Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

OSCAR 2017

oscar 2017

86 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2017 - 09:42

Nicole kidman ar trebui nominalizata că arata așa bine la 50 de ani! Ce picioare frumoase are :)) ea a avut oricum o eleganta fizica naturala mereu. In rest, abia dacă apare, interesanta e povestea adevărată din spatele filmului. Chiar mi-a plăcut. Copilul nu poate fi nominalizat? Micuțul mi se pare genial!



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2017 - 10:06

Moonlight - nu m-a pasionat. Nu stiu de ce. Poate a fost tema filmului, limbajul, turul de fraza specific oamenilor de culoare dintr-o categorie sociala needucata. Poate toate astea la un loc.

 

Fences - OMG! Ce rol magistral face Denzel Washington! Viola Davis e epica, de neuitat, personajul ei ti se infinge in creier, nu pe neasteptate, se insinueaza cu fiecare replica si gest. De fapt toate personajele sunt interpretate atat de bine incat cu greu te poti desprinde de ele si te aduc in punctul in care traiesti drama fiecaruia in parte.

 

Filmul e si regizat de Denzel. Este dupa o piesa ce a castigat premiul Pullitzer. Nu este un film cu actiune, ci un film de arta, un film-piesa de teatru (actiunea se petrece numai in casa lui Denzel) cu dialog dens si profund. 

 

In sfarsit un adevarat film de Oscar si actori de Oscar.

 

 



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 februarie 2017 - 12:14

....

 

Ce stiti de filmul asta Elle, pentru care e nominalizata Isabelle Huppert ??

Am vazut filmul. Un fel de drama psihologica, sau o  comedie neagra ascunsa sub un thriller, o linie subtire intre inocenta-vina si grotesc. Totul e relativ in filmul asta, depinde de cine il priveste si cum il intelege fiecare.

 

Isabelle Hupert joaca foarte bine dupa unii, dupa mine e foarte plata, fara emotii, dar poate asa trebuie sa fie pentru ca personajul ei este sociopat cu comportament bizar (spoiler: singura scena in care da dovada de putina emotie e cand se masturbeaza in fata ferestrei uitandu-se prin binoclu la vecinul ei)

 

Dar filmul e frantuzesc, de ce e nominalizata la Oscar o actrita dintr-un film frantuzesc?

Pentru ca este un film regizat de Paul Verhoeven (Basic Instinct, Total Recll etc)?



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 13:13

Am reusit sa vad toate cele 9 filme canddate la marele premiu.

Preferintele mele sunt urmatoarele:

Cel mai bun film:

1.       Fences

2.       Arrival

3.       La la Land

4.       Hacksaw Ridge

5.       Hidden figures

6.       Manchester by the sea

7.       Lion

8.       Hell or high water

9.       Moonlight

Dar pentru Oscar pariez pe La La Land

 

Pentru actor in rolul principal:

1. Denzel Washington

2. Andrew Garfield

2. Casey Affleck

Pentru Oscar pariez pe Denzel.

 

Actor in rol secundar

Jeff Bridges

Pentru Oscar pariez pe el.

 

Actrita in rol secundar

Viola Davis

Pantru oscar pariez pe ea.

 

Pentru regie

Denis Villeneuve (arrival) si Mel Gibson (Hacksaw Ridge)

AS paria pe Mel Gibson

 

Cantec original

The Empty chair

Tot pe asta pariez si pentru Oscar.

 

La celelalte nu ma pot pronunta. Ori nu am vazut toate filmele ori nu ma pricep.

===

Nu m-a impresionat Nicole Kidman in Lion. Iar coafura ei din anii '80 m-a stresat de cat de bine nu ii venea. Da, stiu era coafura originala a personajului.

 

Hacksaw Ridge - bun, bun, film



#25
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 18:28

Intre timp am vazut si eu Fences si Manchester by the Sea.

 

Mi-au placut amandoua mult ...in sfarsit doua filme de Oscar ...

Mi-au placut si m-au impresionat deopotriva ...

 

Fences este un film de monolog / dialog ... putin greu de urmarit pentru ca e vorbit in slang, foarte mult si foarte repede ...si ofera multe, foarte multe informatii in monologurile alea lungi. Povestea din spatele vorbelor este cutremuratoare ... la finalul filmului nu am stiut daca sa admir sau sa dispretuiesc personajul principal. Un lucru stiu sigur, nu cred ca Troy Maxson a fost un om rau si a avut numai intentii bune in general ... cred doar ca avea un mod de abordare foarte abrupt a evenimentelor vietii ... si ii mai reprosez ca se considera prea "entitled" ca urmare a eforturilor pe care le facea ca provider, ca multi barbati de altfel.

 

Denzel joaca briliant ...totul, absolut totul i se potriveste - atitudinea, tinuta, hainele, mandria, grandomania, justificarile, betia, ticalosenia, parerile de rau ... totul.

 

Viola il intrece ...mare actrita Viola Davis, mare de tot !!!. Aseara a luat BAFTA pentru rolul asta (Oscarul britanic) si sper din suflet sa ia si Oscarul ... stiti cum e personajul ei ? Puternic si dedicat si sfasiat si terfelit si resemnat, definitia perfecta a mentalitatii vremii.

Scena aceea de confruntare intre ei, in care ea ii aduce aminte ca si ea conteaza, ca si ea are trairi si sentimente si le ignora pentru familie ...scena aceea mi-a pus lacrimi in ochi si mi-a facut pielea gaina.

 

Manchester by the Sea - este iar un film zguduitor. Nu atat de multe vorbe, este un film despre un personaj gol de emotii, este un film despre nimic, pentru ca personajul principal este un nimic in proprii ochi. Casey Afflec joaca iar brilliant - pentru ca nu vorbeste mai deloc, atunci cand vorbeste este complet detasat, interpreteaza un om gol pe interior, mancat de remuscari si vina, caruia ii este indiferent cum, de ce si langa cine traieste. Si nimic, nici un alt eveniment al vietii, nici o bucurie, nici o tragedie, nu ii poate reaminti ca e viu. Amorteala asta emotionala cred ca e un fel de terapie ...cateodata e nevoie sa fii "mort" ca sa poti trai in continuare.

 

Mi-a placut extrem de tare cum se termina filmul ... adica fara nici un happy end, fara nici o luminita la capatul tunelului ... se termina fara nici o concluzie de "o sa fie mai bine". Se termina pur si simplu foarte natural, fara sperante, fara scuze, fara regrete, fara viitor ...

 

Manchester by the Sea a luat aseara la BAFTA premiul pentru cel mai bun scenariu si Casey Afflec a luat premiul pentru cea mai buna interpretare. M-am bucurat ...

 

 

Eu inca deliberez care dintre cele doua filme mi-a placut mai mult ... inclin sa-l pun pe Manchester by the Sea pe primul loc, doar pentru ca se intampla in secolul nostru si cumva, rezonez mai mult cu subiectele contemporane ...

 

Deci pana acum, din ceea ce am vazut, topul meu este :

 

1. Manchester by the Sea

2. Fences

3. Lion

4. Hidden Figures

 

La interpretare masculina - as vota cu Casey Afflec, doar pentru ca mi se pare foarte greu sa interpretezi un om mort emotional numai din atitudine si cateva cuvinte. Denzel are avantajul monologurilor ... se enerveaza, plange, se imbata, se justifica prin cuvinte. Afflec vorbeste putin si foarte la obiect, iar restul induce prin atitudine ...

 

La rol secudar, categoric Viola Davis ...

 

Aseara la BAFTA, premiul cel mare l-a luat LaLa Land ...nu imi imaginez cum un musical poate intrece filmele de mai sus ? O sa incerc sa-l vad si eu, dar va spun de acum ca am o mare bariera emotionala.


Editat de buflea, 13 februarie 2017 - 18:42 .


#26
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 18:34

Ah, eu nu am stiut ca Casey Afflec este fratele lui Ben Afflec ... foarte talentati ambii baieti, foarte talentati ... copiii unei mame Harvard graduted si a unui tata alchoolic care le-a marcat copilaria, deloc in bine.

 

Manchester by the Sea, este produs de prietenul lor din copilarie - Matt Damon.



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 18:43

Buflea, [flo2] total de acord cu tot ce ai scris.



#28
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 18:46

Ah, ce m-a socat la Manchester by the Sea a fost atitudinea adolescentului ...foarte, foarte usor a digerat tragedia si situatia in care ramasese. Tot ce il interesa erau fetele, prietenii, sexul, formatia in care canta, barca, sexul, sexul, sexul  ...chiar mi s-a parut putin trist si revoltator, pentru ca parea ca a avut o relatie apropiata de tatal lui.

Asa or fi toti ?

 

Pe de alta parte, ma gandesc si la copiii mei, care desi au fost extrem de apropiati de tatal meu, au trecut foarte usor peste moartea lui ... o fi asta avantajul tineretii ?


Editat de buflea, 13 februarie 2017 - 19:02 .


#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 18:47

Buflea, [flo2] total de acord cu tot ce ai scris.

 

Soro, atunci pune-l pe Manchester mai sus pe lista preferintelor tale [flo2]  ...numarul 6 ? Dupa Arrival, LaLa si Hidden Figures ??? [flo2] ...dupa cum vezi, la mine e pe primul loc.



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 19:25

Pai nu pot. Ca eu le-am vazut pe toate. Am fost intr-un carusel de emotii. Emotii diferite pentru fiecare film in parte.

 

Fiecare dintre pimele 5 pune o problema deosebita de viata si de constiinta la care mult timp, dupa ce s-a incheiat filmul, cugeti indelung iti pui intrebari si cauti raspunsuri in tine.

 

Chiar si La La Land. De Arrival nu mai zic.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -