Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incotro ne indreptam?...


11 raspunsuri la acest subiect

#1
bb91

bb91
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 14:28

 Buna fetelor,va urmaresc postarile de ceva vreme si mi-am facut curaj sa va impartasesc si eu povestea mea.Pe scurt: eu de la oras,el din mediul rural,dragoste mare,eu ma mut la el renuntand la job,prieteni si tot ce ma lega de oras.Am plecat in strainatate deoarece el nu dorea sa se angajeze in Ro.De la un timp avea un comportament ciudat,si nefiind in apele lui am aflat si motivul: o ruda de a lui s-a casatorit recent si acum divorteaza,iar dupa o discutie cu aceasta persoana si-a dat seama ca este prea 'legat" de mine,ca daca eu il voi parasi la fel cum facuse nevasta prietenului,el nu are pe nimeni,ca femeile sunt la fel si se plictisesc de bine si pleaca,si oricum sunt tot timpul nemultumite.De la un timp se simte "sufocat" si incearca sa si gaseasca activitati in care eu nu sunt inclusa,desi in mod normal sunt activitati care se pot face in cuplu. Nu se pune problema sa vin si eu pentru ca ma lovesc de un "nu" categoric,si de acuze ca vreau sa il controlez,dar nu voi reusi niciodata. Momentan stam in strainatate si doar pe el il am..si nu stiu ce sa fac.Ma simt atat de singura si am nevoie de un sfat.Va multumesc! [umbrel]

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 15:05

eu cred ca e doar un pretext din partea lui si vrea sa rupa relatia cu tine, dar nu are motive temeinice, mai exact iti cauta nod in papura.

sunteti casatoriti ? tu ai un loc de munca acolo ? care este anturajul vostru, ca si cuplu, care este anturajul lui, cu cine face acele activitati la care tu nu esti acceptata ?



#3
bb91

bb91
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 15:17

Suntem logoditi,la innot vrea sa mearga singur,prin oras merge tot singur,sau se intalneste cu prietenii.Influente pozitive nu as zice ca avem niciunul,prietenii nostrii sunt singuri,divortati sau casatorii in care exista mici escapade.Un singur cuplu prieten in strainatate unde stam noi cu care iesim.Fata este deosebita,baiatul merge pe premiza: eu fac ce vreau eu cand am eu chef,daca eu sunt fericit,e si ea fericita...



#4
bb91

bb91
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 15:18

Lucram amandoi in acelasi loc,dar nu ne vedem deoarece lucram in spatii diferite.



#5
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 15:55

Din experienta mea si a altora...barbatii sunt oameni simpli (cu exceptii, desigur), pt ei aceasta "regasire" departe de femeia cu care au o relatie, inseamna de cele mai multe ori o alta femeie.



#6
bb91

bb91
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 16:11

Nu cred sa existe o alta femeie..vreau sa cred ca e criza de 40 ani venita cu 10 ani mai devreme...L-am intrebat frumos si tot timpul i-am spus ca daca va simti ca nu mai sunt eu pers potrivita sa imi spuna in mod civilizat,fara minciuni si alte bazaconii.El neaga dar numai bunul Dumnezeu stie ce o fi in capul si sufletul lui...Doamne fereste sa il intreb daca are pe altcineva,ca din nebuna si paranoica nu ma scoate . 



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 15:24

Din coltul meu vad foarte clar ca el nu te vrea , e si imatur , vorbeste urat , e mincinos , iar tu vrei cu tot dinadinsul sa pastrezi o relatie care exista doar pentru tine siincerci sa ii gasesti diverse scuze . Mitul cu criza de 40 venita la 30 e cea mai buna .
Eu ti-as da asa un sfat extrem de bun , sa fugi cat mai departe , nu ai nimic de pierdut , daca acum se coorta asa imagineaza-ti : cand veti avea copii sau toate situatiile neplacute care pot sa apara , you name it .
Nici nu realizezi acum ce mare bine iti poti face , stai cateva zile si gandeste-te , e asta drumul pe care il vrei in viata sau vrei pe cineva in care sa ai incredere si sa te respecte .

#8
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 15:49

Eu as incerca asa de control, pt o perioada data (3luni spre exemplu - in nici un caz mai mult, pana ma hotarasc la o decizie), sa fac/ies ca el. Sala, inot, plimbari, spectacole, citit in parc cand ii frumos afara - fara el si cat de des pot. O sa fie putin bizar si culpabilizator (probabil) la inceput, dar s-ar putea sa-ti placa f mult si sa va si dati seama care-i treaba cu cuplul vostru.

Nu aveti copii, nu aveti obligatii iar explicatiile lui nu prea tin (la mine cel putin); asa ca ce rost are sa-ti irosesti viata?

Inutil sa spun ca va manca ce-si gateste sau cumpara singur si ca-si va spala si calca tot singur (sper de altfel ca nu-l astepti cu masa gata si casa curata cand vine el de la relaxare...)



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 16:51

ai noroc, pentru ca sunteti doar logoditi. nu sunteti legati de acte, nu aveti copii, nu aveti averi/bunuri comune de impartit la incheierea relatiei.

 

parerea mea e ca meriti un barbat mai bun alaturi de tine, care sa te iubeasca si sa te aprecieze pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce vrea el sa devii.

daca mentii aceasta relatie, pe viitor problemele vor creste.

n-are rost sa incerci sa-i provoci gelozia, pare ca nu mai este interesat de tine, o lucra la o noua cucerire si tu ii stai in cale.

 

daca tu crezi ca e criza varstei de 40 de ani venita mai devreme, da-mi voie sa-ti spun ca te inseli si cam pierzi timpul degeaba langa acest domn imatur in gandire si comportament...

si oricum, la acea criza despre care vorbesti, barbatii chiar isi cauta o noua partenera.



#10
bb91

bb91
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 17:25

Eu nu inteleg care mai este rostul cuplului,daca alegem fiecare sa iesim separat,sa ne simtim bine separat,iar incercarea de a gasi un mod de relaxare impreuna este interpretat ca un atac la libertatea personala. Nu il astept cu masa pusa,iar daca in acelasi timp plec si eu de acasa,gestul meu este interpretat ca o razbunare a mea. Eu am incercat sa ies si fara el dar evident ca ma simt mai in largul meu atunci cand il am alaturi.Se pare ca viceversa nu este reciproca in cazul nostru...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -