Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Invatatoarea are Propriul Copil in Clasa - Conflict de Interese permis in invatamantul de stat

scoala 7 bucuresti

12 raspunsuri la acest subiect

#1
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 02:45

In clasa noastra, la scoala 7 din Bucuresti, invatatoarea are propriul copil in clasa. Este permis, desi nu pare deloc etic.

Situatia din clasa este uimitoare, cred, pentru orice parinte.

 

Copilul invatatoarei este elevul dat exemplu la orice sedinta.

Toti elevii isi doresc sa fie prieteni cu copilul doamnei.

Toti elevii il percep ca pe cel mai bun din clasa. 

Acesta, copilul invatatoarei, are grupul sau de prieteni, in care alt elev poate intra doar daca el accepta.

De ziua lui, le spunea celorlati ce cadou sa ii cumpere.

Toti copiii sunt mutati permanent in alte banci (saptamanal), cu colegi diferiti, insa copilul doamnei sta cu colegul preferat / prieten de 1an de zile.

 

Iar invatatoarea, este suplinitoare, la prima generatie de copii - clasa 1 acum.

 

Oameni buni, cum vi se pare?!!?

Voi ce ati face??

 

Perceptiile tuturor copiilor sunt afectate de prezenta copilului doamnei.



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 04:03

Nu este etic, la noi este chiar interzis si la nivel prescolar ca o educatoare sa aiba un copil in propria grupa.

Eu as putea fi teoretic in aceasta situatie. Predau anul asta la scoala la care il voi inscrie pe copilul meu, de la anul, la maternelle. Deci daca voi preda si la anul la aceeasi scoala la acelasi nivel mi ar putea fi elev. Dar desigur n am voie, ar fi repartizat automat in clasa paralela, desi am impresia ca nici asa nu e ok, trebuie sa verific legea si regulamentele.
Probabilitatea efectiva este mica insa, adica fi miu va fi sigur la aceasta scoala ( nu am voie sa l inscriu la alta scoala de stat decat daca ne mutam, iar la privat nu mi permit), eu probabil nu, neavand post permanent.

Conflictul de interese e evident. Situatia trebuie prezentata Inspectoratului scolar direct, directoarea voastra a permis asa ceva deci nu va rezolva.
Succes!

Editat de Fleurdelise, 22 ianuarie 2017 - 04:06 .


#3
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 09:45

cand eu am fost in clasa intai, acum muuuuulti ani, in mileniul trecut si in comunism, tin minte ca fata invatatoarei era in aceeasi clasa cu mine.

 

Eu, ca si copil nu m-am simtit confortabil cu asta, si aveam tot timpul impresia ca ea era cumva avantajata, ca orict de bine as fi invatat eu mie "Tovarasa" tot imi corecta ceva cu rosu in caiet, iar  ei nu prea....

 

Retineti ca aveam doar 7 ani, si judecam eu cu mintea mea. Mergeam acasa si o intrebam pe mama de ce nu poate fi si ea invatatoare sa fiu si eu in clasa ei.

 

Se pare ca parintii s-au sesizat si in cele din urma fata a fost mutata la alta clasa. Deci, nu, nu e corect si nu face bine la perceptia copiilor. Vor invata ca unii sunt mai egali ca altii....



#4
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 09:46

Eu cunosc un caz in care invatatoarea, mama a 3 baieti de varste diferite, i-a avut pe primii 2 in clasa ei, in scoala primara. La al treilea nu s-a mai putut, dar a motivat ca si-a dat seama, in sfarsit, ca nu este bine ca mama sa-i fie si invatatoare propriului copil timp de 4 ani!  [:D]

 

Dana, ti-am urmarit si apreciat postarile. Recunosc, in ceea ce scrii, multe dintre propriile experiente. Vestea buna e ca aceste fenomene se estompeaza odata cu inaintarea in sistemul scolar pentru a se reduce foarte mult in liceu cand, in sfarsit, selectia este facuta pe bune.

 

daca ai posibilitatea de a opta pentru o scoala primara privata, nu ezita. Ti-ai scuti multi nervi... Sistemul de invatamant de stat este greu de "inghitit" pentru un parinte onest care nu vrea ca propriul copil sa aiba parte de un tratament preferential, dar descopera, cu uimire si jena, ca sunt multi alti parinti care asta vor...



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 10:25

Solutia este sa faci sesizare la inspectorat.



#6
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 12:01

Cea mai buna prietena a fi-mii este fata uneia dintre educatoare - la gradinita privata. Dar aici e un caz special. In orice caz, nu am simtit ca s-ar fi facut vreo discriminare, mai ales ca sunt 4 educatoare.

 

Din ce descrii tu insa...ai doua solutii: fie faci sesizare la inspectorat, asumandu-ti ca e posibil ulterior ca invatatoarea sa iti persecute copilul, fie il muti la alta clasa / scoala.



#7
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 20:34

La noi situatia e relativ des intilnita. Uneori copiii invatatorilor sau educatoarelor sint in clasa parintilor, uneori nu. Stiu cazuri cind au fost si cazuri in care n-au fost. De exemplu, fata mea a fost in clasa cu baiatul directorului, care era si invatatorul lor. E drept ca aici copiii de scoala primara nu au note, doar calificative, dar ea nu s-a simtit niciodata inconfortabil din cauza asta. Cel mai tare a amuzat-o cind baiatul a gresit si in loc sa-l strige pe invatator "domnule" i-a spus "tata". Mai e un aspect, aici elevii pastreaza un invatator doar un an, in mod exceptional doi, fii-mea in anul urmator a avut alt invatator, dar a pastrat colegul.



#8
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 ianuarie 2017 - 08:41

Va multumesc pentru pareri si sfaturi! Conteaza mult. Noi ne vom transfera si m-am gandit mult daca sa merg sau nu la inspectorat. Daca nu merg, e ca si cum las inca o nedreptate sa ramana neobservata in sistemul de stat. Poate reusesc sa schimb regulamentul scolar in aceasta privinta.



#9
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 ianuarie 2017 - 08:46

Marox, cred ca situatiile pot fi foarte diferite in functie de o multime de factori. Initial, noi am crezut ca nu ar fi o problema prezenta fiului invatatoarei, insa lipta ei de experienta pedagogica si structura ei umana, au creat probleme majore. Copilul sau este vedeta si seful copiilor. Intr-un mod extrem de evident.



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 ianuarie 2017 - 11:04

Marox, cred ca situatiile pot fi foarte diferite in functie de o multime de factori. Initial, noi am crezut ca nu ar fi o problema prezenta fiului invatatoarei, insa lipta ei de experienta pedagogica si structura ei umana, au creat probleme majore. Copilul sau este vedeta si seful copiilor. Intr-un mod extrem de evident.

Intr-adevar, conteaza f mult atmosfera din clasa cauzata de acest lucru si imprimata de dna inv. Sa se creeze un fel de clan acolo, cu copilul inv. pe post de sef, nu-i ok deloc.

In alte conditii, adica dacadna inv. avea alt caracter si copilul este educat altfel, putea sa nu fie nici o problema lucrul asta.

Si noi in sc. generala l-am avut in clasa pe baiatul unei dne prof. de la clasa. Dar zau ca nu era nici un fel de problema, nu-l avantaja un vreun fel, asa ca nici nu mi-am pus problema, la vremea respectiva (nici parintii, cand au aflat) ca ar putea contravine in vreun fel.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -