Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa facem pasul? Canada->Spania


50 raspunsuri la acest subiect

#21
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 10:25

Am si eu o curiozitate.

Ce nu va place atit de mult in Canada de vreti sa va mutati ?

 

liliM36 unde in Canada stati?

 

In Toronto anul trecut si anul asta vremea a fost comparabila cu Bucuresti , anul asta nu a nins decit odata mai serios .... temperaturile sint mai ridicate decit mi se plinge mama care sta pe linga Bucuresti....

In Alberta locuim. Nu e nicicum vorba ca nu ne place, am locuit atatia ani aici, ne simtim ca acasa. Problema noastra e distanta prea mare de cei din Romania. Pentru unii dintre cei plecati e mai simplu, pentru altii mai complicat... Odata cu varsta si problemele de sanatate, aceste calatorii lungi devin tot mai greu de suportat. 



#22
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 10:29

Urmaresc cu foarte mult interes subiectul, pentru ca Spanoia ne sta si noua in minte de cateva luni bune.

 

husbandul e programator, eu contabil, ar trebui sa ma interesez cum echivalez CPA cu ACCA la o nevoie, dar tot la o nevoie exact la asta ma gandesc, imi deschis un business.

 

nu stiu, o fi mid-life crisis, dar am o multime de idei de schimbare :) si Canada nu e neaparat un loc de care suntem legati

Aqai, aveti in minte o zona anume? Ati vizitat Spania pana acum? Noi nu stim decat zonele marilor orase, ma gandesc ca din experienta voastra as putea sa imi largesc aria. Nu sunt obisnuita sa locuiesc in orase/localitati mici, mi-e teama ca nu m-as integra, ca nu as fi primita cum mi-as dori, ma simt mai in siguranta sa ma "pierd" in orase mari.



#23
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 10:38

Asa este

 

lili, paradoxal, dar sunt si in romania orase/zone unde ti-e mai mare dragul sa traiesti si sa muncesti, se gasesc locuri de munca, orasele sunt frumoase, ai cu ce sa-ti umpli timpul liber - festivaluri, tot felul de manifestari, excursii in zona.

 

cluj, oradea, timisoara, chiar si brasov (mai ales prin prisma meseriei sotului tau).

 

chiar zilele trecute era un reportaj despre comuna cristian din jud brasov, au satenii niste facilitati si modernizari cum nici la oras nu vezi. asta pentru ca in bugetul primariei intra bani frumosi din taxele si impozitele firmelor care au sediul/punctul de lucru pe raza acestei comune, iar primarul a investit banii cu folos, nu a tinut neaparat sa fure sau sa deturneze sumele, cum fac atatia alti primari de sate, comune, orase.

eu nu pledez sa reveniti in tara, ci doar sa va mai interesati cum stau lucrurile in partea ardealului/banatului. pana si locuitorii de acolo sunt mai calmi, mai cu bun-simt, mai cu respect fata de lege si cei din jur, fata de alte zone ale tarii...

Asa este, CorinaDani, ai mare dreptate. Cunoastem Brasovul, Clujul, Timisoara si mai ales despre Cluj am auzit numai chestii faine. Ti-am spus ca initial asa am vrut, sa ne intoarcem in Romania, dar noi am luat in calcul Bucurestiul pentru ca aici e familia. 



#24
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 10:47

Aqai, aveti in minte o zona anume? Ati vizitat Spania pana acum? Noi nu stim decat zonele marilor orase, ma gandesc ca din experienta voastra as putea sa imi largesc aria. Nu sunt obisnuita sa locuiesc in orase/localitati mici, mi-e teama ca nu m-as integra, ca nu as fi primita cum mi-as dori, ma simt mai in siguranta sa ma "pierd" in orase mari.

 

 

întotdeauna orasele mici ofera salarii mai mici dar si chirii mai mici. oportunitati mai putine...

sotul tau ce specialitate de inginerie are? daca stie automatizari / masini industriale, poate cauta cu succes in industria farmaceutica. dar limba spaniola devine obligatorie.



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 16:35

Aqai, aveti in minte o zona anume? Ati vizitat Spania pana acum? Noi nu stim decat zonele marilor orase, ma gandesc ca din experienta voastra as putea sa imi largesc aria. Nu sunt obisnuita sa locuiesc in orase/localitati mici, mi-e teama ca nu m-as integra, ca nu as fi primita cum mi-as dori, ma simt mai in siguranta sa ma "pierd" in orase mari.

 

noi nu suntem asa departe ca voi in proces.. abia am inceput sa ne gadim pe unde ne-am putea muta



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 12:57

Aici multa lume prefera sa locuiasca in orase mici si sa faca naveta in orase mari. Sint autostrazi, drumuri bune, nu-i asa greu. In schimb ai multe alte beneficii locuind intr-un oras mic.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:08

Aici multa lume prefera sa locuiasca in orase mici si sa faca naveta in orase mari. Sint autostrazi, drumuri bune, nu-i asa greu. In schimb ai multe alte beneficii locuind intr-un oras mic.

Daaa...asa este!Sunt total de acord,traind in oras mare si unul mic,mi-e clar ca avantajele sunt in traiul in oraselele mici.

 

Bine s epoate ca si factorul virsta sa fie determinant in felul asta de a gindi,ins aclar "viata la tara"  e  alternativa de luat in calcul.



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:28

Daaa...asa este!Sunt total de acord,traind in oras mare si unul mic,mi-e clar ca avantajele sunt in traiul in oraselele mici.

 

Bine s epoate ca si factorul virsta sa fie determinant in felul asta de a gindi,ins aclar "viata la tara"  e  alternativa de luat in calcul.

Pai numai daca ma gindesc cit de simplu e pentru mine sa obtin o programare la doctor si ce drama e sa o faci daca locuiesti in Londra sau alt oras mare. Plus mai putina poluare, liniste, trafic linistit, lume relaxata. Si am toate magazinele necesare pentru alimente (teriyaki sos included, hahaha) si avem si citeva de imbracaminte/inclataminte. Insa eu cumpar multa imbracaminte-incaltaminte pe internet sau merg in weekend la mall. 



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:37

 (teriyaki sos included, hahaha)

[:-)))] [:-)))] [:-)))] )n-am ajuns s ama uit sa vad daca am la mine-n sat [:-)))] [:-)))] )



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:47

Depinde, aici e un pic diferit. In orase mici sau f mici, accesul la servicii medicale de ex, e mai complicat. Sunt concentrate in spitale/ clinici regionale, nu ai peste tot medic de fam in oraselul tau. ( S a facut si un film despre asta, cum o intreaga asezare conspira sa atraga un medic in sat la ei). La o urgenta trebuie sa te deplasezi zeci daca nu sute de km.

Chirii mai mici, preturi mai mici la case, case mai mari cu spatiu exterior mai mare, liniste si aer mai putin poluat, astea sunt avantajele.

Naveta la job nu e in toate cazurile usoara, depinde daca ai acces rapid la autoruta, tren etc. Sa pierzi 3-4 ore din viata , in unele cazuri, zilnic pe drum nu e tocmai cool.


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -