Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Depresie&Anxietate&Atac de panica


61 raspunsuri la acest subiect

#1
camy062004

camy062004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 16:49

Buna tuturor.o problema des intalnita in ultima  perioada la cat mai multi tineri printre care si eu.prb mea incepe acum 7 luni cand eram la munca si dintr o data mi sa facut brusc rau .au venit cei de la smurd unde m au transportat la urgenta floreasca. Simptomele au fost urmatoarele stare de rau de lesin sufocare tremuraturi.mi sau facut analize la urgenta in urma careia mi sa pus diagnostic de atac de panica.mi sa administrat o perfuzie dupa care am fost ca noua, nu mi venea sa cred cat de bine ma simt dupa o simpla perfuzie.mi sa recomandat control de specialitate la psihiatru. Eu am luat o ca pe o gluma (cu siguranta eu nu am sa merg la pshiatru asta pt ca nu sunt nebuna) La cateva zile mi se face rau iar aceeasi prb, tin sa mentionez ca pana n momentul respectiv nu am avut nici un fel de prb de genul.Ulterior am luat o mai on serios si am mers la dr pshiatru, de atunci iau tratament insa sunt zile in care tot nu ma simt ok.Pareri Sugestii despre aceasta boala daca le putem impartasi impreuna.multumesc.



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 19:51

Camy, nu e o rusine sa mergi la psihiatru si daca ai facut-o nu inseamna ca esti nebun.

 

Atacul de panica nu e o boala e o tulburare anxioasa si de cele mai multe ori apare ca urmare a unei situatii traumatizante sau a unei alte tuburari mai deosebite.

 

Sugestii... nu stiu ce sa zic. Psihicul uman este foarte diferit, cauzele sunt diferite - si astea tu trebuie sa le afli, sa treci prin ele pentru a-ti imbunatati viata.

E posibil ca si un psiholog sa te poate ajuta cu terapii cognitiv-comportamentale, in urma carora poti afla cauza daca nu o stii inca.

 

Am suferit o perioada  de atacuri de panica dar stiam cauza (o situatie traumatizanta) si mi-a fost mult mai usor sa trec peste.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 19:56

Trebuia sa-ti faci un set complet de analize, sa nu fie vorba despre lipsa de calciu, scaderea glicemiei sau probleme cu tiroida. Abia dupa analize, daca ieseau ok, se putea lua in calcul si o problema de natura psihica. O alta cauza a problemelor tale poate fi stresul sau sindromul burn-out.

Nu stiu, parca prea repede te-ai dus la psihiatru si ai inceput medicatia, inainte de a investiga starea ta generala de sanatate fizica...



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 20:26

Corina, Camy a spus ca mai intai i s-au faut analize si apoi i s-a pus diagnosticul.

 

Toate cauzele pe care le-ai mentionat au manifestari care le diferentiaza de atacurile de panica.



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 21:53

Părerea mea ca un psiholog ar ajuta mai mult decât un psihiatru. Cele de mai sus nu se încadrează la boli psihice.  [flo2]



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 21:58

Părerea mea ca un psiholog ar ajuta mai mult decât un psihiatru. Cele de mai sus nu se încadrează la boli psihice.  [flo2]

Asa este,totusi in Romania psihiatrul este primul pas.

 

Si eu stiu ca psihologul te poate ajuta la fel d ebine insa in tara se trimite la psihiatrul si se apeleaza imediat la tratment medicamentos.

 

Tatal meu a suferit de asemenea episoade si la fel l-au trimis direct la psihiatru si l-au indopat cu medicamente ce l-au transformat partial in leguma dormitoare.

 

Camy sa stii ca piterea sta in tine sa depasesti momentele astea...nu e usor insa cu vointa poti trece peste.Vezi cauza si apoi lucreaza la efect.



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 22:17

Uf, înțeleg...n-am știut Dana...



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 06:39

Viv, m-am gandit ca la urgente a stat putin si i s-au facut doar cateva analize. Iar faptul ca s-a simtit ca noua dupa perfuzie indica oarecum o carenta de "ceva" in organism. Daca era pe fond psihic, perfuzia n-ar fi facut mare lucru. Si mama mea a avut stari asemanatoare, pe fondul unor probleme cu nodulii tiroidieni. Trecea din hipo in hipertiroidie cand nodulii isi faceau de cap.



#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 07:55

perfuzia este doar apa iar faptul ca si a revenit miraculos indica tocmai faptul ca e ceva psihic.

la urgente se masoara glicemia si electrolitii. Pe ekg se vede daca e de la tiroida.



#10
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 07:59

Dar in perfuzie nu e posibil sa i se fi injectat un medicament care sa o fi linistit de fapt?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -