Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


1340 raspunsuri la acest subiect

#831
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 06:05

Judoka, petmite-mi sa ma indoiesc , am trecut personal prin acest proces acum un an si nici macar la dysney nu ma duceam , doar la prieteni. Nu aveam nici hotel , nici invitatie , nici bilet de avion nimic si tot am luat viza pe 10 ani. Chef de dus sa mai am, dar chiar am apreciat ce civilizat a decurs tot procesul

 

 

Matusa mea locuia in America impreuna cu sotul ei, aveau casa cumparata acolo.

I/au facut chemare mamei sale care a primit viza, tatal sau in schimb nu a putut sa mearga niciodata.

vea in Romania sotie, o afacere de vreo jumate de milion de euro, apartament si casa, cu toate astea i/a fost refuzata de nu stiu cate ori.

 

 

Cand am fost eu sa imi iau viza aveam doar masin pe numele meu si eram la liceu. La ghiseul de langa mine era un baiat de aceeasi varsta, cu aceleasi acte, tot doar o masina si atat. Eu mergeam in vizita la matusa mea.

Eu am primit viza, el nu.

 

Si se stia ca asta se da in fctie de ce chef are functionarul de la ghiseu.



#832
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 17:56

Matusa mea locuia in America impreuna cu sotul ei, aveau casa cumparata acolo.

I/au facut chemare mamei sale care a primit viza, tatal sau in schimb nu a putut sa mearga niciodata.

vea in Romania sotie, o afacere de vreo jumate de milion de euro, apartament si casa, cu toate astea i/a fost refuzata de nu stiu cate ori.

 

 

Cand am fost eu sa imi iau viza aveam doar masin pe numele meu si eram la liceu. La ghiseul de langa mine era un baiat de aceeasi varsta, cu aceleasi acte, tot doar o masina si atat. Eu mergeam in vizita la matusa mea.

Eu am primit viza, el nu.

 

Si se stia ca asta se da in fctie de ce chef are functionarul de la ghiseu.

 

La mine ambii parinti si mama sotului meu au primit vize in acelasi timp anul trecut. Cu scrisoare de invitatie de la mine si atat. Toti trei sunt pensionari. 

Nu se da in functie de "functionar". Se pun intrebari ca sa stabileasca gradul de risc cu privire la "visa overstay" si se iau in considerare datele din dosar. Un barbat tanar care nu are job, sau proprietate in Romania, nu e casatorit are sansele foarte mari de visa overstay. O femeie tanara, tot jobless si fara proprietate are sanse mai mici (in baza statisticilor femeile sunt mai putin temerare in a lua viata de la zero in alta parte). 



#833
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 19:09

enfin si cu trecutul granitei la americani, cozi cat casa si se misca greu asa ca am petrecut peste o ora injurand marunt in coada , dar la ghiseu zau daca m-a intrebat careva ceva mai mult de 5 min...unde mergeti , unde locuiti, de ce ati venit in vacanta aici, sedere placuta , enjoy si la revedere. Anul asta ca sa nu dau loc la interpretari despre cum era candva.



#834
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 19:22

La mine ambii parinti si mama sotului meu au primit vize in acelasi timp anul trecut. Cu scrisoare de invitatie de la mine si atat. Toti trei sunt pensionari. 

Nu se da in functie de "functionar". Se pun intrebari ca sa stabileasca gradul de risc cu privire la "visa overstay" si se iau in considerare datele din dosar. Un barbat tanar care nu are job, sau proprietate in Romania, nu e casatorit are sansele foarte mari de visa overstay. O femeie tanara, tot jobless si fara proprietate are sanse mai mici (in baza statisticilor femeile sunt mai putin temerare in a lua viata de la zero in alta parte). 

Pai si la parintii ei nu erau sansele mai mari ca mama sa ramana acolo, dat fiind fatul ca nu avea in Romania pe nimeni, era divortata, singura, cu un apartament pe numele ei?

 

Pt o femeie cred ca e mai usor s agaseasca ceva unde sa stea :)))

 

Din experienta mea si a prietenilor, nu stiu cum e acum, dar cand am aplicat eu, in 2008 si dupa, vizele se dadeau in fctie de cheful celui cu care vorbeai si in fctie de cum ii placea fatza ta.



#835
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 19:54

Pai si la parintii ei nu erau sansele mai mari ca mama sa ramana acolo, dat fiind fatul ca nu avea in Romania pe nimeni, era divortata, singura, cu un apartament pe numele ei?

 

Pt o femeie cred ca e mai usor s agaseasca ceva unde sa stea :)))

 

Din experienta mea si a prietenilor, nu stiu cum e acum, dar cand am aplicat eu, in 2008 si dupa, vizele se dadeau in fctie de cheful celui cu care vorbeai si in fctie de cum ii placea fatza ta.

 

Nu. E ceva mai complicat decat se vede la prima vedere. Intrebarile care se pun nu sunt standard. Pe mine la viza de business, m-a intrebat consulul daca imi place US. I-am spus ca n-am mai fost niciodata si ca astept sa o vad inainte sa ma pronunt daca imi place sau nu. Nici eu nu aveam nimic pe numele meu cand am luat prima viza de US in 2004, eram proaspat iesita din facultate angajata de jumatate de an la firma la care lucram si necasatorita. Consulul ala a gasit in conversatia cu mine convingerea ca nu sunt genul sa iau decizia de a ramane peste durata vizei.

Sunt mai multe chestii care se iau in considerare, consuli nu refuza doar pentru ca sunt intr-o pasa proasta sau e a naibii pielea pe ei.

Oricum ar fii acuma pe sistemul nou, stii dinainte daca ai sanse sau nu in functie de analiza dosarului care se face prin telefon. Mai nou pentru cei care nu pot arata ca au suficiente legaturi cu tara mama exista vizele limitate 2luni. E o presupunere pe care ei o fac, daca esti cinstit si nu urmareai sa ramai in US te vei intoarce si data viitoare avand dovada ca atunci cand ai avut ocazia nu ti-ai prelungit sederea in afara vizei vei obtine o viza cu durata mai mare.

 

Marina, da la intrarea in US cozile sunt enorme si merg foarte greu. Dar faptul ca ai fost intrebata doar 5 minute nu e o problema. In primul set de intrebari doar se stabiliesc niste chestiuni de baza, importanta e amprentarea si recunoasterea faciala care se face la toti mai putin la cetateni americani. Cand iti ia amprenta si iti face poza, fac si o cautare in sistem ca sa vada daca nu esti flagged de vreuna din agentiile lor. Daca esti flagged, ai dat de naiba. 

Citisem de curand un articol al unei scriitoare australiene care venea in US sa promoveze o carte parca si care a fost detained de US Imigration service doar pentru ca o suspectau ca urma sa lucreze in US si viza ei nu permitea asta. Iti dai seama ca daca fac asta pentru incalcarea statutului vizei, pentru chestii gen radicalizare, legaturi cu organizatii radicale sau teroriste, sau altceva de gen nu treci pana nu te cauta si-n...

 

Am avut doi iranieni colegi de servici, sot si sotie. Ambii au trait majoritatea vietii in occident, intai in Germania apoi in Canada unde si-au luat diplomele de studii si cetatenie. Ambii au venit in US ca H1Bs. Si de cate ori plecau in vacanta in afara US, atat la plecare cat si la revenire in tara erau "randomly selected" pentru extra security check. Si fata asta zicea "Randomly my ass" ma verifica de fiecare data.

Asta e realitatea, aici in US se fac verificari solide atat in acordarea vizei, cat si la intrare in tara. Problema dupa cum am zis nu e cine reuseste sa treaca de security check, ci aia care sunt deja aici si sunt nemultumiti de viata lor. 


Editat de Madanic, 21 iunie 2017 - 19:56 .


#836
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 22 iunie 2017 - 00:45

 Cat despre interviurile cerute de imigration la americani... am dubii ca sunt asa smart, deoarece pe socrela mea au tinut-o de 3  ori la intrarea in US cate 1-2 ore ca pe-un infractor intr-o camera speciala. Are nume perfect romanesc, comun, este mititica, ochelari... au gasit bunica infractoare. Are si green card pe deasupra si de fiecare data o tin asa mult la granita. Tare neplacut...Nu a incalcat nici o lege nici in R nici in USA. Hai sa ne mai uitam si unde pierd timpul si pe cine tot purica atat serviciul de imigrari din aeroporturi.

"They err on the cautios side". Gandeste-te ca daca pe bunica au oprit-o, mai mult ca sigur ca daca e si cel mai mic indiciu de ceva putred nu treci. Exact despre asta era vorba.

PS. Socrela ta ar putea sa aiba un nume comun cu cineva care e pe radarul autoritatii si asta sa-i cauzeze problema, sau sa fi fost flagged dintr-o eroare, au mai fost cazuri.



#837
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 iunie 2017 - 17:39

"I feel like this is a no-brainer for hospitals and doctors. At the end of the day, we are going to treat patients whether they have insurance or not. To be honest, 95% of the time, we have no idea who is insured and who is not. Which is exactly how it should be. Our job is to take care of them. So, eliminating insurance for millions will just bankrupt hospitals. Which means that no one will get good care. Children's hospitals in particular are seriously in jeopardy because 30 million children are insured by medicaid. Even if people don't have an altruistic bone in their body -- even if they don't care about saving the lives of children -- they should care about the fact that they are going to bankrupt institutions that serve them too -- like tertiary medical centers, and trauma centers like Harborview, and children's hospitals. This is bad for everyone". #rantover
Very well put by the best and brightest doctor I know- Meera Kotagal - (who also happens to be a pediatric surgeon)

 

http://thehill.com/p...do-no-harm-rule



#838
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 iunie 2017 - 18:26

Poate cineva sa-mi confirme daca Mr Pence chiar a zis asta:

"However, since we have more pressing issues at the moment, given the delicate political situation in the country, it’s less time-consuming for me to simply appeal gay people to resign from their conservative jobs themselves instead of exercising the law upon them. Think of it as the government’s way of being gentle and considerate, mind you, in a situation where we could very easily use a sledgehammer instead of this here scalpel,” Pence added. “We’d prefer gay people to answer this call while they can, because the situation will undoubtedly change in the future. Especially for them.”

 

?

Si daca chiar a zis asa ceva o interpretare va rog.



#839
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 iunie 2017 - 18:44

Pro life dar dupa ce te nasti esti "on your own" si "better man up snowflake":

 

"Among many other changes to our current healthcare law, the bill includes drastic, long-term slashes to Medicaid. In fact, the cuts are even more harmful than the House bill! Many school districts, including Shawnee Mission, receive Medicaid reimbursements for direct services (both health and mental health) they provide to Medicaid eligible students that are not only vital to their ability to learn in the classroom, they may be required by a student’s Individualized Education Plan (IEP). We are deeply concerned about the negative impact slashing Medicaid would have on our students as well as students around the country."

 

https://shawneemissi...alth-bill-64069



#840
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 27 iunie 2017 - 18:46

"I'm a christian, a conservative and a republican... in that order"




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -