Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

simptome asemanatoare infarct


24 raspunsuri la acest subiect

#1
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:24

Fetelor  (mai ales cele care sunteti in domeniu), imi puteti spune cam ce boli au simptome asemanatoare infarctului? Sotului meu vineri i-a fost rau. Senzatia a fost de presiune acuta in piept si lipsa de aer. Normal ca primul lucru la care ne-am gandit a fost ca e o problema cu inima. Am chemat salvarea, facut ekg si pt ca pe ekg apareau niste modificari am plecat la upu. L-au tinut toata noaptea, i-au facut analize, concluzia a fost ca nu are probleme cu inima (modificarile de pe ekg fiind de fapt un sindrom de repolarizare precoce, de care habar nu aveam). Insa, ma intreb daca nu a fost inima ce altceva ar mai da aceste simptome, unde mai pot investiga. Am luat in calcul si o endoscopie sa vedem daca e vorba de ceva gastric...Altceva ar mai fi? (Mentionez ca ia si un tratament anti fumat deci ma gandesc ca o fi si de la ala?)

Multumesc mult.



#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:31

M-as gandesc la o criza de ulcer sau atac de panica.

 

Eu am avut o data pe fond de stres o criza din asta de stomac. Durere acuta, eram indoita de durere. Cand am ajuns la spital, tot asa au suspectat o problema de la inima, din fericire nu era ...



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:44

Atac de panica , cel mai plauzibil . Sau o situatie stresanta care dureaza de ceva timp.

Si nu ar fi rau daca s-ar verifica glandele endocrine .

Editat de Collins20, 02 martie 2017 - 11:45 .


#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:47

ce scrie in prospectul medicamentului/tratamentului pe care il ia pentru a se lasa de fumat ? sunt descrise posibile reactii/efecte secundare sau cum se manifesta simptomele in cazul supradozajului?

ar mai fi fost angina pectorala cu simptome asemanatoare celor descrise de tine, dar daca spui ca a fost internat si investigat in spital, probabil mdicii au exclus aceasta ipoteza.

cum sta sotul tau cu analizele, i-au iesit valori normale la toate ? de fapt, ce analize i s-au facut in spital, ai idee ? v-au dat un exemplar al rezultatelor ?



#5
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:49

pulsul era ok cand a venit salvarea si inca mai avea dureri. la atac de panica nu ar fi trebuit sa fie pulsul marit? (oricum nu prea vad ce l-ar stresa atat de mult incat sa faca atac de panica. se juca in momentul respectiv, deci nu era nicidecum intr-o situatie agitata)...la tiroida tocmai ce si-a facut analize si sunt in parametrii normali. (in ultima vreme a mai acuzat senzatie de greata/stare de rau/moleseala, asa ca am facut analize la glanda, ficat, pancreas, hemoleucograma...toate in parametrii normali)



#6
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:52

ce scrie in prospectul medicamentului/tratamentului pe care il ia pentru a se lasa de fumat ? sunt descrise posibile reactii/efecte secundare sau cum se manifesta simptomele in cazul supradozajului?

ar mai fi fost angina pectorala cu simptome asemanatoare celor descrise de tine, dar daca spui ca a fost internat si investigat in spital, probabil mdicii au exclus aceasta ipoteza.

cum sta sotul tau cu analizele, i-au iesit valori normale la toate ? de fapt, ce analize i s-au facut in spital, ai idee ? v-au dat un exemplar al rezultatelor ?

ca tratament ia champix...daca ma iau dupa prospect e posibil inclusiv sa faca infarct de la medicament...are o lista lunga de reactii adverse.

in spital i-au facut 5 ekg, o eco si ceva analize la sange. 2 parametrii erau depasiti pe biochimie dar dr nu s-a legat de ei. banuiesc ca daca ar fi fost ceva ar fi zis...

in ultimele 3 luni si-a facut cam toate analizele de sange si in afara de un colesterol sarit, nu a iesit nimic din parametrii...



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 11:57

Daca e posibil sa faca un ekg de 24 de ore si un ecograf dupa .

Atacurile de panica nu se produc in timpul unei situatii stresante ci cand te astepti cel mai putin.

Editat de Collins20, 02 martie 2017 - 11:59 .


#8
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 12:06

Collins criza a avut-o vineri seara, am mai repetat un ekg si un eco marti...nu a fost la 24 de ore ci la cateva zile cand am prins programare la cardiolog. Suferind de aceste sindrom se pare ca la el toate ekg-urile arata identic (ca si cum ar face infarct), asa arata si cel de vineri si cel de marti si am mai gasit un ekg de acu 2 ani care se pare ca la fel arata. Eco la inima a fost ok...deci nu stiu daca acest sindrom de repolarizare precoce ridica si alte probleme cardio sau nu (cardiologul mi-a spus ca nu), si nu stiu ce altceva sa fi fost criza, ca sa stiu cum sa actionez daca se repeta...



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 12:08

Atac de panica , cel mai plauzibil . Sau o situatie stresanta care dureaza de ceva timp. Si nu ar fi rau daca s-ar verifica glandele endocrine .

 

Lasatul de fumat este in sine un act de mare stres,va dura destul de mult pina va sti cum sa lupte cu acest stres.

 

Si eu inclin spre atac de panica,se petrec atitea lucruri noi in Organismul lui ,corpul nu stie efectiv cum sa reactioneze la noua situatie si da stari cu care Persoana nu s-a mai confruntat.



#10
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 12:14

dar la atacul de panica nu ar trebui sa fie pulsul marit, ceva?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -