Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Probleme adolescent 12 ani


47 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 17:33

Eu urasc critica, cred ca important este ca un copil sa se simta sprijinit de parinti si sa invete din boacanele facute, iar perioada frumoasa si adolescenta bat la usa.



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 17:36

Letitia are dreptate, perioada adolecscentei abia incepe. E nevoie de multa rabdare si sa nu ne impiedicam de nimicuri



#23
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 18:46

Confirm ...comunicarea deschisa nu tine de educatie, tine de firea copilului ... Alex al meu (12 ani, clasa a 6 a [:)] ) povesteste tot de la scoala. Flavia (11 ani, clas a 5 a) nu are niciodata nimic de spus, ii scoti cuvintele dupa 100 de intrebari.

 

Confirm si vorbitul urat ... cred ca este o faza, mai cred ca trebuie sa ii atentionam fara a exagera si fara a ne astepta sa ne urmeze sfaturile.

 

Alex imi povesteste ca toata lumea din scoala injura, inclusiv sora-sa ...in afara de el fireste [:-)))] . Yeah, right ... Flavia cand o intrebi confirma ca toata lumea injura, inclusiv Alex,  in afara de ea [:-)))] . De cateva ori, de la aceste afirmatii, a iesit un razboi intre ei in casa care s-a finalizat cu amandoi pedepsiti ... nu ca injura, ci ca nu mai terminau.

Parerea mea : sunt sigura ca daca toti injura, injura si ai mei ... sper si nu vreau sa aflu daca am dreptate sau nu, ca ai mei injura mai putin si nu tot timpul ...sper.

 

Confirm si ca fetele acestei varste sunt foarte bully, mai ales cu baietii ... Stiu de la povestitorul sef, Alex [:)] . Nu sunt agresive fizic, dar man, sunt enervante ... cica trec pe coridor pe langa baieti si comenetaza "atentie, looser in spate", sau fac "puah" ca si cum baiatul ala ar mirosi urat, sau una cica a aruncat un caiet la cos pentru ca i-l atinsese un baiat din clasa pe care nu il suferea ... sunt foarte, foarte nesuferite ...si clar e nevoie de multa maturitate ca sa nu le pocnesti. Tot ce trebuie baietii invatati este ca NU, nu trebuie folosita agresiunea fizica ... eu chiar rezonez cu Alex cand imi povesteste cateodata, dar insist ca nu cumva sa o atinga pe vreuna ca aia devine din agresor, victima.

 

Despre telefon ...eu as fi discutat cu mama celuilat copil si as fi vzut daca e nevoie sa platesc ceva. Copiii mei nu au inca independenta financiara, chiar daca primesc bani pe la divrese ocazii ...banii lor stau la mine si eu ii manageriez. Bine, sa nu credeti ca ei sunt de acord cu asta ...



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:29

Nu am scris demult aici, decand erau copiii mici. Atunci scriam la alte categorii, acum am crescut, si avem probleme.
Fi-mio a facut de curand 12 ani. El oricum e o fire mai rebela, mai incapatanat.
Acum, inafara de faptul ca injura, cu colegii la scoala, pe watsapp, ca nu vrea nicicum sa poarte tricou sau camasa albe, doar tricouri negre... Au inceput sa ma sune parintii copiilor.
Luni am fost sunata ca a lovit o fetita peste picioare, i-a facut vanatai. El spune ca fetita l-a injurat. Mamica fetitei spune ca ea nu vorbeste urat. Al meu spune ca da. In fine....incercam sa-l facem sa inteleaga ca nu-si face singur dreptate. A trecut, oarecum.
Azi m-a suna alta mamica....fi-mio s-a jucat la scoala pe telefonul copilului ei, l-a scapat si s-a stricat telefonul. Mamica respectiva m-a sunat sa-mi spuna ca al meu copil i-a dus baietelului 300 lei, pentru telefon si ea isi facea griji ca a luat banii din casa fara stiinta noastra.
Al meu copil avea 600 lei primiti de ziua lui. E prima data cand ii las atatia bani lui. Ii avea intr-un plic, a zis ca se gandeste ce isi ia de ei. Nu a luat bani din casa, noi avem banii in casa intr-un loc pe care el il stie. Asa a fost mereu, dar niciodata nu s-a atins de banii de acolo. Nu am avut probleme dinastea. Si cand merge la cumparaturi aduce restul pana la ultimul leu.
Am doua dileme:
- cum sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa ne spuna noua orice, pentru a putea sa-l ajutam, pna nu e prea tarziu. M-am saturat sa afluu mereu de la altii de boacanele lui.
- trebuie sa platesc telefonul stricat? Al meu a patiti odata cand un coleg i-a stricat telefonul si i-am spus ca nu e vina colegului, e vina lui ca nu isi are grija de lucruri. Acum ca a stricat el tot vina lui e?
Offf....la 17 vine de la scoala, nici nu stiu cum sa-l iau!


Cred ca l-as fi intrebat ce ar fi facut daca nu avea acei bani . Cum rezolva situatia . La o suma atat de mare e bine sa se consulte cu familia , copiii nu prea pot aprecia cat din valoare obiectului s-a pierdut . Sa nu fie luat ca bun de plata si de altii , pe viitor .

#25
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 13:39

Si noi am avut un incident cu un telefon. Cazuse de pe raft, era al unei colege. Fie`mea trebuia sa sune diriginta, a scos telefonul ei, nestiind ca acea colega si-a pus telefonul peste al ei. Telefonul a cazut si s-a crapat carcasa parca. M-a anuntat si eu am sunat mamica sa ii spun ca astept chitanta si ii trimit banii. Initial isi ceruse scuze ca nu a apucat sa cumpere o husa, apoi nu m-a mai sunat in veci si nici chitanta nu am primit.

La sedinta am auzit-o povestind despre incident (am ajuns la fix cand povestea  [smulgpar] ) si i-am reamintit ca am sunat-o si am spus ca platesc toate costurile aferente si ca oferta inca este valabila.



#26
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 03:43

Foarte interesant subiectul caci si fetita mea are 12 ani si ca toate mamele astept si eu eventualele schimbari inerente varstei.

Momentan totul e in regula si ma bucur ca inca imi spune tot ce se intampla la scoala,afara,ce  framantari are,comentam ce se mai intampla prin lume prin prisma stirilor.

Ma bucur ca scoala le interzice accesul in scoala cu telefoane mobile.

Daca ar fi ceva ce imi displace este mesageria fara de sfarsit intre prietene,care ii distrage foarte mult atentia .

Am reusit sa impun regula ca in timpul studiului sa lase telefonul intr-o alta incapere,de asemenea nu se accepta folosirea telefonului in timpul mesei.

Se intampla sa avem invitate la masa prietene/colege de clasa si imi vine sa ma urc pe pereti cand vad ca ele butoneaza nestingherite telefonul la masa.

 

Ma bucur ca e interesata de bucatarie,si parca e mai bine si la capitolul ordine,insa mi-ar placea mai multa initiativa din partea ei.

 

O alta mare problema pe care o am,este ca desi,citeste foarte mult,refuza sa citeasca clasici si desi ii povestesc frecvent despre cartile care mi-au luminat copilaria,nu vrea sa auda de ele.



#27
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 09:28

Foarte interesant subiectul caci si fetita mea are 12 ani si ca toate mamele astept si eu eventualele schimbari inerente varstei.

Momentan totul e in regula si ma bucur ca inca imi spune tot ce se intampla la scoala,afara,ce  framantari are,comentam ce se mai intampla prin lume prin prisma stirilor.

Ma bucur ca scoala le interzice accesul in scoala cu telefoane mobile.

Daca ar fi ceva ce imi displace este mesageria fara de sfarsit intre prietene,care ii distrage foarte mult atentia .

Am reusit sa impun regula ca in timpul studiului sa lase telefonul intr-o alta incapere,de asemenea nu se accepta folosirea telefonului in timpul mesei.

Se intampla sa avem invitate la masa prietene/colege de clasa si imi vine sa ma urc pe pereti cand vad ca ele butoneaza nestingherite telefonul la masa.

 

Ma bucur ca e interesata de bucatarie,si parca e mai bine si la capitolul ordine,insa mi-ar placea mai multa initiativa din partea ei.

 

O alta mare problema pe care o am,este ca desi,citeste foarte mult,refuza sa citeasca clasici si desi ii povestesc frecvent despre cartile care mi-au luminat copilaria,nu vrea sa auda de ele.

 

daca sunt in limba romana nici nu va vrea sa puna mana...... stiu din experienta, cica nu intelege sensul textului, nici la filme in romana nu se uita, nimic.....



#28
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 09:40

Sunt atatea carti noi, atragatoare si timp mult si pentru celelalte (de pe vremea mea). Cred ca e important sa citeasca in fiecare zi, constant, si cu drag [flo] .



#29
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.633 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 09:42

daca sunt in limba romana nici nu va vrea sa puna mana...... stiu din experienta, cica nu intelege sensul textului, nici la filme in romana nu se uita, nimic.....

 

Stai un pic, tu vorbesti aici de un copil roman care traieste in Romania? Ca mie imi da cu virgula. Cum adica nu intelege sensul textului?



#30
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 10:46

Nu , cred ca e vorba de un copil roman care nu traieste in Romania si e greu sa inteleaga un text in care apar multe arhaisme , regionalisme sau cuvinte putin utilizate in vorbirea curenta .

Nici fata mea nu a citit Ion Creanga sau Petre Ispirescu  pentru ca ar trebui sa stau sa-i traduc.

Textele vechi sunt mai grele . 

Noi avem un dictionar Shakespeare pentru atunci cand citeste  ceva de Shakespeare pentru ca limbajul lui e un pic twisted .


Editat de Collins20, 05 mai 2017 - 11:00 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -