Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Probleme adolescent 12 ani


47 raspunsuri la acest subiect

#1
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 15:21

Nu am scris demult aici, decand erau copiii mici. Atunci scriam la alte categorii, acum am crescut, si avem probleme.

Fi-mio a facut de curand 12 ani. El oricum e o fire mai rebela, mai incapatanat.

Acum, inafara de faptul ca injura, cu colegii la scoala, pe watsapp, ca nu vrea nicicum sa poarte tricou sau camasa albe, doar tricouri negre... Au inceput sa ma sune parintii copiilor.

Luni am fost sunata ca a lovit o fetita peste picioare, i-a facut vanatai. El spune ca fetita l-a injurat. Mamica fetitei spune ca ea nu vorbeste urat. Al meu spune ca da. In fine....incercam sa-l facem sa inteleaga ca nu-si face singur dreptate. A trecut, oarecum.

Azi m-a suna alta mamica....fi-mio s-a jucat la scoala pe telefonul copilului ei, l-a scapat si s-a stricat telefonul. Mamica respectiva m-a sunat sa-mi spuna ca al meu copil i-a dus baietelului 300 lei, pentru telefon si ea isi facea griji ca a luat banii din casa fara stiinta noastra.

Al meu copil avea 600 lei primiti de ziua lui. E prima data cand ii las atatia bani lui. Ii avea intr-un plic, a zis ca se gandeste ce isi ia de ei. Nu a luat bani din casa, noi avem banii in casa intr-un loc pe care el il stie. Asa a fost mereu, dar niciodata nu s-a atins de banii de acolo. Nu am avut probleme dinastea. Si cand merge la cumparaturi aduce restul pana la ultimul leu.

Am doua dileme:

- cum sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa ne spuna noua orice, pentru a putea sa-l ajutam, pna nu e prea tarziu. M-am saturat sa afluu mereu de la altii de boacanele lui.

- trebuie sa platesc telefonul stricat? Al meu a patiti odata cand un coleg i-a stricat telefonul si i-am spus ca nu e vina colegului, e vina lui ca nu isi are grija de lucruri. Acum ca a stricat el tot vina lui e?

Offf....la 17 vine de la scoala, nici nu stiu cum sa-l iau!



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 15:38

spune-i ca este bine sa-ti spuna ce boacane a facut, astfel incat si tu sa poti pregati un raspuns, o justificare atunci cand esti sunata de alti parinti. explica-i faptul ca ai nevoie de sinceritate si comunicare din partea lui, pentru a-l putea intelege, apara. se expune unor riscuri daca ascunde boacanele.

pentru ca azi te-a sunat o mamica, dar maine-poimaine un parinte mai coleric sau un frate mai mare al unui coleg suparat, oricand pot veni la scoala, sa-i tina calea copilului tau si sa-i dea vreo doua dupa ceafa, sa-i fie invatatura de minte.

in opinia mea, da, trebuie sa plateasca pentru acel telefon stricat. cu atat mai mult trebuia sa fie atent si sa nu-l scape, pentru ca nu era al lui, ci al colegului. colegul i l-a dat de bunavoie sau copilul tau a insistat/fortat nota si i l-a luat din mana ?



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:02

Aceasta minunata varsta :-) Si noi o traim din plin.

 

Apreciez foarte mult ca al tau copil a dus banii de la el, practic a vrut sa repare el greseala facuta. Dar da, trebuie sa intelegea ca legal tu raspunzi de el si trebuie neaparat sa stii ce face.

 

De injurat, injura toti, ca birjarii. Va trece aceasta faza, apoi vin altele nu neaparat mai dragute :-)

Dar violenta fizica trebuie interzisa, nu este un raspuns adecvat la provocari.



#4
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:11

Of...

Da, minunata varsta..si chiar citeam undeva ca prin clasa 7 se atinge apogeul. Noi suntem a 6-a.

Deci corect este sa platim telefonul stricat? (colegul i l-a dat de buna voie) Mi-e sa nu se simta derutat al meu, parca aud comentariile lui " Mie cand mi-a spart X telefonul, eu am fost de vina ca nu am avut grija de el, ca i l-am dat, acum ca eu am stricat telefonul lui Y tot eu sunt de vina"! Pentru el va fi o nedreptate...cred.

Mi-e frica de ora 17 :)



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:14

chiar asta ne spunea doamna invatatoarea la sedinta aseara, copiii deja au inceput sa vorbeasca urat, sa se jigneasca, sa spuna lucruri urate unii despre altii pe whatsapp. si vorbim despre copii de 9-10 ani (clasa a III-a). nu mai zic de accesul la chestii deocheate, unii dintre ei sunt lasati nesupravegheati pe net...



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:24

Tot clasa a 6-a suntem si noi. E anul injuratului.

Vine anul fumatului  [:-)))]  ca sa va incurajez  [:-)))]



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:31

Pai cumva a recunoscut singur că trebuie să plătească din moment ce a dus deja banii. Îl poți lauda pentru asumarea responsabilității, deși mi se pare o suma cam mare, dar lăsând banii la o parte, a dat dovadă de caracter, și îi poți sublinia asta.



#8
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:32

Ei...cum anul fumatului? Nu ma soca!

Cred ca intru in depresie!



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:42

Noua ne au zis profesoarele la sedinta in clasa a 5-a. E mai bine sa stii din timp, ce anume e in trend, sa lucram la aceste aspecte. Ele vad generatiile de ani si ani de zile.

Evident ca nu iti vine sa crezi ca si al tau e in turma, dar ... sa fim realiste, ca nu ne ajuta norisorul roz. 

Partea buna e ca pe clasa a 8-a majoritatea devin mai responsabili, mai constienti ca ii asteapta acel examen. Dupa aia vine realaxarea liceului si altele, dar mai avem pana atunci.



#10
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 17:49

(eu am amintiri de colegi care fumau in curte la gradinita). 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -