Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Se ridica vizele de Canada

acord ceta semnat

26 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 22:45

"Acordul istoric de liber schimb dintre Uniunea Europeana si Canada, aprobat miercuri in Parlamentul European, va aduce anul acesta si ridicarea regimului de vize pentru romanii care vor sa calatoreasca in tara nord-americana. Acordul CETA a primit 408 voturi pentru, 254 impotriva si 33 de abtineri. 

Inca de la Summitul UE - Canada, care a avut loc la Bruxelles, in 30 octombrie 2016, Guvernul de la Ottawa a anuntat calendarul de liberalizare a vizelor pentru romani. 

Guvernul Cioloş de atunci a confirmat de ridicarea vizelor pentru cetăţenii români în două etape, parţial de la 1 mai 2017 şi total de la 1 decembrie 2017, decizie care se regaseste in declaraţia Summitului UE-Canada, ocazie cu care  Acordul Economic şi Comercial UE-Canada a fost semnat de premierul canadian Justin Trudeau, precum şi de presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, presedintele Consiliului European, Donald Tusk, şi de Robert Fico, premierul Slovaciei, care asigura atunci preşedinţia rotativă a blocului comunitar.

Calendarul convenit prevede ca:
 

  • De la 1 mai 2017, cetăţenii români care au deţinut o viză canadiană temporară în ultimii 10 ani (canadian temporary resident visa) sau care deţin, în prezent, o viză validă, valabilă pentru Statele Unite (valid US non-imigrant visa), vor putea să viziteze sau să tranziteze Canada doar pe baza unei autorizaţii electronice de călătorie (eTA).
  • De la 1 decembrie 2017, se vot elimina completa a vizelor pentru cetăţenii români.

http://www.hotnews.r...ul-european.htm

 

 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 februarie 2017 - 18:54

Macar scapam de plimbatul pe la amabasada.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 16 februarie 2017 - 19:10

Da, e un lucru bun. Imi aduc aminte de mana cereasca a fost cand s-au scos vizele pentru tarile din vestul Europei, ca era un chin pe vremuri sa obtii o viza....Aveai de o gramada de acte: invitatii, dovada cazare, bilet avion tur-retur... plus ca dura o gramada.

Acum e floare la ureche sa calatoresti, mai ales in UE...bani sa ai!!

 

Si cu US de s-ar elimina vizele, ca am impresia ca numai noi si lumea a treia a lumii am mai ramas cu vize pt americani, restul tarilor din est nu mai au nevoie...

Dar cam greu de indeplinit, mai ales cu Trump acum..



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 13:38

apropos de asta, cei de la TNR nu puteau scapa ocazia sa mai croseteze niste pamflete. [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

"Veşti bune! După lungi tratative între Parlament şi preşedintele Iohannis, surse oficiale transmit că a fost stabilită întrebarea care va fi adresată populaţiei la referendumul iminent. Deşi, iniţial, referendumul urma să atingă probleme variate, precum locul la geam sau prioritatea la îmbarcare, părţile implicate au fost de acord să-l reducă la o întrebare punctuală: “Doriţi bagaj de cală?”

“Ridicarea vizelor pentru Canada, de la data de 1 decembrie, deschide o perspectivă nouă în lupta anticorupţie, de care nu aveam cum să nu ţinem cont în formularea întrebării”, spune Deceneu Petrescu, vicecoordonator adjunct al Comitetului pentru Referendum.

“Fiindcă ţara e împărţită între cei care au multe haine şi cei care sunt gata să plece oricând cu un ghiozdan în spate, am conchis că problema bagajului de cală e prima care trebuie soluţionată. Restul detaliilor, gen spaţiu extra pentru picioare sau meniul din timpul zborului, vor fi stabilite ulterior prin consultări cu societatea civilă.”

“Ca să respectăm principiul pluralismului, e posibil să convocăm şi alegeri anticipate, pentru ca toţi cetăţenii să poată opta liber între Wizzair, Ryanair şi Lufthansa”, a adăugat un reprezentant al companiilor aeriene."

 

si

 

"Eşti fericit că s-au ridicat vizele şi ai de gând să pleci în Canada? Nu te pripi. E bine să cunoşti limba ţării, canadiana. E şi motivul pentru care Universitatea Spiru Haret a înfiinţat o facultate cu profil de limbă canadiană, unde sunt deja înscrişi 10.000 de studenţi, majoritatea evident la forma cu taxă.

Dacă eşti deja student la Spiru, eşti foarte norocos. Nu trebuie să te înscrii la încă o facultate! Pentru o sumă de circa 400 Euro te poţi înscrie la modulul de canadiană, chiar dacă eşti student la Filosofia Comunicării, sau alte facultăţi de valoare de la Spiru. Profesorii previn însă că examenul e unul foarte greu şi cel mai probabil va trebui să vii la re-examinări, care sunt bineînţeles cu taxă.

Dacă te grăbeşti să prinzi loc în primele avioane care pleacă spe Canada, poţi opta pentru forma de Studii Rapide, în care primeşti direct diploma de vorbitor de canadiană, după un interviu cu un profesor şi achitarea sumei de 4000 de Euro, aceasta fiind şi forma de studii recomandată de rectorat."



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 14:15

Da, e un lucru bun. Imi aduc aminte de mana cereasca a fost cand s-au scos vizele pentru tarile din vestul Europei, ca era un chin pe vremuri sa obtii o viza....Aveai de o gramada de acte: invitatii, dovada cazare, bilet avion tur-retur... plus ca dura o gramada.

Acum e floare la ureche sa calatoresti, mai ales in UE...bani sa ai!!

 

Si cu US de s-ar elimina vizele, ca am impresia ca numai noi si lumea a treia a lumii am mai ramas cu vize pt americani, restul tarilor din est nu mai au nevoie...

Dar cam greu de indeplinit, mai ales cu Trump acum..

Uk (si probabil si alte state) aplica pentru viza online pentru USA, deci nu e fara viza. Daca nu ai viza asta, nu te poti imbarca in avion. Si poti sa nu o obtii, nu e garantata numai fiindca ai pasaport britanic. Iar cind ajungi la vama in USA, poti fi intors inapoi chiar si cu viza ESTA pe care o ai. Si asta era inainte de TRUMP! 



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 16:36

Uite n-am stiut... credeam ca vesticii nu au nevoie pt viza in US. Plus ca auzisem ca si ungurii au scapat de viza (tot ziceau cei de aici de la noi din tara, cand i-au luat si cetatenia maghiara), si ma gandeam ca numai noi am ramas.

 

Poate ceilalti isi pot lua viza online, cum zici tu, pt noi e si pe baza de interviu. Trebuie sa te duci la ambasada, sa vorbesti face to face cu un functionar de acolo. Dupa aceea, daca obtii viza, o ai pentru 10 ani si nu mai ai treaba (bineinteles daca nu comiti ceva ilegal) si probabil si reobtinerea e mai usoara...



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:04

In programul Visa waver intra 38 de state, inclusiv UK (to be eligible to travel under the VWP, British citizens must have the unrestricted right of permanent abode in England, Scotland, Wales, Northern Ireland, the Channel Islands, and the Isle of Man).

 

Informatii mai multe aici :

 

https://travel.state...er-program.html



#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:06

Eu am venit prima oara in Elvetia in vizita in 2002, cu viza..nu a fost nici o problema sa o obtin, azi am fost la ambasada, maine am primit viza.

 

Noi chiar am vrea sa mergem de Revelion la Montreal..asa ca pica bine scoaterea vizei pt romani  [:)]



#9
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:08

Monica, ungurii nu sunt in programul visa waver...e adevarat insa ca obtii viza mai usor daca esti rezident intr-unul din statele incluse in program.



#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 19:54

Ca cetățean suedez, nu am nevoie de viza Pt SUA. Dar nici nu pot călători ca și cum călătoresc in alte tari unde nu am nevoie (de ex. Thailanda, India sau țările sud-americane).

Trebuie sa ma înscriu înainte de călătorie la ambasada SUA și sa anunț ca intenționez sa călătoresc. E un formular online destul de complex pe care îl completez. 

Programul acesta se numește ESTA și nu este o viza. Am dreptul sa stau in SUA max. 90 de zile.

Cand ajung in SUA nu îmi garantează nimeni ca intru. Pot sa ma întoarcă dacă ei nu vor sa ma lase sa intru. 

Ca sa nu ma considere ca as avea intenții sa rămân ilegal (peste cele 90 de zile), se recomanda sa ai biletul de întoarcere cumpărat in momentul când intri. 

 

Am fost in 2014 in SUA in aceste condiții și voi merge și in vara. 

 

Ceea ce am scris mai sus se recomanda cetățenilor suedezi (dar e valabil Pt toate țările care sunt incluse in programul ESTA). 

 

In ceea ce privește călătoria in Canada, ca și cetățean suedez, daca intru cu avion in țara, an nevoie de eTA. Bănuiesc ca așa va fi și Pt romani, dar se poate verifica. Urmăriți filmulețul de mai jos: 

 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -