Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel(32)


289 raspunsuri la acest subiect

#51
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 11 septembrie 2017 - 20:56

Dea,am avut si eu intr-un an niste rosii de au crescut de min.2 m...eu le-am avut in ghivece.

 

Habar nu am de ce rosiile de acum cresc asa inalte...am vazut multe poze pe FB cu rosii de genul asta.

 

Cind eram copil si pune amama rosii in gradina,nu cresteau mai amri de 1 m,max.1,5 m!!!!



#52
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 septembrie 2017 - 21:13

   Dana,samanta am recoltato de la rosiile de anul trecut ce le cumparasem tocmai pt a o pune langa terasa...ca sa avem rosii la botul calului in caz de ne va fii lene sa mergem in gradina.Dar nu m-am gandit ca va creste atat si daca vremea va tine cu noi va mai creste in continuare.



#53
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 11 septembrie 2017 - 21:16

Eu macar am cumparat rasadurile,habar nu aveam ce "monstri"cresc acolo.

 

Insa am vazut la foarte multi ce cresc rosii in ghivece,asa foarte,foarte inalte!Nu,nu le-am pus nimic ingrasamint,asa au crescut ele!!!

 

La anul sper sa fiu mai linistita ,sa pun la timpul potrivit,vreau sa pun 3 ghivece!



#54
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 12 septembrie 2017 - 08:44

Ce rosie mare! Sigur nu e vrej de fasole fermecat, sa te duca la castelul capcaunului? [:)]



#55
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 septembrie 2017 - 09:57

Ce rosie mare! Sigur nu e vrej de fasole fermecat, sa te duca la castelul capcaunului? [:)]

     He,he...am auzit si alte variante de pe la prunci.Cica duce la Peter Pan(asta e varianta cea mai des auzita).

     Soiul asta imi iesise anul trecut din seminte cumparate,cica sunt soi timpuriu,dar nu e asa.In gradina le legasem pe pari o data in sus,apoi am coborat cu vrejul in jos si din nou in sus.Am zis ca merge mai bine langa terasa decat sa o mai pun in gradina:)))



#56
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 11:49

Buna dimineata si la multi ani! (Ca nu ne/am auzit pe anul asta).

 

La noi a fost o iarna mai rece decat anul trecut si nu prea au dat bulboasele. Le astept ca pe altceva sa imi coloreze bordura din fata casei. Insa cateva primule aruncate in jardiniere dupa casa au iesit si ma bucura cu fetele lor vesele.

 

cumparasem si vreo 60 de bulbi de lalele si narcise in toamna dar nu m-am invrednicit sa le plantez decat acum in ianuarie. Nu stiu daca mai infloresc anul asta, ca au nevoie de nush cate saptamani de frig ca sa germineze. Sa vedem.

 

Pe un ton optimist insa, ma laud ca am refacut curtea din spatele casei, unde aveam numai gazon si din cauza solului mâlos baltea apa. Am pus un sistem de drenaj al apei, am terasat curtea si am inaltat partea unde a ramas gazon si am pus placi de piatra in zona de jos, de langa casa. Si am cumparat un gratar de piatra cu cos. Inca mai am de pus cateva decoratiuni (un gardut scurt de crengute,  foisorul pe care inca nu l-am cumparat, un tub de luminite la marginea ierbii- am mai multe idei) dar grosul si tambalaul s-au facut.

 

La voi cum este? Stiu ca in Romania a nins in ultima perioada asa ca poate nu a rasarit nimic. Aveti planuri de gradinarit?

 



#57
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 29 ianuarie 2018 - 11:20

La noi a fost foarte cald toata iarna asta, ghioceii sunt in floare, lalelele, narcisele au deja vreo 4-5 cm, zambilele sunt cu florile la vedere. Daca vine un ger, la revedere flori. Zapada, nexam!

Salata e frumoasa, in 2 saptamani mancam deja, daca tine vremea asa.

Vreau sa sf lunii viitoare sa pun seminte de rosii si ardei in paharute, in casa, ca sa le pot planta mai devreme in gradina. Pun niste pet-uri de 5 l pe ele noaptea.

Rasadnita mare mai dureaza, desi la ce vreme avem...



#58
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 29 ianuarie 2018 - 11:27

Si noi vrem sa ne facem un gratar din ala zidit, din caramida, dar deocamdata trebuie sa punem polistiren pe casa, sa terminam cat de cat, ca bani s-o si vopsim nu cred c-o sa avem anul asta. Apoi urmeaza curtea, pus pavaj, flori mai multe, taiat niste copaci, pusi altii in loc.

Am in schimb o soba, din aia cu plita, afara, toate bulioanele acolo le fac.



#59
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 ianuarie 2018 - 11:38

Si la Noi a fost calda,in padure sunt tot felul de arbusti infloriti(anini),ghiocei ,brinduse ce Stau sa infloreasca...ba acum dimineata am vazut in copac ornamental(cu Flori ca si caisul)ca sta sa infloreasca.



#60
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 10:23

Eu am descoperit ieri ca a inflorit un iris si altii au boboci [fri] Credeti ca o sa mai infloreasca o data in aprilie-mai? Zambilele au scos frunzele. Si gradina mea e necuratata, o gramada de ierburi. Din cauza ca n-a fost ger decit o zi sau 2 banuiesc ca trandafirii o sa fie plini de pureci anul asta.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -