Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Facultatea in SUA - cum? cand? unde? de ce?


41 raspunsuri la acest subiect

#21
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 22:22

Eu stiu ca exista (sau existau) scholarships pe merit. Fata sotului meu a luat 75% "academic scholarship" la o universitate "in state" in Florida. Pe langa asta a mai avut niste finantari fara legatura cu income. La o alta universitate tot acolo a avut 100% dar nu a vrut sa se duca pt ca scoala nu este la fel de buna. Imi mai spunea ca nu stie daca programul mai este valabil era ceva ce se chema (parca) "Rising Stars" cand era Jeb Bush governor. Tot DH spunea (citez) "Competition for academic scholarship is fierce". 

A aplicat, dupa ce a terminat scoala si a muncit un pic, pt grad la mai multe universitati, una dintre ele, foarte buna, in Dallas i-a oferit "in state" tuition (desi ea era "out of state") si alte avantaje numai sa se duca la ei. 



#22
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 00:34

Marturisesc ca si eu sunt confuza ...tot ce am inteles este ca sunt mai multe tipuri de scholarship, burse, discounts ...dar nu mi-e clar care sunt ...

 

Cunosc pe cineva care a primit reducere din tuition angajandu-se sa munceasca pentru facultate ...scoala a inscris-o intr-un program social care ofera meditatii de engleza sau matematica gratuite, familiilor dezavantajate. Scoala este de fapt plătită de catre program ...banii aia se duc against her tuition ...deci iar, o metoda sa mai scazi costurile



#23
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 01:00

Buflea, eu cred ca toate posibilitatile trebuie analizate case by case si by state daca Alex sau Flavia decid sa studieze out of state. Cred ca exista diferente si la nivel de state, dupa parerea mea trebuie sa va faceti bine lectia inainte de a decide.



#24
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 07:41

Each year, dependent undergraduate students can borrow up to:

  • $5,500 for first-year students enrolled in a program of study that is at least one full academic year. Only $3,500 of that can be subsidized loans.
  • $6,500 if you've completed your first year of study and the remainder of your program is at least one full academic year. Only $4,500 of that can be subsidized loans.
  • $7,500 if you've completed at least two years of study and the remainder of your program is at least one full academic year. Only $5,500 of that can be subsidized loans.

Each year, independent undergraduate students or a dependent students whose parents were unable to get a PLUS Loan can borrow up to:

  • $9,500 if you're a first-year student enrolled in a program of study that is at least one full academic year. Only $3,500 of that can be in subsidized loans.
  • $10,500 if you've completed your first year of study and the remainder of your program is at least one full academic year. Only $4,500 of that can be in subsidized loans.
  • $12,500 if you've completed two years of study and the remainder of your program is at least one full academic year. Only $5,500 of that can be in subsidized loans.

The student is responsible for all interest that accumulates while they are in school, in deferment, and during the grace period. Students can take out both subsidized and unsubsidized loans as long as they do not exceed Stafford yearly borrowing limits.

$20,500 (unsubsidized only) for graduate/professional students who are independent students. There are no dependent loan options for graduates.

$31,000 for dependent students where no more than $23,000 can be subsidized loans for subsidized and unsubsidized aggregate loan limits.

-$57,500 for independent students where no more than $23,000 can be subsidized loans - is the limit for undergraduates when it comes to subsidized and unsubsidized aggregate loan limits. $138,500 for graduate or professional students where no more than $65,500 can be subsidized loans – is the limit for independent students for subsidized and unsubsidized aggregate loan limits.

 

https://www.scholars...stafford-loans/



#25
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 08:33

Precizare pentru dependent si independent student.din ce am postat mai sus Independent student trebuie sa declare independenta fara de familie, in alte cuvinte ca se sustine singur. E mai complicate de fac niste acte in care familia declara ca isi  declina responsabilitatile financiare fata de copil. Nu e o varianta dorita asta dar recunosc exista si cazuri extreme. 

 

Scolarshipurile sunt intr adevar si pe merit. Dar meritul este de mai multe feluri si el.....si sunt foarte putine la numar. Sunt foarte multe criterii, se face o preselectie, bazata pe merite academice plus alti factori ,  au loc interviuri, si Abia apoi se decid cele cateva  full ride scholarships la cateva mii de admisi. Sunt sub 1% cei care iau full ride. In general cei cu full ride chiar au nevoie de bani, universitatile cand fac selectia  stiu in mare parts tot despre canditatul respectiv dupa ce scrie in application.  Multe merg la first generation college, situatii speciale etc  Dar  depinde foarte mult de prestigiul scholii. o Scoala renumita da foarte putine full ride. Si un lucru important este ca aici se precizeaza peste tot academic merits in context of circumstances. Adica meritele devin variabile in functie de cine esti, de unde vii, ce conditii/opportunitati ai intampinat pana in present si ce ai facut cu ele...

Prin California lumea isi Pune problema putin altfel...concurenta e foarte apriga si unii Zic Mersi sa intre unde vor nu se mai gandesc la scholarship. Vorbesc aici de middle class cei care nu se calcifica pentru financial aid. 

 

In California functioneaza asta: For California students whose annual family income is under $80,000, systemwide tuition and fees will be fully covered by gift aid (grants and scholarships) during your first four years at UC (or two years if you are a transfer student).

Deci unii nu trebuie sa isi faca  prea multe griji, doar sa intre intruna din Scolile din sistem. pentru cei care or sa inteleaga ca Scoala in Ca este un adevarat chilipir, va spun ca nu sunt foarte multi care fac scoala gratis pentru ca ori nu sunt admisi, ori nu se califica in limita de venit....Iar daca venitul e mai mare exista asta:

 

 

On July 1, 2013, California Governor Jerry Brown signed legislation creating the Middle Class Scholarship program, aimed at making higher education more affordable to middle-income families.

The Middle Class Scholarship (MCS) program is for undergraduate students with family incomes up to $156,000 and assets up to $150,000. Although amounts will vary by student, the scholarships is designed to assist students, who are California residents, with systemwide tuition and fees. You must complete the Free Application for Federal Student Aid (FAFSA) or California Dream Act Application by March 2 to be considered.

 

Middle Class Scholarship program will be phased in over four years, starting with the 2014-15 academic year.

The Middle Class Scholarship program is available for new, transfer, and returning undergraduate students with family incomes and household assets up to $156,000 per year who attend the a University of California campus.

To apply, submit a 2017-18 Free Application for Federal Student Aid (FAFSA) or California Dream Act Application by March 2, 2017. Also, be sure your GPA Verification is on file with the California Student Aid Commission.

Middle Class Scholarships are based on a sliding scale according to your family income. The California Student Aid Commission (CSAC) and your UC campus financial aid office will let you know your actual scholarship amount.

In 2017-18, the maximum award for UC students has yet to be determined (subject to state funding). In 2015-16, the maximum award for UC students was $3,690.


Editat de katy, 27 februarie 2017 - 08:39 .


#26
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 09:22

ce preturi maiculita!



#27
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 09:36

  Am postat Mai Jos un exemplu de merit scholarship de la UCLA , am zis poate mai multa lume a auzit de ea. Regent este Cea Mai prestigioasa scholarship in system ul UC. Sa vedeti ce top 1.5% trebuie sa fii pentru 2000$. Se spune acolo ca dupa cei 2k vine si financial aid. va spun eu ca din cei 100 alesi foarte putini spre deloc iau bani in plus. Sa ma explic....din cei selectionati adica top 1.5 % au scoruri si GPA beton. Ori astea se obtin cu munca dar si cu ppregatire suplimentara, sat prep courses, tutoring etc. deci din acestia majoritatea covarsitoare au venituri peste limita de aid care am postat-o Mai sus( 150k). Avantajele insa constau nu in bani ci in punctele care urmeaza, prioritate la enrollment in classes( cine nu stie sistemul UC nu o sa inteleaga conceptul de hunger games pentru inscrierea in class, ), parcarea gratuita e si ea ceva, pentru ca e forte limita parcarea in campusuri, si prestigiul titlului din ultimul punct iti da un boost la salariul de angajare, da frumos la CV :).

Eu am dat exemplul UCLA dar procesul e similar pentru fiecare campus din cadrul UNiversity of California.  

 

 top 1.5% of freshman applicants to UCLA, along with approximately 600 third year transfer students are invited to apply for the Regents Scholarship. Of these students, 100 students receive the offer of scholarship.

The application itself is separate from the UC application, and consists of two short personal essays and a letter of recommendation. The application review and selection process is conducted by the faculty advisors to the Regents Scholar Society.

The Scholarship itself consists of:

  • A $2000 honorarium, provided ex gratia as well as an amount of financial aid sufficient to meet the needs of the scholar 
  • Preferential pre-enrollment in UCLA courses
  • Guaranteed on-campus housing for four years as long as the application is submitted by the Housing deadline
  • Guaranteed on-campus parking for scholars that submit the Parking/Transportation application by their perspective deadlines.
  • Eligibility to join the Regents Scholar Society

 

However, the recipient of the scholarship must maintain a cumulative GPA at or above 3.0 in order to continue to receive the benefits of the scholarship.



#28
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 09:56

Imi cer scuze ca v am bombardat cu atatea articole in engleza, nu vreau sa va acaparez subiectul dar mi se pare ca se arunca prea usor cu informatii de tot felul de personae care desi au informatiile corecte le prezinta eronat. Eu de exemplu nu cred ca Michelle nu stie ca in Ca , faci facultate gratis la un venit sub 80k. Bine un amanunt ar fi Acela ca trebuie sa intri la facultate Mai Intai!! Ea a afirmat aici ca venitul mediu la ea in oras e de 40k si lumea nu Isi permite sa Isi trimita copiii la Facultate. 



#29
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 14:27

Katy, eu zic sa continui sa pui informații. Sint lucruri care multă lume nu le știe și doar cind începi sa te lovești de situație realizezi cum sta de fapt realitatea. Eu am trecut prin sistem și ca student și ca mama de student (cu #1 in facultate și cu #2 "pe vine") și ce am realizat este ca situațiile sint incredibil de variate, informația este multă, procesul e opac și sfaturile sint pertinente pina la un punct. Iar ceea ce mi s-a potrivit mie, nu s-a potrivit copilului meu și situația noastră nu s-a "pupat" nici cu situată amicilor sau vecinilor! 

 

Sint peste 4,500 de facultăți in State ... care mai de care vor sa se diferențieze. 



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 15:52

Wow! In uk ar fi doar 154 de universitati!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -