Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


46 raspunsuri la acest subiect

#31
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 18:16

Buna dragelor,

 

Scurt, ca asa-i sade bine omului ocupat. [ph34r]

 

Florycel cat de scumpa e Ioana. A facut bolfite si cand da asa capul pe spate si rade cu toti dintii, e adorabila! I s-a indesit si parul si e tare tare frumusica. Si ce tratamente cosmetice de scoatere a ochilor si smulgere a parului iti face, norocoaso [:D] . Haha, iar tati al vostru este un sugubat, numai pe tobogan de copii nu-l vazusem [:-)))] . Si imi plac pozele din masina, cu voi doua cu ochelari de soare si tati cu privire mandra si protectoare! Sa fiti sanatosi, fericiti si impliniti! [flo2]

 

Spor la mutat si la amenajat casuta, cuibusorul vostru, impreuna cu cele doua minuni! [flo2]

 

Soparlici imi pare rau sa aud ca iar sunteti intr-un carusel de stari. Nu am sfaturi despre Alex, iti spun doar ca sunt normale, specifice varstei. Unii copii sunt mai demanding, mai tantrumosi, altii sunt mai echilibrati dar toti sunt la fel de minunati. Rabdare, rabdare si iar rabdare. Luat pe sus daca se pune in situatii periculoase (sau ii pune pe altii) si explicat dupa ce se calmeaza; explicat si iara explicat, empatizat cu durerile lui (copilaresti pt noi dar pt ei de o importanta monumentala). Cam asta. Trec si etapele astea, vin altele si tot asa, sanatosi sa fim cu totii! [flo2]

 

Mi-a placut sa citesc despre Timisoara, chiar daca nu a fost chiar perfect. Sunteti plimbaretii odiseei, este clar! Nu mi va imaginez decat pe undeva, prin natura, vizitand ceva! [flo2]

 

Despre noi sunt multe de zis. Si foarte bune si mai putin bune, ca asa-i in viata. Sunt si momentele alea cand departarea isi spune cuvintul, atunci cand parintii sunt batrani si bolnavi.

Despre caruselul in care suntem, cu calatorii in fiecare saptamana, cu proiecte de tot felul, cu implicat in activitati scolare, sociale, bla si blu. Mie imi spun ai mei 'calator cu ziua', pt ca sar din masina in avion si invers cu o rapiditate...toti 'vecinii' sunt vizitati. Deh, daca nu puteam sa ma fac si eu vanzatoare de flori, ceva, frumos si static...

 

Fetele sunt bine, frumoase si minunate. L creste uimitor, e un copil echilibrat, foarte hotarat, foarte inteligent. E la etapa in care pune intrebari pe banda rulanta dar intrebari cu talc, e chiar suprinzatoare. E si plina de obraznicii, idei nu musai sigure, catarari, energie; are si ea momentele ei, cand ne arata capacitatea pulmonara  [:)]  dar sunt exceptii. Spune cu convingere 'no way, jose' sau 'don't think so', cum ziceam, e foarte hotarata.

Marmo la fel de uimitoare, un copil special si muncitor, cu o inteligenta vie. O loveste si pe ea pre-adolescenta cand si cand, asta ca sa avem de toate. E frumos, nu e simplu dar e frumos tare sa le urmarim cum trec si bifeaza etape atat de diferite si se transforma pe zi ce trece.

 

Am scris mult desi am zis ca scurt dar deh. Eu ca L, care-si ia cartea si merge la sora'sa si ii zice determinata: Sisi, hai, once upon a time! Si sisi trebuie sa citeasca. [:)]

 

Nu stiu sa spun daca mai apar peste o sapt sau peste 3 sau peste 2 luni. Stiu sigur ca daca mai am cui povesti, o sa mai trec sa povestesc, cand timpul mi-o va permite.

 

Sa fiti bine, fete dragi! Hugs! [pup]



#32
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 10:26

Buna!

 

Doar atat: am lasat poze cu Timisoara.

 

Sa va gasesc cu bine!



#33
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 13:33

Fetele mele dragi,

Va trimit numai ganduri de bine. Va multumesc ca sunteti si ati fost alaturi de mine.
Multumesc pentru tot ceea ce mi-ati transmis si ceea ce sunteti.
Sunt o mare norocoasa ca "va cunosc" si am castigat niste oameni de incredere si minunati in viata mea.

Noi suntem mega prinsi. Acum scriu intr-o pauza de impachetari, Ioana doarme, m-au chemat sa o iau de la gradi ca ar fi avut 38,2 temp si tusea.
Ea a tusit peste week-end, dar este deja sub tratament si ieri dupa somnul linistitor de pranz chiar nu a mai tusit asa ca astazi la gradi.
Am fost cu ea in drum spre casa la pediatru, nimic care sa.ma ingrijoreze, urmam tratament deja dat de mine de vineri si asteptam si vedem daca temp creste sau a fost un caz izolat.

Eu ar fi trebuit sa ma duc astazi sa fac curat si la ap in care ne mutam ptovizoriu ca sa putem cara trancafusele si maine seara sa incepem sa dormim acolo, dar pauza de la.planuri ca nu am cu cine o lasa.
Saptamana asta caram ce putem la ap, din mobila oprita la in depozit, am carat altele la soacra in cursul saptamanilor trecute in 2 etape si de luni intram in focuri.
La noul ap nu am internet asa ca ramane netul de pe tel cand si cand.
Ioana e un copil frumos, nasbatios si super mega vorbaret. Ne canta cantecele in engleza acum, invatate de la gradi, dar nu la grupa lor ci ii aude pe cei mari si i se pare interesant. Caci am intrebat daca deja ii invata sa vorbeasca
Engleza cand ei de la grupa mica abia vorbesc romana unii dintre ei si se pare ca ea e interesata de ce fac cei mari. E o scumpa cum stalceste ea cuvintele in conditiile in care a prins din "zbor".
Acum cu mutarea a prins toti pantofii mei cu toc ( pe care nu i-am mai scos din cutii de pe vremea cand mergeam la job) si sta numai incaltati cu ei si cred ca le-a facut nervii tandari vecinilor de sub noi cu zgomotul scos.

Sambata am avut morfo de 12s si se pare ca Ioana a stiut inca de la inceput ....o sa fie tot o fetita. Ea mereu se adresa ca fiind surioara. Si eu am simtit parca de la inceput odata expromandu-ma ca voi sta "cu fetele" realizand apoi.
Mai toata lumea ma vedea cu inca o fetita ....sincer nici nu ma vedeam altfel cred. Tati o sa fie f alintat si resfatat dar o sa si trebuiasca sa faca poftele fetelor.
Suntem ok cu toti de la mic la mare si ne rugam sa fim sanatosi si sa fie bine in tot si toate.

Eu am sa mai intru...nu cred ca la fel de "des" ca pana acum, dar am sa mai scriu cateva randuri.

Va imbratisez cu mare drag.

#34
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 14:28

Buna dragelor!

 

La si eu cateva cuvinte sa stiti ca suntem bine cu totii, dar foarte aglomerati (noi adultii) dupa zilele astea de rasfat si plimbari.

 

La Atena a fost frumos, parca prea scurt si suntem decisi sa mai repetam experienta. Am avut un soc termic la intoarcere (acolo fiind vara in toata regula).

Alex s-a bucurat de fiecare pietricica, de pisicile maidaneze din oras, de apa (caci am ajuns de doua ori si pe plaja), de bisericile in care intram si avea grija sa-si ia "une" (paine - anafura) si sa ceara vin (numai ca n-a gasit niciun popa care sa-i dea).

 

Este la stadiul "io pimu" si este tare haios sa-l vad cum se "zbate" el sa fie mereu primul. Mereu ii zambesc si-l privesc cu incantare.

 

Flory sa fiti sanatosi cu totii, sarcina usoara si o fetita la fel de minunata ca si Ioana iti doresc.

 

Sa stii ca si Alex canta cantecele in limba engleza; unele le stie mai bine (mami iga, mami iga, au iu, au iu du - mammy finger, mammy finger where are you, here I am, here I am, how do you do) la altele tipa numai ultimul cuvant de la fiecare vers (TAAAN - town). Dar marturisesc ca aici eu am "lucrat" cu el. Iar acum cand incep sa-i cant in roamna ma opreste si-mi zice ca vrea cantecul x care-i in engleza (ighis cum zice el).

 

Acum este momentul cand ei absorb fiecare informatie asa ca daca ai putin timp cantati impreuna cateva versuri.

 

Fug si eu sa-l iau pe Alex, sper sa reusesc sa revin curand si sa va las si poze.

Pe curand!



#35
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 11:01

Lory taman tie am uitat sa ma adresez ieri. D-ai sti ce-am sarit aseara din pat cand mi-am amintit! Toata noaptea m-am foit. Scuza-ma draga mea!

 

Ma bucur ca fetele tale sunt bine, minunate cum ne-am invatat sa fie si uimitoare cat incape. Cred ca se si indeamna una pe alta la nazbatii si bineinteles ca, inainte de a va isca incruntare pe fete, va isca zambete. Si razand de momentul respectiv parca nazbatia nu mai este asa de rea, nu-i asa?

 

Fiecare dintre noi avem cate un viciu. Dupa cum bine ai vazut, al nostru este sa ne plimbam si Alex desigur ca ne tine isonul si uimeste pe toata lumea cum se comporta el prin "strainataturi". Colegii de la munca sunt tare uimiti de cat curaj avem sa plecam cu el atata drum si de atatea ori. Dar ce stiu ei cei care isi indoapa pruncii cu antibiotice? Noi preferam sa-l "indopam" cu miscare si aer liber.

 

Te imbratisez si astept si randurile tale!



#36
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 30 mai 2017 - 10:13

Buna dragelor!

 

Sper ca sunteti bine si doar ocupate asa cum suntem si noi in ultima vreme.

 

Alex a avut din nou o perioada cu tuse si muci (joi si vineri a stat acasa) si stari diverse, dar in rest e bine. Foarte activ si inventiv. Spre exemplu, sotul a dat mobilierul din dormitorul nostru si aseara camera era goala. Intrucat s-a culcat devreme n-a mai apucat sa vada patul nostru improvizat (salteaua), insa dimineata cand s-a trezit si l-a vazut a exclamat: ooo, ucut ic tatu (s-a facut mic patul).

 

Maine va avea serbarea pentru 1 iunie si program liber dupa ea. Joi plecam spre balaceala, speram sa avem vreme buna ca am vazut ca sunt anuntate cam multe ploi.

 

Va doresc LA MULTI ANI de ZIUA COPILULUI, sa fiti sanatosi, sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta alaturi de copiii vostri dragi si scumpi si sa nu uitati nicioadata sa fiti copii!

Pe curand!



#37
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 21:55

Dragele mele La multi ani pentru copii nostri.
Urare venita cu intarziere.

Mai vreau sa urez La multi, multi ani si Lorycicai noastre.
Stiu ce este zodia gemeni, spre rusinea mea nu mai stiu data exacta.
Vreau sa iti doresc sa ai parte de lucruri si oameni minunati asa cum esti tu.
Sa ai parte de multa sanatate sa te bucuri inca 100 de ani alaturi de ai tai dragi.

Noi sunte super mega prinsi, depasiti chiar dar o scoatem noi la capat.
Astazi am facut eco de 16s si Elena e bine, desi am mari emotii caci cateodata si uit ca sunt insarcinata.

Ioana e un copil frumos si minunat, am avut perioade si mai putin bune dar am trecut cu bine.

Va imbratisez cu mare drag si sper sa pot reveni cat de dea pot.

#38
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 21:56

Buna dragelor,

 

Chiar daca dupa atata timp...si nici nu stiu daca mai citeste cineva....vreau sa stiti ca am momente cand ma gandesc cu drag si nostalgie la fiecare in parte.

Sper ca sunteti bine sanatosi.

Mi-a trecut ceva pe la urechi legat de un uragan in Irlanda...asa ca sper ca Lory sa nu fie nevoie de tine la datorie si voi sa fiti intr-un loc sigur departe de tot.

Eu mai am putin pana la intalnirea cu Elena....este altceva ....am trecut prin bune si mai putin bune....sunt nerabdatoare, fericita dar si ma mai cuprinde teama si disperarea....

Imi este tare, tare dor de voi.

Va imbratisez cu drag.



#39
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 15:24

Fetele mele,

 

Ce dor mi-a fost de voi! Da, am fost intr-un carusel incredbil (oare cand nu sunt eu?!) dar motivul absentei asa de lungi a fost faptul ca...am uitat parola. Dada, eu aia care tin minte tot, cand am modificat userul, am ales o parola ciudata, am dat bifa sa le tina minte Google si ura si la gara. N-am luat in calcul ca-mi va crapa laptopul.:)). Si cand, in sfarsit mi-o amintisem, si vroiam sa va scriu de pe plaja, de Halloween...n-am luat in calcul ca-mi voi pierde telefonul in avionul Dub-Dubai :))). Da, stiu, toate mi se intampla mie.

 

Nu am foarte multa vreme si promit ca revin pe privat, sa va raspund la mesaje si sa va mai spun despre noi.

 

Vroiam doar sa-i spun Bun venit pe lume Elenei! Felicitari Flory, sa va traiasca minunea mica si sa va bucurati de fetele voastre o vesnicie!!! [il]  [il]  Abia astept sa aud povesti despre ele, despre voi, despre casuta frumoasa. E clar ca noi suntem legate cumva...noi doua nascute pe 22, fetele pe 6 feb iar onomastica Elenei imi va ramane mereu intiparita in minte, pentru ca e cu o zi inainte de ziua mea (si pt ca, razant, asta ar fi trebuit sa fie numele meu :) )

 

Si, desigur, pentru ca stiu eu ce inseamna 'revin', mai ales in perioada asta, prefer sa-ti spun de acum un mare, urias La multi ani (pt 22), cu sanatate, bucurii, zambete si fericire pentru o viata! Esti o femeie si mamica implinita! [il]  [flo2]

 

Miha mi-e asa de dor de Alexut si de fiecare data cand alergam vreun porumbel sau pedalam cu viteza, la el ne gandim. [il]

 

Noi suntem bine, Am fost plecati mult, am decis ca da, gri-ul trebuie combatut cu muult soare, asa ca ne-am petrecut aproape o luna in vara, la soare. si acum de Halloween inca 3 saptamani. Pare ca ne-a incarcat bateriile suficient incat sa ne luptam cu frigul, uraganele, furtunile si tot restul.

 

Fetele cresc frumos. Ley este mare, foarte foarte mare si la kg si la cm. Mental e incredibil de 'scanteietoare', vorbeste muuult, complex, face jocuri de cuvinte; ii place sa faca glume si sa pacaleasca pe oricine; in bunul stil al familiei este o mare inotatoare, merge in fiecare saptamana si deja i-au desumflat armbands, sa o vada cum se descurca asa; are un morman de par, altfel nu ii pot spune, ca eu n-am mai vazut la nimeni atata par si lung si foarte des si cret  [afro] , este mamofila, merge cu drag la gradinita, merge si la gym, este prietenoasa cu masura (adica nu ii place sa fie atinsa si bagata in seama de toata lumea); este foarte manierata dar si o impielitata fara pereche; iubeste trenurile si am umplut casa cu sine/poduri/trenuri miscatoare (ii spunem Sheldon, like in The Big Bang Theory...mai ales ca seamana asa, din mai multe puncte de vedere  [:D] ).  E un copil absolut minunat, o explozie de zgomot si fericire.

 

Marmo este fata noastra cea mare, cumpatata, muncitoare, incredibil de inteligenta, surprinzator de talentata. Este un copil special, are un magnet aparte, ajunge mereu in mijlocul situatiei; e buna si nobila in mod natural, e inteleapta, e repezita deseori, e o inotatoare absolut wow!. Minunata!

 

Ah si da, sa nu credeti ca nu fac si ele magarii...oooo baaaa facccc, fiecare conform varstei. Dar m-as ingrijora daca nu le-ar face. Sunt absolut grateful ca le am si ca ele sunt asa cum sunt. [il]

 

Gata, ca m-am laudat destul si tot ziceam ca scurt, dar cine sa ma mai creada.

 

Olandezele sunt bine, sunt atat de frumoaseeeeee iar Carmenus la fel de minunata si ocupata cum o stiti! [il]

 

Gata, serios ca incerc sa revin prin Ajun, sper sa-mi iasa.

 

Va imbratisez apasat, dragele mele dragi! [pup]  [grup]



#40
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 26 decembrie 2017 - 16:30

Craciun Fericit! Va doresc sa aveti sarbatori cu bine si sanatate, sa va bucurati de cei dragi si sa aveti implinirii nenumarate.

 

Lory....draga mea, multumesc pentru ganduri. Numai tu puteai sa te gandesti la mine/noi.

Iti doresc tot binele din lume si sanatate cu nemiluita, caci esti o persoana deosebita si le meriti din plin. Ma bucur ca ati avut un an minunat si ca fetele sunt sufletul si viata ta. Cu asa mama minunata nici nu avea cum altfel. Nu cunosc tatal...dar sunt sigura ca daca tu l-ai ales sa fie alaturi de tine este la fel de mununat.

 

Eu am nascut pe 13 noiembrie, tot cezariana, recuperarea a fost mai greuta putin din cauza dr, dar am trecut cu bine si repede peste. Dar nu si peste kg acumulate, sunt greu de dat jos si nici eu nu am dispozitia psihica necesara sa ma montez contra lor. Nu am avut ever atatea kg neinsarcinata.

Elena este cu mult altfel fata de Ioana...mai "rea" sa zic asa...si nu nu sunt mai relaxata la copilul nr 2....mi se pare ca abia acum cand stiu, nu stiu si sunt mai stresata. Are 6s si 5200g si deja are muci de la sorasa. Am vrut sa atasez o poza cu noi toti, dar telefonul nou nu imi permite accesul la.site ca nu este sigur si eu scriu de pe un telefon mai vechi. Sper sa reusesc curand sa va trimit o poza cu noi toti.

Ioana este minunata, copilul matur dar si pus mereu pe sotii. A fost cea mai.mica din serbare si s-a descurcat remarcabil, a avut o poezie lacrimogena si in acelasi timp educatoarea mai ca alerga dupa ea pe scena...dansa si o.lua la vale...sau se detasa de copii si dansa singura...era pusa pe sotii cu colegii din stanga si dreapta ei si isi ridica fusta in cap. A pus picioarele pe cadou ca apoi toti copii sa o imite si educatoarele nu stiau cum sa ii faca sa nu mai faca si tot asa....

 

Acomodarea a fost destul de rapida intre fete, noi adultii am fost mai mormoloci...dar ne-a iesit sa zicem in final. Eu sunt un pic varza...dar imi revin stiti ca asa sunt eu. In rest suntem fericiti si impliniti. Multumim zilnic lui Dumnezeu ca ne-a ascultat rugile.

 

Eu am sa mai scriu....nu stiu cat de des sau mult dar nu scapati asa usor de mine.

 

Sper ca sunteti toti bine.

 

Va pup si imbartisez cu drag.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -