Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alcool in primele saptamani sarcina


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Xeniac

Xeniac
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 13:58

Am baut alcool in saptamanile 4,5 si 6 de sarcina fara sa stiu. In acea perioada am petrecut cu familia si prietenii Craciunul si Revelionul. Dupa Revelion cand am aflat de sarcina am fost in stare de soc. Plang mult si nu pot sa ma odihnesc noaptea de grija. Toate astea mi-au afectat casnicia. Nu pot sa imi revin dupa ce am citit pe internet mai multe articole bazate pe cercetari medicale care interzic cu desavarsire consumarea de alcool in primul trimestru cand sistemul nervos al fetusului este in plina dezvoltare. Am revenit cu aceasta postare din dorinta de a afla mai multe despre perioada in care fetusul se hraneste fara ajutorul mamei? Voi ce stiti? Cand se face transferul efectiv de nutrienti? Sunt in pragul unei depresii. Cred ca o sa caut un psiholog. Colac peste pupaza am mai luat si pastile de raceala atunci, in special Paracetamol. Doctorul imi spune sa uit si parca si la ecografii se uita superficial. Peste o sapt. Am o alta programare. Nu mai stiu ce sa fac. Multumesc



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 14:56

Vorbeste cu medicul de familie despre nelinistea ta , starea depresiva pe care o ai nu aduce nici un beneficiu copilului . Incearca sa treci peste asta .
Si eu am luat antibiotic fara sa stiu ca sunt insarcinata si am baut un pahar -doua de vin , erau tot niste sarbatori .
Concentreaza-te pe lucrurile bune care vor veni si intre timp vorbeste cu medicul .
De da revelion , cand ai aflat , si pana acum , ai luat acid folic , ai facut analize , ecografie ?
Iti doresc sa ai o sarcina si un copil perfect.

#3
Xeniac

Xeniac
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 15:18

De la Revelion am fost la mai multe consultatii. Am facut aproximativ 4 ecografii din care una a fost combinata cu o analiza de sange pt NIPT. Testul pentru sindrom l-am solicitat tot eu si am incercat sa vorbesc cu doctorul despre asta si mi a zis sa uit. Sunt plecata afara si sincer este f greu. Am fost tratata cu raceala. Mi se pare ca si la ecografie se uita superficial. Nu mi au recomandat nimic si de abia asteapta sa ma vada iesind pe usa cabinetului. Peste ceva timp vin acasa si m-am programat la o morfologie. Aici mi-au spus ca totul este in regula. I-am intrebat daca este mai sigur testul Panorama si mi au spus ca totul a iesit bine la analiza lor si sa nu arunc banii pe fereastra. De asemenea sa fac analize doar la cabinetul lor. Ca nu vor sa piarda controlul asupra sarcinii. Habar n am ce vor sa spuna. In aprilie ii scaneaza aici organele in saptamana 20. 



#4
Xeniac

Xeniac
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 15:20

Am luat si vitamine si mananc cat mai sanatos. In general am un stil de viata sanatos. Multumesc pentru raspuns. Toate cele bune 



#5
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 15:48

Draga mea,nu te mai gandi,nu te mai stresa atat ca mai mult rau ii faci acum decat inainte sa stii ca esti insarcinata! Starile tale de depresie,plansul,stresul,afecteaza sarcina,relaxeaza-te! Personal cunosc mamici care au consumat bere,vin si au fumat pana in ultima clipa! Cand zic ca au baut ma refer zilnic cateva beri sau pahare de vin si sunt bine mersi si bebe e sanatos! Am o piscina langa locuinta si mergeam cu prietena mea vara trecuta aproape zilnic,ea fiind insarcinata eu nu si bea mai multa bere ca mine si sotul meu la un loc!Era in travaliu,si a iesit afara sa mai traga o tigara! Si bebe e ok! Nu te mai stresa!


Editat de annya33, 03 martie 2017 - 15:49 .


#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 16:21

"Schimburile dintre fat si mama se fac prin intermediul peretilor vaselor si al vilozitatilor; astfel, nu exista o comunicatie directa intre circulatia sangvina a mamei si cea a fatului: sangele lor nu se amesteca. Rolul placentei este, totodata, respirator si nutritional."

 

 

 



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 16:22

Plus că tu nu ai injectat direct alcoolul în sânge, a mers in stomac, a fost prelucrat oricum și de ficatul tau, și au ajuns în sânge cu totul altele concentrații.

 



#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 22:54

mai bine incerci sa nu te mai stresezi atat. E mai rau pt organism decat alcoolul baut si paracetamolul luat.

esti insarcinata, nu bolnava.

poti face 1000 de ecografii sau doar 4.

 

nimeni nu stie de existenta unei sarcini in primele saptamani. Nimeni nu stia pe vremuri pana cand nu se vedea burta, deci nu ai cum sa eviti sa bei alcool daca faci asta in weekenduri sau zilnic.

asa ca linisteste-te si bucura te de copil, nu va stresati aiurea.



#9
2ingerasi

2ingerasi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 05 martie 2017 - 09:32

Draga mamica, nu te mai stresa cu atatea intrebari si teste. Atata timp cat nu ai baut alcool pana sa intri in coma alcoolica e ok.. In primele saptamani nimeni nu stie ca e insarcinata decat daca se monitorizeaza... Paracetamolul e permis in sarcina in orice etapa. Sunt mamica de 4 copii si insarcinata cu al 5-lea. Deci stiu ce vorbesc. In plus, si eu tot in strainatate sunt si vreau sa iti spun ca perceptia ta e putin gresita cu privire la teste si ecografii facute in afara tarii... In Romania se exagereaza; atata timp cat nu ai o sarcina cu risc, cat nu si defecte genetice in familie, avorturi spontane repetate, o situatie medicala complicata, etc, protocolul din strainatate nu permite efectuarea de teste si ecografii mai mult decat necesar. Sa stii ca ecografiile nu sunt foarte bune pt bebelusul din burtica, dar in Romania sunt facute si la cerere, atata timp cat se castiga bani din asta. Am experienta sarcinii si nasterii in Romania, precum si cea a sarcinii si nasterii in strainatate. Abordarea e total diferita, mult mai relaxata in afara.. Stii de ce? Sarcina nu e o boala, asa cum e abordata in Romania... Una e sa fii precauta si alta e sa ai interdictii... Ai facut suficiente teste pana acum, inclusiv NIPT. Din categoria NIPT fac parte: Harmony, Oscar, Panorama, etc... Doar numele firmei producatoare difera. E adevarat ca sunt unele care prezinta mai multe defecte genetice decat altele, dar acele defecte sunt cazuri extrem de rare. Si da, protocolul din strainatate spune ca masurarea organelor se face la 20s cel mai devreme. In plus, daca bebe ar avea un organ cu probleme, nicio ecografie de pana la 20s nu ar fi concludenta pt ca organele nu sunt complet dezvoltate astfel incat sa se traga vreo concluzie. Apoi sa stii ca niciun test genetic non invaziv nu poate sa detecteze toate problemele care pot aparea. Asa ca relax, bucura-te de sarcina si nu iti mai crea scenarii negre. Sarcina usoara!



#10
Xeniac

Xeniac
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 martie 2017 - 13:15

Multumesc frumos pentru raspuns. Apreciez din suflet gestul. Saru'mana. Sanatate tuturor mamicilor si tuturor bebelusilor 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -