Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#851
AncaSuman

AncaSuman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 10 octombrie 2017 - 21:45

Felicitari!! Sa fiti sanatoase, multa rabdare si refacere usoara! 



#852
Anamaria_23

Anamaria_23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 00:46

Mulțumim mult, multă sănătate tuturor 



#853
Cireshica

Cireshica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 10:08

Va pup mamicilor! Am nascut in 28.09 o fetita prin cezariana la cald, aveam dpn in 05.10. E perfecta, un ingeras! 

Recuperarea a fost ok, 7 zile mai greu apoi am uitat, dar cu ajutor din partea sotului.

Partea cu alaptatul e f grea, am ajuns acas cu rani si inca ii mai dadeam completare lapte praf din cauza durerilor. Am si pompa electrica si mai faceam pauza cu sanii; inca am dureri dupa 3 sapt...Startul a fost rau, bb a avut fren lingual si nu s-a atasat corect decat in ziua 5 dupa taierea frenului.

In rest nu prea am timp de nimic, traiesc intre pampers si alaptare cu mici pauze. Am reusit sa ies 6 ore din casa dar sanii au protestat, s-au umplut maxim.

Bb doarme in patutul lipit de noi si ziua in carut in galagie, sunete normale din casa inclusiv espresor, tv, aspirator, vorbim normal nu in soapta.



#854
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 11:58

Buna,

 

Si eu tot pe 28.09 am nascut baietelul. Mi-au aratat  in spital cum sa suga sa nu fac rani, trebuie sa  ia mamelonul in gurita  si in jurul sfarcului ca altfel te raneste. Si asa am facut, nu am avut probleme, dar sunt niste protectii de silicon  de la philips avent , le pui pe sani si ii dai sa suga nu-ti mai face rani, eu deja ma pregatisem sa cumpar de pe EMag dar nu a mai  fost nevoie.

Si noi tot asa  cu pampers si alaptat toata ziua, si noaptea din 3 in 3 ore bea laptic,  zici ca sunt un zombie.Astept sa mi se retraga  uterul de tot, parca abia jumate s-a retras pana acum.

Voi cum sunteti?



#855
mada08

mada08
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 12:12

buna fetelor. am nascut pe data de 12.10,natural,din pacate fara epidurala, s.a ratat momentul sa.mi faca deoarece m.am dilatat foarte repede intr.un timp scurt. a fost o nastere usoara avand in vede ca este prima si travaliul a fost de 9 ore,dar grea ca si dureri, au foat dureri agonizante,m.a stiut tot spitalul de cat am tipat, avand in vedere ca nu am avut pic de anestezie pot sa zic ca expulzia nu doare daca impingi, dar durerile contractiilor nu au asemanare cu nicio durere intalnita. fetita a avut 4150g si nu mi.a facut epiziotomie. pana la urma a fost mai bine asa ca m.am simtit foarte bine dupa,m am ridicat din pat, nu am luat nicio alta medicatie dupa. acum suntem acasa si incercam sa ne obisnuim. va doresc bebei sanatosi


Editat de mada08, 16 octombrie 2017 - 12:19 .


#856
Cireshica

Cireshica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 09:52

Sweet stiu teoria legata de alaptare insa in practica neatasandu-se corect din cauza frenului am facut rani, am protectii de silicon, am 3 creme, pompa, tot meniul. Acum ne-am mai obisnuit, suntem pe calea cea buna.

Felicitari tuturor mamicilor si multa sanatate la bebei!  [flo2]

Bravo Mada, esti tare! [pk]



#857
Anemona4

Anemona4
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 octombrie 2017 - 06:19

Felicitări tuturor mămicilor, sunteți cele mai grozave! Eu sunt la a doua sarcină, aștept să se nască bebelușa odată, sper să nu înnebunesc de durere când o veni momentul!


#858
Dea18

Dea18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 21 octombrie 2017 - 06:28

În 18.10 la ora 00.50 s-a născut bebe cu o greutate de 3550g si 57 cm. Suntem mancacios si asteptam sa mergem astăzi acasa. 



#859
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 22 octombrie 2017 - 13:45

felicitari mamicilor,

 

Sa va traiasca bebeii si va doresc multa sanatate si recuperare usoara!Noi avem deja 3 saptamani jumate!



#860
rebeca andreea

rebeca andreea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 16:13

Buna mamici,am nascut si eu pe 24 oct la 8:25 dimineata o fetita minunata. Are doar 2.400 kg dar sper sa ajunga rapid la 2.500 sa plecam acasa din spital. Nasterea a fost la termen,40saptamani. In cat timp poate lua in greutate 100 gr. A trecut de perioada de scadere acum doar acumuleaza in greutate. E hranita la san. Multa sanatate!

 





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -