Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a 5-a. Incotro?


14 raspunsuri la acest subiect

#1
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 16:51

As vrea sa readuc in discutie topicul de mai jos. Suntem acum la o scoala de cartier si fiica-mea viseaza doar Lazar. Nu e doar de la ea, am cochetat prin casa cu ideea asta si i-a intrat in cap ca asta vrea! Este visul vietii mele, spune ea. Acum ce sa zic, nu cred ca e o idee rea, daca intra bineinteles. Deci, cum e in clasa a 5-a la liceu? Dar la Lazar in mod particular? Aveti experiente proprii cu Moisil (stam prin zona)... http://comunitate.de...asa-a-va/page-1


Editat de lidsta, 17 februarie 2017 - 20:25 .


#2
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:05

Buna,

 

Fata mea este clasa a 5-a la Moisil. Mi se pare ca a facut o alegere care o avantajeaza. Ei ii plac foarte mult competitiile si a mers la concursul de admitere in a 5-a in ideea ca nu poate rata un concurs gratis  [:)] .

 

invata dimineata de la 7 30, are colegi foarte ok si cam la acelasi nivel (a fost o concurenta mare la admitere), profesorii isi fac bine treaba si ii implica in diverse proiecte/olimpiade (cine doreste)  si imi place ca nu au foarte multe teme acasa. Merg pe ideea lucrului in clasa, proiecte. Au o diriginta pe care o iubesc mult si ii implica in diverse actiuni pentru a fi uniti.

 

Subiectele date in anii anteriori la admitere le gasesti pe site-ul colegiului.

 

Daca mai vrei detalii, aici sau in privat, spune-mi si ti le voi da.

 

 



#3
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 16:30

Multumesc frumos. E clasa de Engleza intensiv sau a fost doar selectia pt a asigura un anumit nivel? A doua limba e franceza sau germana?



#4
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 11:46

Buna,

 

Examenul a constat in 2 probe: la romana si la mate. Subiectele le gasesti aici:

 

https://www.moisil.r...re-clasa-a-v-a/

 

Sunt 2 clase a 5-a. La una a 2-a limba straina e germana, la cealalta franceza. Dupa admitere, optezi pentru una din cele 2 clase.

 

Engleza fac oarecum intensiv, adica pe langa cele 2 ore saptamanal mai au un optional tot la engleza.



#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 12:41

Si baiatul meu tot in clasa a cincea la liceu este. Nu in Bucuresti. Pot sa-ti spun ca pentru el a fost cea mai buna alegere. Ii place foarte mult, se intelege bine cu colegii, cu profesorii la fel. Are destul de mult de invatat, dar timp liber tot se gaseste. Face engleza - germana. Unul dintre cele mai bune motive la noi a fost, pe langa faptul ca e o scoala buna, faptul ca e si foarte aproape de casa, merge 10 minute pe jos.

Profesorii sunt exigenti si au tendinta de a-i trata ca pe niste copii mai mari, dar nu e deranjant.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 15:26

As vrea sa intreb un lucru: ce se intampla, daca la un liceu, pt clasa a 5-a este concurenta mare si copilul nu ia acest examen? Ramane la scoala la care a fost in clasele 1-4? I se pastreaza locul si incepe cls 5 unde a invatat pana atunci? Sau te trezesti ca-si pierde locul la fosta scoala si va fi repartizat  la o alta scoala, pe unde da Dumnezeu? Cum stau lucrurile?



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 15:59

nu isi pierde nici un loc in clasa a 5-a, cum asa?



#8
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 16:02

Nu pierde locul. Vrea in schimb un start nou, cu colegi noi si prieteni BFF  [:)]



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 16:06

exact aceeasi intrebare ma gandeam sa pun si eu.

cine a trecut recent prin aceasta experienta, ne poate ajuta cu mai multe informatii ?

fetita mea e in clasa a III-a deocamdata, dar deja subiectul "ce facem din clasa a V-a" s-a discutat la sedinta cu parintii, de saptamana trecuta.

cu exceptia parintilor care au un al doilea copil mai mare de clasa a V-a, restul eram pierduti in spatiu, habar nu avem de unde sa ne apucam, sa cautam informatii.

iar doamna mai rau ne-a bagat in ceata, a spus ca nici nu ne poate incuraja sa lasam copilul in scoala si in clasele V-VIII, nici nu ne poate recomanda la ce liceu sa-l dam. singura concluzie clara a fost aceea ca indiferent unde este copilul, la scoala sau liceu, tot va avea nevoie de meditatii, mai ales la matematica. si ca la liceu exigentele profesorilor sunt mai ridicate in comparatie cu scoala generala, competitia mai acerba.



#10
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 19:04

Nici noi nu suntem incurajate de doamna deloc sa mergem spre liceu, spune dumneaei (eronat conform statisticilor verificate de mine) ca procentul de admitere la licee "bune" este mai mare pentru copiii care provin din scoli gimnaziale decat cei care vin din colegii.

Am mai multe motive pentru care vreau asta:

-program de dimineata, pastrand controlul asupra timpului liber; dupa-amiaza nu mai intelegi nimic din zi, dormit mai mult dimineata, teme seara tarziu ... etc.

-dorinta fiica-mii;

-calitatea actului educational (la Lazar de ex partea de literatura cred ca este mai bine acoperita decat la o scoala generala);

-copiii sunt tratati ca si cand ar fi mai mari (motive personale, pe fiica-mea o deranjeaza faptul ca sunt tratati ca si copii mici ...)

 

 

Competitia la clasa o iau mai degraba ca un handicap.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -