Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2017 - capitolul 2


879 raspunsuri la acest subiect

#701
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 13:36

Mi s-a rupt apa azi la ora 13 dar colul e tot închis și n-am avut contracții. O să-mi facă un antibiotic la ora 18 pt infecții și așteptăm dilatația și contracțiile...



#702
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 18:02

eu am avut zile si zile, cel mai tare ma enerva statul in casa, la televizor si bebe mufat la san toata ziua, la cerere :), de nu ajungeam nici la baie, daramite sa mai mananc?! 

acum am inceput sa o scot si s-a mai reglat, are ore in care doarme legat dar si cand suge...suge serios.

apropo, exista un grup "Alaptare" pe facebook, util. Si de acolo trebuie sa iei cu echilibru informatia, altfel te duci cu capul cand vezi ce productie au unele si tu te chinui sa produci. Eu stimulez suplimentar cu pompa si acum. Am ajuns la 60ml/san dar si aici exista oscilatii pe perioadele zilei.

bebeina mea a facut azi 5 saptamani si deja a luat de la 2,630 la 3,840 :)

Ma bucur ca ai intrat in grup pana la urma, mie mi-a prins bine pana acum, nu m-am panicat legat de alaptare, aveam ceva info care m-au ajutat mult.Nu am foarte mult lapte, sanii sunt mai moi, nu foarte tari, insa suficient cat sa suga bb cat are nevoie.Sper sa o tinem tot asa.Cel putin pana acum am reusit sa evit ragadele sau furia laptelui(m-am muls doar 50-60 ml in maternitate-din ambii sani, cat sa nu fac apoi supraproductie dar sa detensionez sanii cat de cat).Oricum, nu e usor nici cu alaptatul asta :d.Al meu bb papa si din ora in ora sau maxim la 3 ore, incerc sa-l las cate putin si in patut dar cam sta ca pe ace si doarme doar putin...in schimb, daca-l tin in brate, doarme si 3 ore uneori :))(insa nu apuc nici sa fac pipi sau sa mananc).Am iesit cu o hemoglobina de 6.6 din spital cu toate perfuziile de Fe facute acolo si trebuie sa mananc neaparat foarte bine ca sa recuperez, sunt galbena rau de tot la fatza.Bebe inca nu are colici, ma straduiesc sa-i scot aerul afara dupa ce papa dar nu-mi iese mereu, taica-su are mai multe sanse ca mine intotdeauna :)).Hai Annya, suntem cu gandul la tine!



#703
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 21:42

si a mea are zile cand doarme cate 4 ore legat si zile cand doarme 30 minute trase de par. Noaptea se scoala de vre-o 2-3 ori sa pape. Colici are? A mea o zi plange de ei o zi nu prea

 

are micuta gaze, o vad cum se screme, partea buna e ac le scoate si face des. Or fi sau nu colici, ce stiu e ca duce cu succes, nu plange din motivul asta. Plange doar cand vrea de mancare si e o fomista.

se enrveaza cand nu curge ai are momente cand ori oboseste prea repede, adoarme ai in 15 min cere iar sau goleste si inca mai cere peste. Cand nu mai am nuvu rezerve mulse ii dau lapte praf Hipp de completare. Asta e,  decat sa o las flamanda prefer sa i vad calma. O data pe zi maxim la momentul asta inghite zi o doza de praf. 

Are momente cand nu vrea sa manance ci doar sa mozoleasca o tata.

nu plange nici la pipi sau caca, e in stare sa stea toata ziua cu un pampers murdar :)))

cu pofta de mancare nu stau stralucit, in sensul ca nu imi e, dar nici nu apuc eu sa mananc foarte mult. Dau cu apa, incerc sa tin productia de lapte buna. Eu am o problema cu alaptatul in public, nu pot si pace. Prefer sa iau o rezerva mulsa la mine.

sa ma judece cine vrea sa o faca :)

 

Tirina, ai grija la anemia ta, mananca si vezi ce suplimente trebuie sa mai iei. Sa fii bine.

 

 



#704
VeroN

VeroN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 19:51

Mamici cum e cu puisorii? Cum va simtiti in noul rol? Pe mine m-a incercat un pic de depresie ca ma simteam depasita...acum s-a dus in proportie de 70% . Tot mai am temeri dar incerc sa ma calmez singura. Cat sunt singura acasa cu ea e cel mai greu, mai ales cand plange si imibe mila de ea ca nu stiu cum sa o alin. Am avut si dureri de san , pe care am tratat-o cu unt de shea si s-a vindecat cat de cat, dar acum imi apar vergeturi pe sani, nu m-ar deranja dar ma mananca si abia ma abtin sa nu ma scarpin. Temerile mele sunt ca nu am lapte destul, ca nu pot sa calmez puisorul cand plange , cu toate ca reusesc de fiecare data. La voi cum e?

te inteleg perfect :) Pe mine in prima faza m-a entuziasmat fetita si implicarea sotului, apoi m-am speriat ca sunt stangace la baita, ca nu o pot linisti cand are colici si ca repet la infinit alaptat, schimbat scutec, scos aer, schimbat din nou scutec, spalat la fund, facut in prosop :)) Ieri am aflat ca micuta are fren lingual si la buza si ca trebuie mers la dr sa le taie si asta m-a superdeprimat, desi cica dureaza 10 secunde si plange putin...



#705
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 19:55

te inteleg perfect :) Pe mine in prima faza m-a entuziasmat fetita si implicarea sotului, apoi m-am speriat ca sunt stangace la baita, ca nu o pot linisti cand are colici si ca repet la infinit alaptat, schimbat scutec, scos aer, schimbat din nou scutec, spalat la fund, facut in prosop :)) Ieri am aflat ca micuta are fren lingual si la buza si ca trebuie mers la dr sa le taie si asta m-a superdeprimat, desi cica dureaza 10 secunde si plange putin...

Off saracuta bebelusa!! Noul rol e destul de greut ...dar si frumos...un greu frumos. Eu azi am facut la un san o zona tare si dureroasa, asa dintr-o data mi s-a intarit si niste dureri mama mama. Am incercat sa ma mulg, nimic, am pus pe bebe la sanul respectiv...doar s-a enervat ca nu iesea nimic....offff....acu pe seara si-a mai dat drumul...am pus varza zdrobita...sper sa treaca si sa nu ma apuce si la alalalt 



#706
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 08:15

Mi-a trecut sanul. Dar ce-a mai durut..mama mama ce am mai tras de el.

Annya ce faci? Ai nascut?



#707
RoxanaEve

RoxanaEve
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 14:22

Buna fetelor, 

Din pacate v am descoperit foarte tarziu insa chiar si asa mi ati fost de mare ajutor!

Imi pare tare rau ca nu m am alaturat grupului de la inceputul sarcinii.

Sunt o mamica de mai ..de 21 mai. O fetita dragalasa de 3270 si 52 cm

Sper sa ma primiti in grupul vostru si sa mergem si mai departe in cresterea minunilor.

Va pup



#708
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 10:20

salutare mamici!

 

in 23 a venit pe lume si gargarita mea blondina :) Iar de ieri suntem acasa. Cezariana la rece din pacate... Lapticul a venit si el de vreo 2 zile astfel incat mi s-a indeplinit dorinta si am ajuns acasa fara completare de lapte praf. Doar cu sani plini, tari si usor durerosi :D



#709
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 10:21

Buna fetelor, Din pacate v am descoperit foarte tarziu insa chiar si asa mi ati fost de mare ajutor! Imi pare tare rau ca nu m am alaturat grupului de la inceputul sarcinii. Sunt o mamica de mai ..de 21 mai. O fetita dragalasa de 3270 si 52 cm Sper sa ma primiti in grupul vostru si sa mergem si mai departe in cresterea minunilor. Va pup

Bine ai venit Roxana. Sa iti traiasca bebe si sa fie sanatos. Ce data frumoasa de nastere are....asa as fi vrut si eu sa se nimereasca la mine dar...asta e. Tatal meu era nascut intr-o zi asa mare. Cum e in noul rol? Abia are o saptmana, ati ajuns acasa? Cym ai nascut? Noi astazi facem o lunita, si suntem foarte fericite. Azi noapte mi-a cam plans de burtica dar putin. Azi la fel, nu a inceput ziua prea bine dar speram ca nu o va mai durea



#710
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 10:23

salutare mamici! in 23 a venit pe lume si gargarita mea blondina :) Iar de ieri suntem acasa. Cezariana la rece din pacate... Lapticul a venit si el de vreo 2 zile astfel incat mi s-a indeplinit dorinta si am ajuns acasa fara completare de lapte praf. Doar cu sani plini, tari si usor durerosi :D

Yeiiiii. Felicitari. [flo2]  Sa iti traiasca. Cum a fost la nastere? Nici eu nu i-am dat lapte praf pana acum dar am cumparat o cutie sa am in casa in caz de nevoie




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -