Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce NU ne place (reprezinta, atrage, incanta) feminismul?


382 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:51

De copilul bolnav se poate ocupa și tatăl, nu e obligatoriu să fie doar mama cea responsabilă cu acest aspect.

Si daca mama vrea sa se ocupe ea de copul,de ce ii dai tu alternativa tatalui?



#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:58

Mie nu mi se pare deloc aiurea să se discute aspectul asta la angajare. Ba e foarte bine, fiecare știe unde sta și ce are de făcut. Am angajat la un moment dat o fata, care după investiții în pregătire și formate, m-a anunțat că rămâne însărcinată în viitorul apropiat. Foarte frumos și bine, m-am bucurat pentru ea, dar de munca mea s-a ales praful, am pierdut timp și resurse , ajungând în același punct că înainte cu un an. 

Asta ne diferențiază de bărbați, nici în ușă, nici în minus, dar diferit. Eu as pune interesul copiilor mei pe primul plan, și probabil de aceea nici nu ar trebui sa ajung în anumite poziții/posturi.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:59

Nu, nu suntem egale. Un exemplu minor: dacă pentru un același post concurează un bărbat și o femeie și au aceleași calități, în cele mai multe cazuri femeia este întrebată:

- dacă are copii, cine se va ocupa de ei când sunt bolnavi

- dacă nu are copii, este întrebată voalat dacă are de gând să facă unul în viitorul apropiat.

 

Pe bărbați nu-i întreabă mulți angajatori dacă stau cu copiii bolnavi sau când au de gând să facă un copil.

 

Poate in Romania, aici nu te intreba nimeni nimic. 

 

Da, eu consider ca sint egala cu barbatul pe toate planurile, nu mai gasesc rostul feminismului, dar eu nu sint genul sa vad discriminari la tot pasul. N-am avut niciodata stofa de activista.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:00

Ca sa vezi, exact fragmentul ce i-a placut lui andacos, m-a zgariat pe mine [:D]

Mie mi se pare prea categoric acel trebuie. Nu, nu trebuie nimic. Si ce inseamna femeie? Cea care e nascuta cu organe sexuale femeiesti sau orice persoana ce se simte femeie?

Ma simt incurcata, ce trebuie sa fac ca sa raman femeie? Sau orice as face, raman una? Chiar daca imi schimb sexul? Daca sunt gay? Trans?

 

Prea multe intrebari la ora asta [:)]

Hai mai Rall, ca discutam de feminism, de femei - in acceptia generala, nu de schimbare de sex sau de homosexualitate. Hai sa nu ducem discutia in derizoriu.

 

Nu trebuie sa faci nimic in nicio directie in afara de ramane tu insati.



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:01

Dar asta se calculează obiectiv, nu e vorba de inteligenta sau alte calități ale femeii , care să fie desconsiderate. Pur și simplu, din perspectiva productivității, în anumite "munci" sunt preferați bărbați. Vi de pare așa de inegal? De ce?



#26
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:02

Eu as vrea sa aflu, că sa pot răspunde, ce înțelegi prin feminism, mai concret? 

 

 

 

Inteleg.... definitia :)

 

miscare socio-politica ce are ca obiectiv deifinirea, instaurarea si prezervarea drepturilor femeii in societate. 

 

Ca si antmil :)



#27
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:04

Deci a fi femeie este egal cu a fi mama. Definiția feminității? Iar o femeie care nu poate sau nu vrea copii este mai puțin femeie? Jumătate de femeie?

 

Un bărbat care nu vrea copii ce se cheamă?



#28
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:06

Ca sa vezi, exact fragmentul ce i-a placut lui andacos, m-a zgariat pe mine [:D]

Mie mi se pare prea categoric acel trebuie. Nu, nu trebuie nimic. Si ce inseamna femeie? Cea care e nascuta cu organe sexuale femeiesti sau orice persoana ce se simte femeie?

Ma simt incurcata, ce trebuie sa fac ca sa raman femeie? Sau orice as face, raman una? Chiar daca imi schimb sexul? Daca sunt gay? Trans?

 

Prea multe intrebari la ora asta [:)]

 

 

 

Nu stiu nici eu ce inseamna sa fii femeie.... adica presupun ca te-ai nascut si ramai la gen feminin deci esti femeie si cam atat.

 

vroiam sa o intreb pe viviana la ce se refera, dar e mai dificil de pe ipad sa selectez doar afirmatia respectiva.



#29
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:07

Dar asta se calculează obiectiv, nu e vorba de inteligenta sau alte calități ale femeii , care să fie desconsiderate. Pur și simplu, din perspectiva productivității, în anumite "munci" sunt preferați bărbați. Vi de pare așa de inegal? De ce?

Care sint muncile special dedicate bărbaților?

 

Iar crescutul de copii, înseamnă ca ești 100% din timp dedicată copiilor? 90% din timp? La ce virsta ta copiilor poți începe sa te afirmi profesional? 



#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 00:08

Cred că feminismul își are rostul in situațiile în care femeia era/este considerată inferioara in materie de gândire. Că faptul că e considerată mai slabă fizic nu e nicio jignire, e un adevăr natural. Asta e deranjant, să nu fie luată în serios părerea unei femei pe motiv că "femeile nu gândesc". Dar asta s-a întâmplat mereu și de va întâmpla în mintea oricărei persoane obtuze, inculte, care confundă forța fizică cu găsirea soluției prin inteligenta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -