Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

simptome asemanatoare infarct


24 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 12:53

irbo, stari de greata, moleseala, de rau mai pot fi intalnite si in problemele cu vezica biliara.

ecografie abdominala a facut sotul tau in ultima vreme, a iesit totul ok ?



#12
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:01

Corina are colecist malformat din nastere. Asta i-au spus la eco. A facut 2 eco abdominale in ultimele 3 luni...

Si noi am pus greturile/stare de rau tot pe baza bila/stomac...insa imi da cu - faza cu durerea de piept si senzatia de lipsa de oxigen (mentionez ca saturatia era ok totusi, iar cand statea in picioare se simtea mai bine, il durea mai rau cand era culcat). Asa ca nu stiu daca ceea ce s-a intamplat vineri are legatura cu restul simptomelor din perioqda anterioara sau este altceva. Incerc totusi sa imi dau seama ce investigatii ar trebui sa mai faca, pentru ca episodul de vineri m-a speriat groaznic (sigura fiind la momentul respectiv ca e o problema cu inima). Deci daca se repeta habar nu am ce sa fac...



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:11

Simptome asemanatoare atacului de panica mai pot fi date de anumite situatii :
medicamente care nu ar trebui luate impreuna,
probleme cu tiroida ,
prea multa cafea ,
diabetul!!!

24 ore ekg e cand aparatul ramane la tine si inregistreaza pe parcusul unei zile in conditii de activitate normala si somn .
Nu e o conditie obligatorie sa fie pulsul marit .

Daca se elimina celelalte suspiciuni e bine sa apeleze la consiliere .

Editat de Collins20, 02 martie 2017 - 13:15 .


#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:13

Eu nu sunt de specialitate,scriu in baza a ce am citit...irbo,esti sigura ca nu mai trage cite o tigara ,in timp ce ia Tratament?

 

Poate aparea in felul asta o intoxicare cu nicotina .



#15
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:21

andacos sunt sigura ca nu mai fumeaza :). 

collins: diabet am exclus (tocmai a facut testul acela de intoleranta la glucoza, la glanda idem a facut analize de sange si au iesit ok, de o luna jumate s-a lasat de cafea in schimb bea cola...medicatie doar champixul, nu mai luase altceva in ziua respectiva. mai ia ocazional omez si colebil, metoclopramid...)

de testul de 24 de ore nu ne-a spus nimeni. insa in conditiile in care ekg-urile lui arata identic mereu, este relevant acest test?



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:40

Daca doctorii nu au gasit nimic serios poate nu ar trebui sa va faceti probleme , sa verificati din cand in cand , iar daca mai apar stari asemanatoare sa vorbiti cu medicul de familie , el cunoaste mai bine pacientul si stie ce sa recomande . Pana atunci , daca vrei sa il ajuti , e bine sa ramai calma si pozitiva .

Electrocardiograma de 24 de ore determina cu mai multa acuratete activitatea inimii.

#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:46

stii ce am uitat sa te intreb, irbo, cum sta sotul tau cu greutatea, e normoponderal sau are kg in plus ? cunosti indicele lui de masa corporala ?

a fost racit in ultima perioada, inainte de acest episod ?

 

ar fi bine sa ceri inca o opinie medicala, stim cu totii cam care este starea sistemului medical de stat. si aici nu ma refer la dotari sau conditii...



#18
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:54

corina e normoponderal 78 kg la 1.87...nu a fost racit...

as mai cere o opinie medicala dar nu stiu daca la cardiologie sau la internist...(recunosc ca sindromul asta de repolarizare precoce ma face sa imi pun semne de intrebare. din cate inteleg il are cca 9% din populatie...chiar asa sa fie de deosebit el :)? si as vrea sa fiu sigura ca nu mai implica si altceva)



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 14:13

hm, daca as fi in locul tau (sau al lui) as incerca sa renunt macar o saptamana la tratamentul anti-fumat, sa vad daca se mai repeta incidentul...poate ca internarea l-a pus un pic pe ganduri pe sotul tau si ar putea reusi sa se lase de fumat, fara tratament, doar prin vointa.

cata cola bea pe zi ? sincer, mai bine ramanea pe cafea (daca nu facea excese), decat sa bea cola. ce valori ale tensiunii are sotul tau, in general ? daca tensiunea e mica, e de ajutor cafeaua.

 

cred ca tot la un cardiolog ar trebui sa ceri inca o opinie medicala. apoi, in functie de raspunsuri, puteti continua si la internist sau unde va fi cazul.


Editat de CorinaDani, 02 martie 2017 - 14:17 .


#20
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 14:35

Corina o sa vorbeasca la urmatoarea consultatie si cu pneumologul de la programul Stop Fumat, sa-l intrebe daca a mai avut cazuri similare urmare tratamentului, eventual sa scada doza. Nu stiu daca reuseste fara medicatie. Era fumator inrait (17 ani minim 2 pachete/zi)...dar vom vedea.

Tensiune in jur de 12/8 in general. Cafeaua a oprit-o pt ca am avut impresia ca aia ii crea greata, acum taiem de pe lista si cola...

Mai avem pe lista endoscopia si apoi...nu stiu...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -