fara exsudat? Si ne mai miram de rezistenta la antibiotice.

Antibioticul nu se da numai in urma unui exudat. Didi vorbea la modul general.



#24
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:06

Antibiotic i-a dat dupa ureche, fara exsudat? Si ne mai miram de rezistenta la antibiotice.

 

lua antibiotic La recomandarea pediatrului, cand e bolnav copilul de ceva, scriam La general, de mersul La gradi si antibiotic. 

Relax, La farmacie nu primesti antibiotic Nici cu slujbe, doar cu reteta  [:)]



#25
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:07

Antibioticul nu se da numai in urma unui exudat. Didi vorbea la modul general.

 

asa e viviana, Mersi de completare 



#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:07

pentru ca noi parintii chiar am luat-o razna cand la scurt timp dupa scarlatina, a aparut si hepatita in clasa.

e mizerie in scoala, e mizerie la grupurile sanitare, elevii mari sunt lasati de capul lor si se urca pe banci si scaune incaltati.

conducerea scolii e total dezinteresata de aceste aspecte, nu se iau masuri. cica nu sunt bani suficienti pentru produse de curatenie.

ce era sa facem, sa venim noi parintii, sa dezinfectam zilnic clasa ? sa urmarim si sa mustram elevii de dupa-amiaza, sa vedem care se urca incaltati pe banci ?

 

 

acea dezinfectie cu lampa UV este fix egala cu zero, din motivele pe care le-am expus in primul mesaj. daca copiii se spala pe maini este absolut de ajuns. nu se iau altfel bolile prin contact. cele aeropurtate se raspandesc si cu lampi UV cu tot - daca te uitai prin marea prezentare pusa intr-unul dintre link-urile tale nu e mentionat niciun streptococ. oricum astia pot scrie orice intr-o prezentare de produs, nu-i controleaza nimeni.



#27
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:09

Nu au legatura fondurile pentru copiii bolnavi cu exsudatele platite de parinti din banii lor.

 

sigur ca are, dar trebuie sa vezi in ansamblu: Pediatru blocat , cabinet blocat, laborator blocat, parinti trimisi de La Stanga La dreapta. La final 30 lei nu iti ajunge nici sa traversezi strada.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:17

Pentru ca scarlatina are un indice de contagiozitatae de 40%, mult mai mic decat al altor boli ale copilariei care atinge 90% si pentru ca se transmite prin picaturile nazale, faringiene (tuse, stranut) si mai putin prin obiectele ce au fost atinse, exudatul se preleveaza in general numai la contactii directi cu bolnavul, apoi de la cei care tusesc fara a avea vreun motiv.

 

Asta e o prima triere.

 

Apoi dezinfectia intr-o clasa se face de exemplu daca exista un focar. Focar = 3 bolnavi.



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:21

Antibiotic i-a dat dupa ureche, fara exsudat? Si ne mai miram de rezistenta la antibiotice.

 

Sunt boli unde se prescrie antobiotic cu Spektrum mare.

 

Scarlatina se poate face de mai multe ori(cred ca max de 7 ori),nepoata mea a "reusit"s-o faca ...ca la cartea,de 7 ori.



#30
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 12:59

Fetita mea a facut scarlatina inainte de vacanta de iarna din clasa 0.

La exudat a iesit pozitiv si streptococul betahemolitic. Am stat cu ea internata la infectioase 6 nopti si a primit penicilina intravenos, dupa care 3 sapt cate o jumatate de doza de moldamin.

Am facut si noi restul membrilor exudatul toti pozitivi- inclusiv cea mica care atunci avea 1 anisor. Am facut cu totii tratament cu ospen.

Chiar a 2a zi dupa internare am fost sunata de la scoala, sa ma intrebe de debutul bolii pentru ca trebuia raportata la DSP, insa nu stiu daca au facut si vreo dezinsectie in scoala.

Din spital mi s-a spus ca mai poate face, dar in niciun caz forma urata pe care a avut-o. Sper sa fie asa, ca tare rau s-a chinuit mititica 2 zile.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -