Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#721
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 20 august 2017 - 13:21

Eu as fi nascut in Bucuresti. La privat, oriunde.. Numai ca pe fondul unor vechi interventii, la intinderea abdomenului, crapa usor si prapurul care tine organele interne. Si dupa nasterea propriu zisa, intra chirurgul sa repare tot. In clinici private nu au decat ginecologi . Dureaza 2-3 h la mine tot. Asta va fi a6 a interventie. E foarte obositor dar trecem cu bine sper. In plus costurile sunt extrem de mari in cazul asta. Nu-mi permit sa platesc doi medici si mai mult de 3 z spitalizare. 

Doamne chiar e mai complicat la tine trb sa fii curajoasa  si sa cauti un doctor foartee bun, nu cred ca se pricepe oricare.Iti doresc multa sanatate si tie si la bebel si sa ne auzim cu  vesti bune dupa nastere.



#722
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 22 august 2017 - 11:50

Amy, ai grija mare si Doamne ajuta de un chirurg cu pricepere si implicare, care sa rezolve situatia ta, cu adevarat deosebita. Banuiesc ca vei avea anestezie generala, nu?



#723
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 22 august 2017 - 12:40

Am facut si eu ecografia de trimestru 3 - fetita are 1850 de grame; doctorul mi-a spus ca ar fi in grafic, desi, am vazut ulterior pe hartiile imprimate de la ecograf ca ar fi in urma cu aproape o saptamana, in functie de alte masuratori. Pentru ca am uter cicatriceal, va fi cezariana, stabilita cu cca o saptamana inainte de DPN (11 oct). Ma sperie insa ca daca fetita este deja in urma o saptamana cu cresterea si o scoatem prin cezariana cu o saptamana inainte de termen, practic iese cu 2 saptamani inainte sa-i fie sorocul... :(

Pentru fetele care nasc prin cezariana, va ganditi sa aveti la voi in maternitate supozitoare analgezice pentru momentele acelea critice cand va trebui sa va ridicati din pat? Eu am citit pe tema asta si de obicei se folosesc supozitoare cu diclofenac sau supozitoare cu indometacin. Transmiterea in lapte nu ar fi atat de importanta, mai ales ca la cele cu cezariana, lactatia s-ar declansa mai tarziu, la 3-5 zile de la operatie,  timp suficient, se pare, sa se duca efectul diclofenacului/indometacinului din corpul mamei. Inca nu sunt hotarata daca sa apelez la asa ceva, dar...macar psihic m-ar ajuta sa le stiu ca exista in bagajul de maternitate [soricel]

Referitor la pompele de san, am inteles de pe la cunostinte ca cele manuale sunt prea slabe si cele mai bune sunt cele electrice (dar si mai scumpe).

Incepand  de azi ma duc saptamanal la cursul de puericultura de la Filantropia. Sper sa mai gasesc loc, sa ma inscriu, este un curs gratuit, dar cu nr limitat de locuri. Ce aflu interesant de acolo, daca intru, o sa postez aici.

Va pup, aveti grija mare de voi.



#724
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 22 august 2017 - 15:28

Si eu am DPN in jur de 5 oct asa mi-a zis doctorul,la inceput imi ziceau 11.

in saptamana 32-33 avea bebe 2100 gr.Mi-a zis ca e mai mare cu 1 saptamana.

Eu nu cred ca trebuie programata de acum cezariana.Mie mi=a zis ca asteptam pana in sapt 37,38  facem testul de stres sa vedem daca vrea sa mai stea cat lichid mai are si dupa o sa programam cezariana.

Asa cred ca ar trebui sa faci daca fetita mai vrea sa stea 1 saptamana eu zic ca asa ar fi bine.

Calmante o sa avem toate fetele nevoie la cezariana,eu credeam ca le baga in perfuzie sau sunt injectabile ca isi fac efectul mai repede,cred ca sunt ok si  supozitoarele trb sa intrebam doctorul.

Sarcina usoara fetelor



#725
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 23 august 2017 - 17:30

Da, asa vreau sa fac si eu, la ecografiile din ultima luna, care am inteles ca vor fi saptamanale, sa insist pentru o data de cezariana cat mai aproape de DPN, daca placenta este intr-o situatie buna.

In alta ordine de idei, am fost ieri la cursul de puericultura. Pentru ca spitalul la care voi naste eu este promotorul nasterii naturale, s-a vorbit extrem de putin despre cezariana, asa ca pentru mine multe informatii nu am adunat.

Moasa care a tinut cursul spunea ca mai ales femeile aflate la prima nastere vin la spital de la primele contractii, ceea ce nu este tocmai bine pentru ele, deoarece nu isi dau seama cate ore au de asteptat pana vor naste, de la acele prime contractii. Sfatul ei era ca pacientele sa se indrepte catre maternitate doar cand contractiile au devenit un pic mai sistematizate si au coborat ca ritm sub 10 minute. De asemenea, daca prezinta dureri de burta si de spate care nu cedeaza nici dupa 2-3 pastile de No-Spa. Spunea ca la femeile aflate la prima nastere, durata minima a travaliului este de 12 ore, deoarece colul se dilata cam 1 cm pe ora.

Sederea in spital ar fi de 2-3 zile, maxim 4, in functie de tipul nasterii (vaginala/cezariana) si de gravitatea icterului copilului. Toti bebelusii fac icter, insa forme diferite de severitate. La cezariana ni s-a spus ca, dupa operatie, vom sta cca. 6 ore in sala de post-operator, iar apoi ne vor duce pe sectia de lauzie (nu am inteles daca asta inseamna ca te duc practic pe salon), unde vom sta alte 12 ore cu perfuzii si sonda urinara. De-abia dupa ce se vor scoate sonda si perfuzia, ni se va aduce bebelusul in salon. Vom fi vizitate atat de medicul neonatolog, cat si de cel care se ocupa de mama. Sa nu ne speriem/miram ca toti care ne vor vizita (moase, rezidenti, doctori) ne vor palpa uterul, intr-un fel de masaj, pentru a verifica starea fundului uterin. Am inteles ca acesta ar trebui sa nu fie lax sau lasat, pt ca ar da hemoragii, si vom fi invatate la acel moment cum sa "identificam biluta" (nu ma intrebati mai multe...ca aici chiar m-am pierdut). Ne-au spus ca in maternitate se vor face bebelusului vaccinul BCG (antituberculos) imediat dupa ce s-a nascut si Engerix-ul (impotriva hepatitei B), la externare. Daca se va intampla sa nu le aiba disponibile in spital in momentul in care noi nastem, medicul neonatolog ne va chema/programa in maxim 2 saptamani la spital, pentru a fi facute copilului.

A mai vorbit cat de important este sa ne gasim de acum un medic de familie pediatru, care sa fie disponibil usor si sa raspunda la telefon (aici le intreb pe fetele din Bucuresti...puteti sa-mi recomandati vreun doctor de familie specializat in pediatrie, bun si disponibil? Eu nu cunosc pe nimeni...).

Cu ce ar trebui sa venim la spital: dosarul de sarcina, carte de identitate, card de sanatate, haine pentru bebelus (va sta totusi infasat in scutecele maternitatii pana in ziua 2, cand ni se aduce la salon), servetele ume-de, pampersi (ne-a avertizat sa avem destui, deoarece un nou-nascut consuma in medie 8-10 bucati pe zi, in prima sa saptamana de viata), absorbante pt mame, camasi de alaptare, bustiera sau sutien de alaptare, telefon si neaparat incarcator, apa si pai de baut.

Cele cu cezariana pot manca, la 6 ore de la operatie (cand te muta pe sectia de lauzie/salon) un iaurt si o banana, iar cele care nasc natural pot manca la 1-2 ore dupa nastere o friptura si o ciocolata. [:)]  Si nu glumea!

La nasterile naturale, lactatia mamei se instaleaza in cca 48 de ore, iar la cele care au nascut prin cezariana dupa 72 de ore. Insa daca mai intai vom avea cateva picaturi de colostru, va fi suficient pentru bebelus, deoarece stomacul lui la nastere se pare ca este cat o moneda de 50 de bani.

Dupa cateva zile de la nastere, majoritatea mamelor fac "furia laptelui", adica sanii le vor deveni foarte inflamati - de aceea, este important sa punem bebelusul la san la cerere, de fiecare data cand bebelusul cere asta, fara sa-i face un program. De asemenea, multi bebelusi, dupa ce trag de 2-3 ori, adorm pentru 15-30 minute - este bine sa nu-i lasam in momentul mesei sa adoarma, sa incercam sa-i stimulam cumva, ca sa ramana treji.

Nu am inteles daca baie trebuie sa le facem zilnic, asa a parut sa recomanda moasa de aici, deoarece un bebelus transpira usor (Ana Culcer, o pediatra cunoscuta din Municipal, spunea ca este suficienta imbaiere de 3 ori pe saptamana). Bebelusul trebuie sa doarma pe stanga, pe dreapta si pe spate (nu doar pe spate si, mai ales, nu pe burta, in primele luni, pana cand este el capabil sa se intoarca singur). Nu recomanda nimic in patut langa el, nici jucarii, nici perna. Daca vrem sa aiba perna, sa i-o bagam pe sub cearceaf, iar cearceaful sa fie fix.

In prima saptamana, moasa a spus ca nu avem nevoie de pompa de san.

Referitor la alimentatia noastra dupa nastere: in prima saptamana putem manca orice, mai putin varza, mazare si fasole. Nu avem voie fructe crude, cu exceptia bananelor. Restul fructelor se mananca doar sub forma de compot. Legat de fructe si legume, trebuie sa consumam un singur soi pe zi, nu amestecate. Se pare ca are legatura cu scaunul bebelusului, pentru ca daca apar probleme in tranzitul/scaunul bebelusului, doctorul te va intreba ce ai mancat (si i-ai transmis tu prin lapte), iar daca mancam amestecat, nu va sti ce aliment a fost netolerat.

Moasa recomanda centura postnatala, desi stie si ea doctori care spun ca nu ar fi nevoie de ea, pt ca muschii abdominali nu mai lucreaza singuri, fiind ajutati de centura. Ea zice ca personal a purtat-o timp de 6 luni si crede ca a ajutat-o. O recomanda pe cea tip chilot (nu cu arici) si doar pe timp de zi. Din pacate, se pare ca femeile care nasc prin cezariana o suporta foarte greu, pentru ca impinge in operatie, mai ales la aplecari.

Ne-a recomandat sa nu primim musafiri in prima luna de viata a bebelusului, mai ales ca vom naste in plin sezon de viroze. Sunt acceptate doar rudele foarte apropiate, pe care sa le rugam sa nu pupe bebelusii pe fata si manute.

Mai mi-am notat cateva lucruri, dar sunt strict legate de Filantropia, pe ce etaj sunt anumite saloane, ca nu permit in timpul orelor de vizita sa se vina cu flori, ca nu pot face gauri in urechi fetitelor, pentru ca nu au pistol, etc. Daca mai naste cineva la Filantropia, ma poate intreba ce are nevoie.

Daca naste careva la stat, in Bucuresti, prin cezariana, imi poate spune cu ce suma s-a gandit sa plece la maternitate? Sunt pareri si pareri pe net, unele vechi, si nu-mi dau seama ce suma totala ar trebui sa pregatesc pana in octombrie.

Multam, ne auzim, take care!



#726
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 27 august 2017 - 20:56

Buna fetelor,

 

E foarte bine ca ai fost la cursuri dana-corina,chiar ne ajuta pe toate sfaturile iti multumim ca le-ai imparatsit cu noi..Asa am auzit si eu ca baie trebuie de 2,3 ori pe saptamana  la bebel.Mai ales acum ca este iarna.Centura postnatala trb sa cumpar doar ca nu stiu ce marime inainte purtam marimea S la toate ,acum  cred ca ar trebui sa o cumpar M pt ca e burtica si fac si operatie de cezariana,S sigur n m-ar incapea.  Am vazut ca sunt foarte multe modele este foarte greu sa aleg nu stiu care e mai buna.Pt vergeturi am folosit niste uleiuri,acum mi-am luat iar Elancyl pt maternitate sper sa fie bun,am auzit ca abia dupa nastere vezi daca  ai vergeturi sau nu



#727
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 august 2017 - 08:29

Sweet20, si eu zic sa-ti cumperi macar o marime mai mare centura, pentru ca, stiu de la sora mea, in primele 2 luni dupa cezariana, burtica ne ramane maricica, nu se retrage asa usor (mai ales ca avem si interdictie la gimnastica). Plus incizia, care este sensibila. Cat despre model, alege una tip chilot si...bugetul este limita. Banuiesc ca, cu cat este mai scumpa, cu atat este mai buna.

Ce ziceti de masa de infasat - ar fi utila? Eu am o comoda destul de mare si inalta, cat sa-mi permita sa infasez copilul pe ea, as putea lua doar acea saltea de infasat. In plus, nu am spatiu in camera copilului si pentru o masa de infasat. Dar am citit totusi ca este salvatoare pentru cele care nasc prin cezariana, ca nu le forteaza sa se aplece cu copilul in brate pana la nivelul patului sau altui corp de mobilier.

Cadita v-ati luat-o cu reductor? Nu stiu daca sa o iau simpla sau sa cumpar cu reductor. Cand este foarte mic bebelusul, nu cred oricum ca am curaj sa-l las sprijinit in reductor, ca nici nu-i sta capul fix. Poate dupa 2 luni, cand isi poate tine si el capul drept cat de cat.



#728
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 29 august 2017 - 09:42

#725 icon_share.png
 
 
 

,

da, voi avea anestezie generala, desi la primul am incercat epidurala si am facut reactie la ea. tot la generala am ajuns.

 

In legatura cu ce trebuie sau ce nu trebuie sa facem acasa sau in spital , difera de spital si medic.

Din experienta voi enumera cateva lucruri:

 

- la cezariana, am stat 12-24 h pe Ati apoi la salon. Sonda depinde de fiecare cum se trezeste, etc

- la noi, lucrusoare nu se primesc. copii sunt infasati in scutecele lor sterile. nu se primeste din afara nimic.doar pampers.

- bebelusul nu se aduce la salon. te duci tu la alaptat la 3 h ...

- Vaccin Anti hep B nu se mai gaseste acum. nu se mai face la nou nascuti decat daca il aduci tu sau daca e mama purtatoare de virus B.

- lactatia nu are regula. mie mi-a venit destul de repede ca de frica ca nu am, am luat Nutrinatal si ceva ceai lactatie de la Fares. am facut furia laptelui si ma tot contraziceam cu asistentele ca ele spuneau ca n-are cum sa vina la 2 zile... cert e ca m-am muls in spital un bibe intreg pe care l-am aruncat. ca nu l-au dat copilului pe motiv ca nu e steril.

- pt sani am folosit cu succes maxim crema Purelan.

- Nu am alaptat la cerere. cand aveam mult lapte, am muls la pompa si l-am saturat 1 bibe. am mers in paralel cu san si lapte muls bibe. la el nu a contat de unde curge :)

- dormitul: pe ambele parti. mai tarziu, cand au inceput colicile , l-am culcat pe burta. a fost perfect. elimina toate gazele si il calma.dar cu conditia sa fie supravegheat. 

- alimentatie atent suravegheata daca alaptati. in timp, veti vedea ce ii dauneaza si ce nu.

- centura nu am avut la primul. dar acum o voi folosi pe cea pre si post natala. voi avea nevoie. nu trebuie sa va spanzurati cu ele. doar cat sa nu mai simtiti ca vi se scurg matele pe jos .

- cu vizitele e complicat. nu poti refuza sau da pe cineva afara. daca e sa ia ceva, ia si din spital. dar puteti sa va scuzati si sa nu-i bagati in camera direct spunand ca abia a adormit sau ca etc... e delicat aici. dar nici sa vina persoane diverse fix in prima zi sa stea cu mainile pe el. 

- Cadita eu am avut normala. dar acum voi lua una de la ikea probabil. e mai mica si imi place. nu aveti ce face cu reductorul . copilul se imbaiaza si zilnic in primele zile-sapt si baia nu dureaza o vesnicie. in plus, la vara va sta in cada in scaun-reductor cu ventuze. am avut unul si a fost super.

- suport cadita nu am luat. nu am loc de ele. 

- masa de infasat nu am loc.

 

Cam atat sa zic. Ce va spun e din experienta cu primul copil.



#729
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 august 2017 - 11:05

Amy, multam de informatii, bine de stiut toate astea. Cand nasti, stii orientativ perioada in care va fi operatia?



#730
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 29 august 2017 - 12:37

BUna fetelor,

 

 

Atunci o sa-mi cumpar o centura  marimea M  cu arici ca sa o strangi tu cat vrei. Mi-as lua si chilot modelator dar nu stiu  ce marime  si daca ma cuprinde.Cred ca o sa -mi iau intai centura  si dupa imi dau seama ce marime de chilot modelator ar trebui sa-mi iau.

Am luat o cadita micuta de pe Emag de fapt toate cumparaturile le-am facut acolo,chiar si patut  mobil cu roti de plasa are 2 nivele  si masa de infasat.am luat si 1 saltea pt patut cu fibra de nuca de cocos pe ambele parti am vazut ca acum toate  saltelele pt bebei sunt cu nuca de cocos,am luat si husa impermeabila pt saltea,cearsafuri,paturici oricum mai cumpar pe parcurs ce e nevoie.Nu am vrut sa iau patut de lemn pt ca cel de plasa are roti si pot sa-l plimb prin casa sau sa-l scot in curte  la vara.O sa caut si un leagan balansoar, sper sa-i placa.

Nastere usoara fetelor si sa ne dati doar vesti bunee





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -