Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

CONCURS - Cosmar de mamica: ce facem cand copilul are febra?

concurs copii febra premii

42 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 09:59

Dragi mamici si tatici, stim cat de stresant este sa vedem ca micutul nostru are febra si este bolnavior. Asa ca va invitam la un concurs super rapid care va poate aduce un premiu util pentru copilasi, mai ales ca iarna nu pare a se fi terminat...

 

Cum particip la concurs?

Pentru a participa la concurs, trebuie sa raspunzi la acest topic la urmatoarea intrebare: Ce facem cand copilul are febra?

 

PS: Intrebarea suplimentara (care confera bonus)

Febra copilul este unul din motivele de ingrijorare maxima pentru parinti. Si de multe ori parintii au reactii de panica grabind adminisitrarea unor medicamente inutile copilului. Cum vi se pare ideea de plasturi antifebra?

 

Ce pot castiga?

Participand la concurs, aveti sansa sa castigati unul din cele 10 premii, fiecare constand in: 1 pachet plasturi Profever, 1 pachet de plasturi Respiran, 1 Propolis C Echinaceea, 1 pachet Akadika, 1 Pro Immunity sirop.

cosmar-de-mamica-concurs-2142-pag.jpg

  Cum se aleg castigatorii?

Castigatorii vor fi alesi prin tragere la sorti. Daca in termen de 7 zile nu primim datele castigatorului, se va axtrage un alt participant, tot prin tragere la sorti!

  Care este perioada de desfasurare a concursului?

Concursul incepe la data de 15 februarie 2017 si inscrierile se opresc la data de 12 martie 2017. Castigatorii vor fi anuntati pe pagina de concurs (aici) pe 13 martie 2017.

 

REGULAMENT OFICIAL <<aici>>



#2
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:09

din nefericire, si piticul meu a avut un episod de febra, pe fondul unei raceli luate de la mine si de la tati. 

 

in caz ca are intre 37,5 si 38,5 nu intervin cu nimic. il urmaresc sa nu creasca. daca a depasit 38,5 ii administrez un antitermic rectal sau pe cale orala. il dezbrac sa fie cat mai subtire imbracat, poate s a supraincalzit din cauza surplusului de haine. daca depaseste 39 sun medicul pediatru care imi spune ce sa fac, gen sosete ude, aerisit camera, dezbracat la scutec, comprese cu apa rece. daca deja depaseste 39,5 mai administrez un antitermic si daca nu scade chem ambulanta. 


Editat de ganganie8, 15 februarie 2017 - 10:10 .


#3
AndreeaSirba

AndreeaSirba
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:14

Eu intervin cu antitermic doar dupa 38,5. In afara de antitermic, aerisesc camera, las copilul imbracat mai subtire, ii fac o baie cu apa calduta, toate astea doar daca febra e mare si nu scade rapid. Nu am incercat pana acum plasturii antifebra, insa chiar sunt curioasa in privinta lor, pentru ca mi se par inovatori si usor de folosit!



#4
AlinaMehedintu

AlinaMehedintu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:42

Când fetițele mele au febra de obicei le dau un antitermic apoi le îmbrac cât mai lejer și am grija ca in camera sa nu fie prea cald. Plasturi anti febra nu am folosit pana acum dar mi se pare o idee buna ca sa nu mai apelam tot timpul la clasicele siropele. 



#5
iuliaporcos

iuliaporcos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 11:19

Atunci cand unul dintre băietii mei face febra peste 38 ii dau antitermice. Daca febra e mare fac impachetari cu un prosop ud cu apa calduta.

Ideea de plasturi antifebra e interesanta. Nu am incercat inca dar mi-as dori sa testez, par usor de folosit.



#6
ccarina

ccarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 11:23

atunci cand puiul meu are febra,nu ma panichez.vad daca e vioi sau molesit,ii mai dau din hainute jos ,daca e cazul,verific daca mainile si picioarele sunt reci,verific cauza probabila a febrei si administrez medicatia dupa ce a fost vazut de medicul pediatru si dupa recomandarile acestuia,daca nu pot ajunge imediat la medic ii administrez eu o doza.



#7
ccarina

ccarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 11:25

ideea de plasturi mi se pare superrrrr..mai ales ca fetita mea refuza medicamentele..este ffff buna



#8
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 14:39

copilul meu face febra direct 39+ de obicei vineri noaptea (in weekend)

la inceput m-am panicat, acum sunt putin mai calma si facem dus cu apa calduta, impachetari sau supozitor dupa caz.

plasturi antifebra nu am incercat, de fapt nici nu am auzit de ei pana acum dar as dorii sa testez



#9
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 15:37

   Incerc sa folosesc cat mai putine medicamente asa ca atunci cand au febra pana in 38,3 rectal doar aerisesc, ii dezbrac . Dar daca febra creste prefer supozitoarele deoarece cu siropurile si pastilele ne cam luptam . Plasturii antifebra ar fi ceva interesant, am scapa de alergat prin casa sa ii dau pastile sau sa ii pun supozitor.



#10
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 16:32

nici eu nu am mai auzit pana acum de plasturii antifebra. nici nu stiam ca exista. as incerca :)





Etichetat si cu concurs, copii, febra, premii

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -