Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2017 - capitolul 2


879 raspunsuri la acest subiect

#191
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 12:12

Si mie la analize mi-a iesit anemie. Controlul la medic il am abia peste 2 saptamani. Iau doar elevit. Sper sa nu fie problema ca astept doua saptamani.

Mai bine intrebi medicul de pe acum.Eu am vb la tel si mi-a zis sa iau fiole cu fier si sa mananc ficatei, spanac, carne rosie, patrunjel..Imi fac si suc din sfecla rosie, morcov si mar... Pana ajung la medic, mai remediez cat pot, cica nu e bine pt bebe sa stai cu anemie, trebuie tratata cat mai repede posibil.Si acum intrebare:voi auziti sunete ciudate din burtica sau sunt eu paranoia?.La mine se aude uneori ca un ciocanit...sau ca o depresurizare....si alte minuni.Trecem peste miscarile puternice ale lui bb care simt ca imi storcesc toate organele



#192
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 15:53

Adi, imi fac injectiile in pozitia stand. Ca se mai aduna un pic de grasime pe burtica/ laterale si pe acolo reusesc sa fac. O seara in dreapta, o seara in stanga. Din fericire, nu am vanatai. Cand si cand, cupa o zi sau doua de la cate o injectie apare o vanataie mica, sa stiu ca acolo am facut. Dar rar. O sa vad ce va fi de acum incolo, ca incepe sa se intinda piele mai tare si incep sa nu mai am pliuri usor de prins. 



#193
AdiJesu

AdiJesu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 19:56

Adi, imi fac injectiile in pozitia stand. Ca se mai aduna un pic de grasime pe burtica/ laterale si pe acolo reusesc sa fac. O seara in dreapta, o seara in stanga. Din fericire, nu am vanatai. Cand si cand, cupa o zi sau doua de la cate o injectie apare o vanataie mica, sa stiu ca acolo am facut. Dar rar. O sa vad ce va fi de acum incolo, ca incepe sa se intinda piele mai tare si incep sa nu mai am pliuri usor de prins. 

Uff eu nu mai pot demult sa mi le fac in burta...plus ca se si misca bebitza mult si imi e oarecum...ce i drept cand faceam in burta aveam mult mai multe vanatai si mari iar de cand fac in picioare parca e mai bine. Esti norocoasa ca nu ai vanatai! Incearca in picioare cand nu mai poti in burta. 



#194
AdiJesu

AdiJesu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 19:59

Mai bine intrebi medicul de pe acum.Eu am vb la tel si mi-a zis sa iau fiole cu fier si sa mananc ficatei, spanac, carne rosie, patrunjel..Imi fac si suc din sfecla rosie, morcov si mar... Pana ajung la medic, mai remediez cat pot, cica nu e bine pt bebe sa stai cu anemie, trebuie tratata cat mai repede posibil.Si acum intrebare:voi auziti sunete ciudate din burtica sau sunt eu paranoia?.La mine se aude uneori ca un ciocanit...sau ca o depresurizare....si alte minuni.Trecem peste miscarile puternice ale lui bb care simt ca imi storcesc toate organele

Buna Tirina. Daaaa si eu aud sunete ciudate dar sunt din stomac :)))) Am si multe gaze cateodata si se aude ca o bolboroseala :)) 



#195
AdiJesu

AdiJesu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 21:23

Amy, tu ai vorbit cu medicul tau despre ce alternative ai ca anestezie in caz ca e nevoie? Pe mine ma vede reumatologul, e cel care mi a prescris reteta cu clexane si mi a zis sa mi iau adio de la epidurala, ca nu imi vor face anestezia asta din cauza tratamentului. Dar n am intrebat ce alta anestezie mi ar face in caz de cezariana de exemplu. Eu in principiu nu vreau anestezie, dar nu se stie cum va fi...



#196
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 19:08

Adi, eu inca nu am vb cu dr de metode de nastere. Nu cu asta cu care voi naste. Pe 31 martie voi avea a doua intalnire cu el si o sa vb mai multe atunci. Sper. Ca mereu ma trezesc ca uit sa intreb cate ceva ce vroiam.  [batcap]  Eu ma gandeam si la varianta cu naturala, dar dr de la bucuresti a zis ca mai multe vb cu dr cu care nasc, dupa 36 de saptamani, ca atunci se poate stabili exact cea mai buna optiune. Dar el ar exclude varianta de naturala nu din pricina tratamentului, ci din cauza bazinului meu stramt. Desi mie mi se pare ca sunt lata in solduri, iar cu sarcina m-am latit si mai mult, el zice ca nu e suficient. Dar depinde de mai multi factori la momentul respectiv. Printre care greutatea bebelului si marimea lui ca dimensiuni, lichidul amniotic, cordon, etc...

 

Acuma sunt curioasa ce o zice si asta de la Ploiesti. Abia astept sa vina data de  martie.  [:)]



#197
ElenaPetre10

ElenaPetre10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 20:04

Buna, mamici de mai!

Va urmaresc cu drag si-mi sunt de un real folos experientele impartasite de voi. DPN-ul fetitei este 8 mai, deci astazi avem 33 de saptamani, iar nasterea va fi la Sanador. La 31 de sapt, avea 2076 g, deci cam grasuta. Inca nu stim tipul nasterii, pentru ca, deocamdata, este pozitionata transversal. 

Tocmai am intrat in concediul prenatal, asa ca am mai mult timp sa ma las cuprinsa de emotii, caci a inceput numaratoarea inversa.

Cei de la Sanador m-au anuntat ca s-a epuizat stocul national de vaccin antihepatita B (ENGERIX B KINDER) si ca trebuie sa-l comand din timp, pt ca va fi adus din afara. Pana acum am primit recomandarea unei tipe care a nascut recent tot la Sanador si am gasit varianta de a-l comanda in Germania prin Farma Express Baia Mare (aprox 300 ron) pe baza unei retete pe care le-o trimit prin Fan Courier. Oricum, ar insemna sa intru in posesia lui cam in 2-3 sapt. Stiti cumva o alta varianta?



#198
ElenaPetre10

ElenaPetre10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 20:20

Adi, imi fac injectiile in pozitia stand. Ca se mai aduna un pic de grasime pe burtica/ laterale si pe acolo reusesc sa fac. O seara in dreapta, o seara in stanga. Din fericire, nu am vanatai. Cand si cand, cupa o zi sau doua de la cate o injectie apare o vanataie mica, sa stiu ca acolo am facut. Dar rar. O sa vad ce va fi de acum incolo, ca incepe sa se intinda piele mai tare si incep sa nu mai am pliuri usor de prins. 

 

Buna Tirina. Daaaa si eu aud sunete ciudate dar sunt din stomac :)))) Am si multe gaze cateodata si se aude ca o bolboroseala :)) 

 

Mai bine intrebi medicul de pe acum.Eu am vb la tel si mi-a zis sa iau fiole cu fier si sa mananc ficatei, spanac, carne rosie, patrunjel..Imi fac si suc din sfecla rosie, morcov si mar... Pana ajung la medic, mai remediez cat pot, cica nu e bine pt bebe sa stai cu anemie, trebuie tratata cat mai repede posibil.Si acum intrebare:voi auziti sunete ciudate din burtica sau sunt eu paranoia?.La mine se aude uneori ca un ciocanit...sau ca o depresurizare....si alte minuni.Trecem peste miscarile puternice ale lui bb care simt ca imi storcesc toate organele

Si mie mi-a aparut anemie la analize. Pe 19 ianuarie aveam  hemoglobina sub limita inferioara (9,1), dar siderimia in limite (64), motiv pt care dna doctor mi-a dat 20 de fiole cu fier (Tot'Hemma). In ciuda tratamentului, la analizele din data de 7 martie, recoltate, am avut hemoglobina si mai scazuta (8,90) si siderimia 40, asa ca mi s-a pus perfuzie cu 2 fiole de Venofer si Vit. C. Fara sa-mi dau seama, cred ca am consumat cam multe lactate, iar calciul nu permite absorbtia fierului in organism. Sper ca, la urmatoarele analize, sa se regleze. Oricum, am inteles ca gravidele se confrunta de obicei cu anemie.



#199
ElenaPetre10

ElenaPetre10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 20:25

Bravo ArinaR ca iti doresti sa zbori pana la 36s, sper sa fii bine :).Am fost si eu si la targul de la Polivalenta...era mult mai liber decat la Romexpo.Fetelor, ia vreuna dintre voi fiole cu fier?Mie mi-a iesit o anemie maricica...:(.Sper sa remediez repede.

 

EU iau suplimente de fe, sunt plina de ele....si eu am anemie.

Laura, ce valoare a hemoglobinei ti-a iesit la analize? Si eu am anemie. In afara de suplimente, trebuie sa consumam ficat de porc, broccoli, spanac, sfecla rosie, usturoi verde etc.



#200
ElenaPetre10

ElenaPetre10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 20:33

La mine la 26 de saptamani bebelina mea statea transversal adica cu capul in partea dreapta a burticii si funduletul in partea stanga a burticii! Atunci mi-a zis ca e singura pozitie in care nu se poate naste natural dar ca sigur isi va mai schimba pozitia ca mai are loc inca. La 28 de saptamani era cu capul in jos deci e ok! Stai linistita ca se va intoarce!

Buna! Si la mine statea transversal, dar la 31 de saptamani. Asteptam cu optimism controlul de la 35 de saptamani.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -